VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohřeb Jana Kučery v Příbrami se obešel bez incidentů

Příbram - Příbrami vobřadní síni Na Hvězdičce skončil pohřeb zavražděného osmnáctiletého Jana Kučery. Toho pobodal dvacetiletý muž vpátek vnoci vulici A. Jiráska. Mladík vneděli na následky zranění vpříbramské nemocnici zemřel.

25.1.2008 11
SDÍLEJ:

Smuteční průvod Pražskou ulicí.Foto: DENÍK/Karel Hutr

Rodina a kamarádi se sním byli naposledy rozloučit. Jan patřil ke skupině takzvaných antifašistických skinheadů.

VPříbrami se hromadí obavy znepokojů. Někteří jeho známí uvádějí vinternetových diskusích, že chtějí smrt zavražděného chlapce pomstít. Vdiskusích se uvádí: „Jede sem opravdu hodně lidí zrůzných měst, aby ukázali kolik nás je a že se nebojíme.“ Někteří zároveň žádají: „Milí antifašisté, kdo chce dorazit na pohřeb zesnulého Jana Kučery, tak žádáme oto, aby nikdo nepřijel pod vlivem alkoholu a kdo bude dělat bordel nebo vyvolávat konflikty, bude vyhoštěný.“

Známí a kamarádi na Jana Kučeru vzpomínají. Na internetu se objevilo video kamarádky Terezy, která složila píseň Vzpomínka na tebe. Hraje ji na kytaru.

Získali jsme informaci, že se po pohřbu má konat pietní pochod Příbramí. „Opodobné akci víme, proto situaci neustále sledujeme. Vpřípadě nutnosti je policie připravena okamžitě zasáhnout, aby nedošlo kmožným střetům mezi skupinami nebo případným potyčkám,“ uvedla mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová stím, že existuje více možností, kde by se mohla svolávaná akce odehrát. Janovi známí si údajně také zamluvili na večer vPříbrami restauraci. Policisté jsou vpříbramských ulicích.

„Do akce je zapojena pořádková jednotka středočeského kraje. Jde o60policistů a několik hlídek dopravní policie. Vzáloze jsou další policisté a budou zde ikriminalisté zabývající se exstremisty a také členové antikonfliktního týmu,“ uvedla mluvčí příbramské policie Lenka Pavlová.

VPříbrami se hromadí obavy znepokojů, které by měly souviset s pohřbem zavražděnéhoJana Kučery. Někteří jeho známí píší vinternetových diskusích, že chtějí smrt zavražděného chlapce pomstít.

Známí a kamarádi na Jana Kučeru vzpomínají. Na internetu se objevilo video kamarádky Terezy, která složila píseň Vzpomínka na tebe. Hraje ji na kytaru. Je na ZDE.

Pohřeb Jana Kučery - situace Na Hvězdičce ON-LINE

14:26 Od hospody Na Chmelnici část průvodu pokračuje městem k Fialce, asi dvě desítky lidí zůstaly a popíjí, ostatní se rozešli. Klid zbraní. Pohřeb ani smuteční průvod nic nenarušilo a celá pietní akce se uskutečnila nanejvýš důstojně.

14:07 Smuteční průvod dorazil k hospodě Na Chmelnici. Truchlící za dohledu městské i státní policie zapalují u vchodu do domu, kde byl Honza smrtelně zraněn, svíčky. Na místě jsou asi čtyři stovky lidí.

14:01 Čelo průvodu s černou vlajkou a fotografií Honzy dorazilo ke kolejím v Mariánské ulici. Ke Chmelnici už zbývá pár metrů.

13:55 Smuteční průvod prošel Pražskou ulicí do ulice Potoční, u obchodního domu Skalka přešel silnici… a opět si na projíždějících autech vynutil přednost. Semafory neexistují.

13:51 Průvod přešel přes světelnou křižovatku ulic Jinecká a Kpt. Olesinského, auta zastavila, byť měla zelenou. Průvod se stočil do Střelecké ulice a pokračuje dále Pražskou ulicí.

13:47 Smuteční průvod opouští brány hřbitova Na Hvězdičce, v čele s černou vlajkou a fotografií mrtvého Honzy. Průvod míří k místu, kde byl Honza smrtelně zraněn - k hospodě Na Chmelnici. V davu lidí se mluví o bitce v Jiráskových sadech.

13:39Mezi smutečními hosty se objevil i náměstek středočeského hejtmana a bývalý příbramský starosta Josef Vacek. „Bylo to nesmírně bolestné. Sám mám syna ve stejném věku, takže jsem se dokázal vcítit do bolesti rodičů. Zároveň mi bylo líto zmařeného lidského života, který měl všechno před sebou. Na pohřeb jsem přišel, abych vyjádřil solidaritu stěmi, kteří chtějí proti neonacismu aktivně vystoupit,“ řekl Josef Vacek při odchodu zobřadní síně.

13:28 Právě skončil smuteční obřad, rodina přijímá kondolence. Síní zněly písničky Nothing else matters (Na ničem jiném nezáleží) od skupiny Metallica a Mama, I'm comming home (Mami, vracím se domů) od Ozzyho Osbourna.

13:19 Mezi přítomnými jsou i Honzovi spolužáci z učiliště na Dubně, rozloučit se přišel i jeho třídní učitel. Podle zástupce ředitele školy Jiřího Bartáčka studentům v rozloučení s Honzou nikdo nebránil.

13:15 Atmosféru v obřadní síni umocňuje smuteční projev.

12:53 Smuteční hosté konečně vcházejí do obřadní síně Na Hvězdičce.

12:50 V ulicích Příbrami jsou vidět policejní antony s desítkami těžkooděnců.

12:40 Před obřadní síní je plno. Přišli především mladí lidé. Na hlavách kapuce, vrukách holek i kluků bílé květy růží a karafiátů. Čekají, až budou moci vejít dovnitř. Čeká zde i žena, Honzova sousedka. S lítostí poznamenala, že kdyby měli kluci pořádné zaměstnání, neměli by čas na hlouposti a tohle se nemuselo stát.

12:29 Mezi mladými lidmi je Honzův kamarád, 19letý Jirka. Honzu znal od malička, byl to jeho velký kamarád. Rodiče ho na pohřeb Honzy nechtěli pustit, ale prosadil si svou. "Nesměl jsem chybět na posledním rozloučení s Honzou," vysvětlil. Drží do papíru zabalené květiny. Jirka zná i Honzova vraha. Chodil s ním od 4. třídy do školy. Prý začal blbnout až v posledních dvou letech.

12:25 Obleky, saka…těžké boty. Blesky z fotoaparátů. Za doprovodu hlídkového vozu městské policie na místo dorazil průvod levicových extrémistů. Desítky mladých lidí. Čtyřčlenná hlídka městské policie točí dění před obřadní síní na kameru.

12:21 Před obřadní síní Na Hvězdičce se scházejí mladí lidé. Někteří s sebou přinášejí květiny, další je kupují u stánku vedle obřadní síně.

Zavražděný Jan Kučera očima těch, kteří ho znali nejlépe. Jeho vlastních rodičů

Minulou neděli 20.ledna 2008tragicky zemřel náš syn. Byl zavražděn. Milovali jsme ho a vždy tomu tak bude. Naše rodina prožívá obrovskou bolest a ztrátu. Honza byl obyčejný, skromný osmnáctiletý kluk. Měl rád knížky, hudbu, zajímal se odějiny, jezdil na koncerty, sbíral známky, chodil do posilovny. Nebyl násilník, naopak sám násilí vjakékoli podobě odsuzoval. Nebyl ani „skin“ ve smyslu, vjakém je tento název většinou veřejnosti chápán.

Nedávno sám osobě na Internetu napsal: „Jsem úplně normální kluk. Je mi jedno ským se kamarádím. Nedělám rozdíly mezi lidmi podle toho co poslouchají, jak se oblékají nebo podle barvy kůže. Dělím lidi podle toho, jak se chovají.“ Za těmito svými postoji si Honza stál až do konce. Přesto byl vPříbrami zavražděn člověkem, který se oblečen do kopie vojenské uniformy Wehrmachtu z2.světové války, ozbrojen nebezpečnými zbraněmi, bez problémů pohyboval dlouhé měsíce sostatními členy své skupiny po našem městě a otevřeně se přitom hlásil kneonacismu.

Nic a nikdo nám našeho syna nemůže vrátit. Přesto se ptáme. Kdy změní naše Policie svůj přístup ke své práci a začne nás a naše děti konečně chránit? Kdy se přestane vnaší společnosti tolerovat násilí, jeho projevy a jeho vyznavači? Stejně jako vněkterých jiných městech, ani vPříbrami není bohužel bezpečno. Kdyby tomu tak bylo a vnašem městě by se nikdo nemusel neustále nikoho a ničeho bát, náš Honzík by třeba nemusel zemřít.

Děkujeme celému týmu příbramských zdravotníků– Záchranné službě, všem lékařům a sestrám anesteziologicko– resuscitačního oddělení pod vedením primáře MUDr. Petra Biliny a chirurgického oddělení pod vedením primáře MUDr. Vladimíra Dandy za maximální snahu ozáchranu našeho syna Jana Kučery.

rodiče Daniela a Jan Kučerovi

Autor: Martin Lukeš

25.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Doktor Abass Jahaf.
9 5

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

DOTYK.CZ

Zbloudilé kulky v Riu: Násilí v brazilských ulicích má čím dál více obětí

Jedné letní noci šla brazilská rodina do restaurace v Iraja, v severní části Ria de Janeira. Pár nechal svoji dvouletou dceru Sofii hrát si na venkovním hřišti. Prostor byl chráněn od ulice bránou, takže se zdál ve městě s šokující mírou kriminality ještě relativně bezpečný. Bezpečí je v Riu stále jedním z hlavních témat. Iraja, kde bydlí hlavně příslušníci střední třídy, je obklopena nejvíce násilnými oblastmi a zločinci jsou tam poměrně aktivní.

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Pětice sexuálních asistentek, jejichž služby využívají lidé s postižením či senioři, poskytla za téměř rok a půl svého působení na 250 asistencí. Na speciálně vyškolené pracovnice se obracejí nejen přímo klienti, ale také jejich příbuzní i zařízení pro handicapované. Společnost počítá do budoucna s vyškolením dalších asistentek, ale také asistentů.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies