Miliardu korun podle detektivů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality přesáhne daňový únik, která má na svědomí organizovaná skupina provádějící machinace při dovozu pohonných hmot ze sousedních zemí.

Cisterny s benzinem nebo naftou přejížděly hranice s doklady potvrzujícími, že nákladem jsou minerální oleje.

Kriminalisté zatím zdokumentovali škodu ve výši 800 000 korun, na případu ale dále pracují. Kvůli podvodům s doklady o nákladu zadrželi 12 osob; v případě osmi z nich (jde o šest mužů a dvě ženy) již bylo zahájeno stíhání pro krácení daně. Kromě jedné ženy je celá skupina předpokládaných hlavních organizátorů ve vazbě. Soud může jejím členům udělit až dvanáctileté tresty.

„Závěrečná fáze realizace akce s krycím názvem Linz se uskutečnila ve dnech 25. až 26. května. Některé dílčí úkony probíhaly až do konce posledního květnového týdne,“ informoval policejní rada Roman Skřepek s tím, že zadržení skupiny s pečlivě propracovanou hierarchií bylo vyvrcholením několikaměsíční práce vyšetřovatelů při vyhodnocování informací a získávání důkazů.


Honili podezřelého po střeše


Konečný úder směřující k rozbití skupiny podloudníků se současně odehrál v Praze, na blíže neupřesněných místech Středočeského kraje a na severu Moravy. Na zásahu, do něhož se na straně zákona zapojilo na 300 lidí, se podíleli i celníci, pomáhala také zásahová jednotka středočeské policie. A nebylo to samoúčelné.

„Proti některým ze zajištěných osob musely být použity donucovací prostředky. Jeden z pachatelů se dokonce pokusil o útěk přes střechu rodinného domu, po chvíli však byl zadržen příslušníky zásahové jednotky,“ připomněl dramatické zatýkání podplukovník Skřepek.


Miliony nacpané v igelitových taškách


Výsledkem dvaceti domovních prohlídek, kontrol v zúčastněných firmách i na odstavných plochách se stalo nejen zajištění velkého množství důkazného materiálů v podobě elektronických nosičů dat i účetních dokumentů a mobilních telefonů, ale policisté také zajistili šest luxusních aut značky BMW. Kromě toho policisté objevili také dvě kamionové soupravy – tahače Man s cisternovými návěsy.

Jen hodnota aut, která nyní stojí ve střežených policejních garážích, přesahuje 20 milionů korun. Na dalších 30 milionů byla vyčíslena hodnota nemovitostí zajištěných z majetku údajných organïzátorů trestné činnosti. Při jedné z prohlídek se našly také igelitové tašky napěchované pěti miliony korun; jinde vyšetřovatelé kápli na menší částky v celkové hodnotě čtyř milionů korun. A dalších pět milionů zablokovali na bankovních účtech.


Kvalita dobrá, cena nízká


Podloudně dovezené pohonné hmoty byly kvalitní a vzhledem k účetním machinacím také výrazně levnější. Benzinové pumpy, které je odebíraly, je tedy mohly nabídnout za nižší ceny, než jaké měly jiné čerpací stanice.

K tomu, kde motoristé mohli čerpat palivo dovezené nelegálně nejčastěji z rakouského Lince, se ale policisté zatím nechtějí vyjadřovat. V současné fázi vyšetřování odmítají i jakýkoli komentář k dotazu, zda se tak dělo na čerpacích stanicích u provozoven velkých obchodních řetězců, které si na „nejnižších cenách v okolí“ často zakládají.


Machinace s pohonnými hmotami

Skupina pachatelů nakupovala nejméně od dubna 2007 do letošního května od zahraničních společností převážně v Rakousku a Spolkové republice Německo pohonné hmoty (pro daňové účely označované jako „minerální oleje“), které dovážela v cisternách o objemu 30.000 litrů.

Z takto zakoupených pohonných hmot povinné osoby řádně neodváděly daň z přidané hodnoty (DPH). Do základu daně pro výpočet DPH nezahrnuli pachatelé spotřební daň – a navíc si u společností, které ovládali, uplatňovali fiktivní odpočty u této daně a v rozporu se skutečností vykazovali jen minimální daňovou povinnost na platbu DPH.

Takto dovezené pohonné hmoty pak skupina pachatelů distribuovala již jako motorovou naftu nebo benzin sjednaným prodejcům za výrazně výhodnější ceny. Tyto pohonné hmoty pak byly v běžné síti čerpacích stanic prodávány konečným odběratelům.

pplk. Roman Skřepek
ÚOKFK Skupiny kriminální policie a vyšetřování Policie ČR