VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie v krizi: Málo lidí, paliva i peněz na údržbu

Havířov – Policisté z havířovských obvodních oddělení nejsou schopni vlastními silami pomáhat a chránit. I k akutním výjezdům posílají strážníky, nebo jejich vozidla využívají jako taxíky.

13.1.2011 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv/VLP

Policie ČR v Havířově se dostala do kritické situace. Obvodní oddělení se potýkají s nedostatkem lidí. Služební vozidla jsou odstavená a policisté s nimi mohou jezdit jen ve skutečně akutních případech. Peníze nejsou ani na údržbu objektů, ve kterých policisté sídlí. Důvodem je prázdná státní kasa.

Policistů je málo, nestačí zasahovat

Přibývá případů, když policie místo svých lidí vysílá k zásahu strážníky. Situace už došla tak daleko, že je pro veřejnost výhodnější volat místo tísňové linky 158 linku městské policie 156. Pomoci se jim totiž dostane mnohem rychleji. Pokud člověk v ohrožení zavolá 158, policista případ okamžitě předá právě prostřednictvím linky 156 dispečinku městské policie se zdůvodněním, že policisté tam nemohou vyjet. Každý den je takových případů několik a strážníci za policisty zaskakují stále častěji.

Například v pondělí odpoledne byli strážníci vysláni k sebevraždě mladíka, který v Suché skočil pod vlak. Pro policii měli zjistit, zda k případu skutečně došlo a jaké jsou následky. Podle vyjádření policie to bylo právě kvůli vytížení hlídky u jiného případu. Ve městě jsou přitom tři obvodní oddělení, jejichž hlídky by si v případě potřeby mohly vypomoci.

„V pondělí kolem 15. hodiny přijalo obvodní oddělení v Havířově-Podlesí oznámení o zemřelé osobě v zahrádkářské osadě. V době prověřování okolnosti úmrtí bylo oznámeno další úmrtí, a to na kolejích v Havířově-Suché. Po přijetí oznámení o úmrtí v kolejišti požádala dozorčí služba Městskou policii Havířov o výpomoc formou zajištění místa na kolejích. Následně na místo vyjeli i naši policisté,“ vysvětlila policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Strážníky si policisté volají jako taxikáře

Ještě křiklavější případ nastal ve večerních hodinách. Policisté ze Šumbarku si zavolali hlídku městské policie, aby je odvezla k zákroku. Po chvíli dokonce příjezd strážníků urgovali, aby přijeli co nejrychleji, že ke svému zákroku spěchají. Po ukončení vyšetřování policisté opět zavolali na dispečink městské policie, aby je strážníci odvezli zpátky na jejich obvodní oddělení.

Z vyjádření vedení policie vyplývá, že takové počínání je nepřípustné a nebude se opakovat. „Tuto událost jsme prošetřili a vyřešili. Takový způsob přepravy už využíván nebude,“ řekla Viačková.

Některé případy policisté odmítají převzít

Městská policie má své vlastní úkoly stanovené vedením města. Záskoky za nefunkční republikovou policii odčerpávají kapacitu, kterou by strážníci mohli využít ke svým zákrokům. Děje se tak přitom zcela běžně i u dopravních nehod. Republiková policie často blokuje strážníky, když je využívá při regulaci dopravy. Po příjezdu republikové policie však má tuto činnost převzít, aby strážníci mohli pokračovat ve své činnosti.

Příkladem může být nedávná nehoda na Ostravské ulici. Strážníci tam byli požádáni republikovou policií o výpomoc při regulaci dopravy. Zatímco dva strážníci z autohlídky usměrňovali provoz, dva policisté stáli nečinně se založenýma rukama u kraje silnice. Na přímý a opakovaný dotaz strážníků, zda je jejich přítomnost ještě nutná, jim policisté odpověděli, že ano. Autohlídka městské policie tak byla zcela zbytečně minimálně hodinu blokována, místo toho, aby prováděla kontrolní činnost ve svém rajónu a byla připravena pomoci lidem v nouzi.

Vedení havířovské městské policie o problémech svých státních kolegů ví. „Samozřejmě víme, že mají potíže. Často nás žádají o pomoc, když k případu nemohou poslat své hlídky. Pokud můžeme, snažíme se jim vyhovět,“ řekl ředitel Městské policie Havířov Bohuslav Muras.

Provoz městské policie není levný, očekává se efektivita

Město Havířov v letošním roce vyhradilo na provoz městské policie 65,5 milionu korun. Z této částky musí sbor zaplatit vše, co s jeho činností souvisí od platů zhruba stovky strážníků po nákup techniky a pohonných hmot. Zastupitelé za tyto peníze požadují, aby bylo ve městě skutečně bezpečno. V ulicích se každý den nepřetržitě pohybují čtyři autohlídky a několik pěších hlídek.

Policisté zpohodlněli, v ulicích už nejsou vidět
Od chvíle, kdy v obcích a městech začali sloužit strážníci, klesal zájem republikové policie o výkon klasické pochůzkové činnosti. Policisté se pasovali především do rolí vyšetřovatelů, kriminalistů a práci v ulici zavrhli jako podřadnou. Ve větších městech je možné republikové policisty spatřit jen při silničních kontrolách nebo při řešení závažnější trestné činnosti, kde už pravomoc strážníků nestačí. O tom, že republiková policie na zajištění bezpečnosti obyvatelstva nestačí, svědčí i to, že strážníky si pořizují i obce, kde republiková policie sídlí. Příkladem je Horní Suchá, která si k vykonávání hlídkové činnosti půjčuje strážníky ze sousedního Havířova.

Jak to řeší jinde

Podobné problémy s akceschopností neřešení jen v Havířově. Například v Orlové už delší dobu využívají takzvaných smíšených hlídek. Společně se strážníky je v autohlídce jeden republikový policista. V případě, že se hlídka dostane k případu, který přesahuje pravomoci strážníků, přebírá si ho okamžitě policista. Zatímco například náměstek krajského policejního ředitele Martin Hrinko je takovým smíšeným hlídkám nakloněn, šéf havířovských strážníků Bohuslav Muras tuto praxi odmítá.

„Právě dokončujeme spouštění krajského Integrovaného bezpečnostního centra. Jde o moderně vybavené dispečerské pracoviště složek záchranného systému, kam jsou svedeny všechny tísňové linky. Do konce roku se nám snad podaří spustit i systém, kdy je z tohoto centrálního dispečinku elektronicky poslána informace o místu události přímo na zařízení GPS do vozidla v terénu. K případu tak bude vysláno vozidlo, které je v té chvíli volné a nejblíže. Podle okolností to může být hlídka republikové nebo obecní či městské policie,“ řekl Hrinko.

V Havířově však strážníci považují za zbytečné mít společné hlídky s republikovou policií, pokud nejde o konkrétní naplánovanou akci. Drtivou většinu zákroků zvládají strážníci po své linii a výpomoc republikové policie potřebují jen minimálně. „V současné době, za stávajících legislativních podmínek, nejsou smíšené hlídky tím pravým řešením. Strážníci a policisté mají odlišnou pracovní náplň a jiné pravomoci," uvedl Muras.

Peníze nejsou ani na opravy budov

S nedostatkem finančních prostředků policie bojuje na všech frontách. Poslední významnou investicí bylo vybudování nového vstupu u obvodního oddělení na ulici Svatopluka Čecha v centru Havířova. Monstrózní celorepublikovou akci tehdejšího ministra Ivana Langra, kdy jedna recepce přišla na 4 miliony korun, kritizovali i samotní policisté.

Naopak z jiného obvodního oddělení se budou policisté brzy stěhovat. Policie totiž dlouhé roky nespravovala svůj majetek tak, jak by měla. Vlastní objekt v Kubelíkově ulici je vinou špatného hospodaření v žalostném stavu a peníze na opravu nejsou. Okrsek se přestěhuje do policejní budovy v centru města.

„Budova je ve špatném technickém stavu. Celé roky se do její údržby neinvestovalo. Co bude s budovou, to ještě nevíme. Do svého rajonu budou policisté dojíždět. Početní stav policistů se nezmění a přestěhování nebude mít vliv na výkon služby a bezpečnostní situaci v lokalitě, která pod obvodní oddělení spadá,“ potvrdila mluvčí Viačková.

Čtěte také:
Krajské ředitelství policie by mohlo být v Kladně
Ústecký kraj přišel o osminu policistů


Autor: Libor Běčák

13.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
13 13

Zeman poletí za Trumpem. Termín návštěvy se dozví až tři týdny před odletem

Ilustrační foto
5

Sexuální asistentky poskytly postiženým zatím 250 asistencí

Poslední rozhovor Věry Špinarové pro Deník: Stále miluji živá vystoupení

/ROZHOVOR/ Připomeňte si spolu s námi Věru Špinarovou v posledním velkém rozhovoru, který poskytla Deníku loni v prosinci - tři dny před svými půlkulatými narozeninami. Rozjímala tehdy například nad vánoční svátky, které měla moc ráda. Jen se jí nelíbil ten shon a nakupování…

Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Polná na Jihlavsku hledá nájemce bufetu v rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo. Současný provozovatel bufetu skončil, dle vyjádření starosty kvůli elektronické evidenci tržeb (EET).

Islámský stát? Fanatici, kteří nemají náboženský cíl, říká lékař Abass Jahaf

/ROZHOVOR/ Jaké je být uznávaným lékařem v České republice, když pocházíte z muslimské země? A zvláště v době, kdy Islámský stát (IS) terorizuje svět stále početnějšími útoky? Doktor Abass Jahaf byl zhruba před třiceti lety z Jemenu vyslaný do tehdejšího Československa na studia. Dnes má české občanství, pracuje v Nemocnici Most na urologickém oddělení a spolupořádáním společenských akcí se snaží sblížit muslimskou komunitu s českými občany.

Volby v Srbsku: Putin si vybral jako kandidáta Vučiče

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Moskvě přijal srbského premiéra Aleksandara Vučiče, kterého také jednoznačně podpořil jako kandidáta na prezidenta. Novou hlavu státu budou Srbové volit 2. dubna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies