Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista, který zastřelil psa i jeho pána, byl obviněn

Trutnov - Střelbou skončil v sobotních ranních hodinách spor dvou mužů v Lomní ulici. Na jejím konci byl mrtvý muž i jeho pes. Policistovi hrozí osm let vězení

17.5.2008 12
SDÍLEJ:

Osudný čin připomínají u vrátek květiny a svíčkyFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Podle informací z okolí místa činu muž, procházející kolem domu, přes plot dráždil psa. Jeho majitel vyšel ven, došlo k hádce i k fyzickému napadení. Kolemjdoucí muž, jak se ukázalo policista v podnapilém stavu, několikrát vystřelil.

Měli by policisté pravidelně navštěvovat psychologa? Diskutujte (pod článkem)

„Prý zastřelil psa, jeho pána střelil do nohy a pak do hrudi,“ sdělil nám jeden ze známých oběti, který s dotyčným krátce před tím v restauraci U Kopeckých sledoval hokejové utkání na mistrovství světa.

„Státní zastupitelství Hradec Králové zahájilo trestní stíhání ve věci ublížení na zdraví s následkem smrti. V nejbližší době se rozhodne, zda bude dotyčný vzat do vazby. Vyšetřování stále pokračuje a zjišťují se další podrobnosti. Podle zjištěných skutečností pak může také dojít k překvalifikování obžaloby,“ řekla Deníku včera k případu tisková mluvčí Inspekce ministerstva vnitra Martina Lídlová.

Podle dalších informací od svědků z místa tragédie byl zastřelený muž majitelem činžovního domu, kde byla bývalá restaurace Na Růžku v Lomní ulici. „Měl malou holčičku, je to strašný. Večer prý seděl s přáteli v nedaleké restauraci U Kopeckých. Po půlnoci šel domů a pak se to mělo někde na ulici stát. Asi kolem druhé hodiny. Říká se, že se pohádal s opilým policajtem a ten mu nejdřív zastřelil psa a pak i jeho. Vůbec si neumím vysvětlit, co se tam mohlo stát,“ řekl jeden z místních obyvatel. „Říká se, že s Leošem, který se stal obětí střelby, se těžko vycházelo, tak ten incident mohl vyprovokovat,“ spekulovali další.

„Ten rotvajler byl hodnej, chodili jsme tam před časem do hospody a nikdy ten pes nikomu nic neudělal. Každopádně zastřelit psa a pak vpálit kulku do srdce jeho majitele, to není normální. Ten policajt musel bejt úplnej cvok,“ dodala jedna z oslovených žen. „Opít se a střílet – to je teda síla! Jak může mít nalitej policajt u sebe zbraň? To aby se člověk bál chodit v noci po trutnovských ulicích. Policie by měla procházet přísnějšími psychotesty. Tohle přece nemůže tomu střelci jen tak projít,“ ozývalo se včera mezi lidmi v Trutnově.

Střílel soukromou zbraní

K případu se vyjádřil také ředitel Okresního policejního ředitelství Trutnov Jan Pavelka. „Včera dopoledne jsem zprostil daného policistu výkonu služby. Ta událost se ale stala v době jeho volna a jeho soukromou zbraní. Nyní je zadržen a to, co bude následovat, je v moci státní zástupkyně z Okresního státního zastupitelství Hradec Králové, které je příslušné vyšetřování ve spolupráci s Inspekcí ministerstva vnitra a v dozoru Krajského státního zastupitelství Hradec Králové. Mě se týkají personální záležitosti, o dalším postupu rozhodnu v nejbližší době,“ poznamenal Pavelka.

Ten také potvrdil, že se událost dotkne i práce na policejním ředitelství v Trutnově. „Na naši práci to bude mít vliv. Bude s tím souviset kontrolní činnost na našem ředitelství. To je věc vnitřní. Ta vnější je, jak jsme schopní se prezentovat na veřejnosti, která vnímá celou věc velmi záporně, což se negativně odrazí i na vnímání policistů v Trutnově. Je to tragická událost, ať dopadne, jak dopadne. Z tohoto pohledu to nebudeme mít jednoduché,“ komentoval událost Jan Pavelka.

"Byl to bezproblémový policista, který u nás sloužil bezmála čtyři roky. Je to pro mě překvapení, které bych nečekal. Rozhodně ne to, že by se mohl dostat do takovéto situace," řekl dále Pavelka

Celý případ je na východě Čech zcela výjimečný. Deníku to potvrdila i tisková mluvčí východočeské policie Iva Marková: „Napadení člověka policistou, natož zabití civilisty, je ve východních Čechách výjimečným excesem. Něco podobného u nás nemá pamětníka,“ řekla Marková.

Policista již čelí trestnímu stíhání. Deníku to potvrdila mluvčí inspekce ministerstva vnitra Martina Lídlová. Zatím čeká, zda na něj bude uvalena vazba. "Státní zástupce z Hradce Králové zahájil proti policistovi trestní stíhání,“ uvedla Deníku Lídlová. Podle ní se bude zodpovídat z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Pokud soud policistovi prokáže vinu, hrozí mu až osm let za mřížemi. Inspekce ministerstva vnitra, která případ vyšetřuje, zatím další informace nezveřejnila.

#nahled|http://g.denik.cz/1/2a/info_trutnov1_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/1/2a/info_trutnov1.jpg|INFOGRAFIKA Co se stalo v Trutnově#

Psycholog: Policista jednal ve zkratu

Zřejmě šlo o zkratkovité jednání. Na hrůzném činu se určitě podílel i alkohol. To si myslí policejní psycholog Joža Spurný o případu policisty, který v Trutnově zastřelil člověka a psa.

Co mohlo způsobit, že prověřený policista zastřelil člověka?

Samozřejmě se musí vyšetřit, co se dělo před tímto činem. Podle mne se jednalo o zkratkovité jednání, podlehnutí momentální situaci. Víte, často se přeceňuje osobností faktor, že viník nebyl agresivní při testech, že byl prověřený a spolehlivý.

V médiích se objevilo, že střílející policista byl podnapilý. Mohl mít alkohol vliv na jeho chování?

Určitě ano. Alkohol vám změní osobnost. Je to jako každá jiná droga. Reakce pod vlivem alkoholu jsou těžko předvídatelné. Z člověka se stává neřízená střela.

A co třeba stres? Práce u policie musí být psychicky náročná a často stresující…

Stres se může podepsat na člověku, to nevylučuji. Záleží ale na jeho hladině. Stres mohl být jednou z podmínek, která provedení činu usnadnila. Nemyslím si ale, že by to byla příčina.

Mají policisté psychology, kteří s nimi soustavně pracují?

Pro policisty byla vytvořena anonymní linka pomoci v krizi. Každý policista tam může zavolat, když se necítí dobře. Pak jsou ještě postkrizové intervenční týmy, které jsou na krajských správách. Ty s policisty pracují v případech, když třeba použijí zbraň proti člověku, a pak se s tím špatně vyrovnávají. Vyhledat psychologa ale není povinnost, je to na vlastním uvážení policisty.

Není nějaký systém, že by třeba policista musel chodit pravidelně k psychologovi?

Takový systém u nás není. Navíc na to, že by někdo musel povinně k psychologovi, jsou u nás lidé dost hákliví. Když to řeknu bez skrupulí, psychologa každý vidí jako někoho, kdo rozhoduje o přijetí či nepřijetí. K tomu ještě stále fungují předsudky ve smyslu, když půjdu za psychologem, budou mě považovat za blázna, dozví se to nadřízený a poškodí mě to v práci.

A jak je to v zahraničí?

Měli jsme tu například kolegy ze Spojených států a pro ně jít jednou za rok za psychologem a popovídat si rozhodně není žádný problém.

Při přijímacím pohovoru procházejí policisté psychologickými testy. Může tento test odhalit, že policista bude jednat zkratkovitě a v afektu někoho zastřelí, nebo se to nedá?

Testy vám ukážou osobnost obecně. Odhalí například vysokou míru agresivity, která může být třeba spojená s neschopností sebeovládání. Pokud se něco takového u uchazeče objeví, jednoznačně nemá šanci.

Může uchazeč psychotesty například obejít, třeba že bude předstírat to, co není?

S tím se v testech počítá, jistá míra předstírání se dá kontrolovat. Co si ale budeme povídat, test neodhalí vše. Na druhou stranu se jedná o standardizovanou formu, která nám umožňuje vyloučit uchazeče, kteří nesplňují nastavené limity. Například, když jsem dělal psychologa v URNě (URNA - Útvar rychlého nasazení) měli jsme tu výhodu, že jsme mohli adepty pozorovat tři měsíce, protože absolvovali tříměsíční nástupní výcvik. Viděli jsme je v akci a mohu prohlásit, že tím byl výběr objektivnější.

Myslíte si, že by se tento tříměsíční kurz dal aplikovat do přijímacího řízení řadových policistů?

To je spíš otázka na personalisty. Podle našich zkušeností by to bylo daleko přesnější vodítko pro výběr.

Kdy se vlastně policista podrobuje psychotestům?

Jak už jsem uvedl, je to během přijímacího řízení. Pak je to ještě v případě, kdy mění funkci a je třeba povýšen.

Měl by se podle vašeho názoru u české policie objevit onen západní model, kdy policisté chodí za psychologem častěji a mluví s ním spontánně o svých problémech?

Určitě ano, ale jde spíš o to, aby si na to zvykli lidé. V první řadě musí překonat ostych z psychologie a psychologa, který v naší společnosti stále převládá.
Vojtěch Janda

Řekli dále k případu:

Spolužák oběti ze základní školy: Chodili jsme spolu na ZŠ Komenského. Moc dobře se neučil, ale byl to docela tichý, normální kluk. Žádné extra průšvihy neměl. Co bylo pak ale nevím.

Ke střílejícímu policistovi: „V restauracích v okolí byl vyhlášený. Často chodil s pistolí, a když se napil, vždycky se sní chlubil,“ sdělil nám jeden ze štamgastů, který se sním občas potkával v hospodě.

Byl to bezproblémový policista, říká jeho šéf

Incident poznamená image policie, obává se trutnovský policejní ředitel Jan Pavelka

Jaké jste podnikl kroky od okamžiku, kdy jste se o střelbě v Lomní ulici dozvěděl?

Včera dopoledne jsem zprostil daného policistu výkonu služby. Ta událost se ale stala v době jeho volna a jeho soukromou zbraní. Nyní je zadržený a to, co bude následovat, je v moci státní zástupkyně z Okresního státního zastupitelství Hradec Králové, které je příslušné vyšetřování ve spolupráci s Inspekcí ministra vnitra a v dozoru Krajského státního zastupitelství Hradec Králové. Mě se týkají personální záležitosti, o dalším postupu rozhodnu v nejbližší době.

Dotkne se tragický případ práce na Okresním policejním ředitelství Trutnov?

Na naši práci to bude mít vliv. Bude s tím souviset kontrolní činnost na našem ředitelství. To je věc vnitřní. Ta vnější záležitost je, jak jsme schopní se prezentovat na veřejnosti, která vnímá celou věc velmi záporně, což se negativně odrazí i na vnímání policistů Okresního policejního ředitelství Trutnov. Je to tragická událost, ať dopadne, jak dopadne. Z tohoto pohledu to rozhodně nebudeme mít jednoduché.

Jaký byl policista, který je nyní obviněn? Jak byste ho ohodnotil z vaší zkušenosti?

Byl to bezproblémový policista, který u nás sloužil bezmála čtyři roky. Je to promě překvapení, které bych nečekal. Rozhodně ne to, že by se mohl dostat do takovéto situace.
Miroslava Jasanská

Autor: Aleš Vaníček

17.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sucho v posledních letech trápí především zemědělce.
7

Sucho ohrožuje polovinu Česka. Stát již utratil 22 miliard

Ilustrační foto.
8

Vláda jednala s odbory o platech. Učitelům by mohly růst víc než ostatním

Teror v Barceloně: Otec chránil syna vlastním tělem. Chlapec přežil, on zemřel

Životní příběhy, jak je posbírala ve stručnosti britská BBC, ukazují, že za krví na La Rambla nebyly bezejmenné davy turistů nebo domácích obyvatel města. Ale konkrétní lidé se svými radostmi, starostmi a teď už i věčným spánkem.

Dieselové Porsche Cayenne ve Švýcarsku už majitelé nepřihlásí, kvůli skandálu

Federální silniční úřad (FEDRO) švýcarské konfederace rozhodl, že v zemi již nebude povolené registrovat nové vozy SUV Porsche Cayenne s naftovým motorem. Je to jen další důsledek emisního skandálu, který vypukl v roce 2015.

AKTUALIZOVÁNO

Policie zastřelila hledaného teroristu z Barcelony. Měl na sobě atrapu výbušnin

Španělští policisté oznámili, že dopadli nebezpečného pachatele, který měl na těle sebevražedný pás. Policie potvrdila, že se jedná o hledaného 22letého Maročana Younese Abouyaaquouba. Ten minulý týden vjel dodávkou v Barceloně do davu, celkem připravil o život patnáct lidí.

Česko pošle do Srbska a Jordánska 42 milionů, kvůli migraci

Česko podpoří 42 miliony korun Jordánsko a Srbsko v rámci programu na pomoc uprchlíkům a zemím čelícím migračním tlakům. Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že jeho návrh dnes schválila vláda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení