VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politici letos slibují změny v boji proti korupci

Praha – Kouření škodí zdraví. Až tak, že denně na jeho následky zemře v Česku padesát lidí. Jsou tady restaurace nekuřácké? Ne.

6.1.2010 6
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Jaroš

Dálnice lemují billboardy, kvůli nimž jen loni zahynuly bezmála dvě stovky řidičů. Odstraňují se? Ne.

Kasina a herny zamořují česká města. Jen v Praze jich je víc než v Německu a Francii dohromady. Klesá jejich počet? Ne.

Za každým takovým ne jsou desítky lobbistů, kteří ovlivňují už řadu let poslance a senátory. Včetně úplatků všeho druhu. Mluví-li na začátku roku všichni o boji s korupcí, bude stačit sledovat, jak se naše republika v následujících měsících promění právě v těchto oblastech.

Mocné lobby

Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka je ale v tomto ohledu spíš skeptický. „Legislativní změny ve zmíněných záležitostech bych velmi uvítal. Nicméně loterijní, tabáková a reklamní lobby patří k nejsilnějším, takže moc šancí tomu nedávám,“ řekl Deníku. Je také přesvědčen, že zákonodárnému sboru by velmi prospěla povinnost zveřejňovat, kdo přesně stojí za pozměňovacími návrhy. Právě ty většinou skrývají zásahy lobbistů. „Nemuselo by jít o nic odsouzeníhodného. Poslanec či senátor by jen přiznal, že změnu mu doporučila ta či ona advokátní kancelář nebo lobbista. A lidé by věděli, na čem jsou,“ míní Ondráčka.

Přesně takové znění nyní chtějí ve sněmovně prosadit sociální demokraté, komunisté a zelení v zákoně o lobbingu.

Kouří se a sází o stošest

A jak to zatím vypadá v praxi? Loni sice prošel zákon omezující kuřáky, ale je tak bezzubý, že si změny vlastně nikdo ani nevšimne. Jen vchody hospod budou zdobit nálepky s cigaretou. Přitom restauračně nekuřáckými zeměmi už jsou Irsko, Francie, ale dokonce i Turecko. Předpisy zpřísnili i v Polsku a Chorvatsku. Poslanec ODS Libor Ježek nyní předložil návrh, který by měl odstranit reklamní tabule lemující dálnice. Bude zajímavé sledovat, zda při hlasování vyhrají voliči nebo příslušná lobby.

O korupci se mluví na každém politickém rohu, ale do policejní sítě se chytí málokdo. Většinou totiž chybějí důkazy. Právě v oblasti hazardu takové přinesli novináři MfD. Před schvalováním zákona o hazardu do jejich připravené pasti popadali dva místopředsedové KSČM, poslanec za TOP 09 a generální sekretář KDU-ČSL. Všichni byli ochotni uvažovat o přijetí milionového všimného do stranické kasy za zamáznutí příslušné normy. Tu se zatím nepovedlo ani protlačit na program jednání sněmovny.

Zatímco ministr vnitra Martin Pecina (za ČSSD) vidí jediný možný lék v zavedení protikorupčního agenta, kvůli němuž by se úředníci začali bát brát úplatky, politolog Jan Kubáček se drží hesla, že ryba smrdí od hlavy.

Ryba smrdí od hlavy

„Dokud s potřením korupce ani jeden z politiků nespojí svou kariéru, nestane se nic. To je prověřená zkušenost z řady států,“ míní Kubáček. Je přesvědčen, že jen v okamžiku, kdy se všechna opatření proti úplatným úředníkům a politikům stanou prioritou, může se české prostředí změnit.

K nim by měla patřit například černá listina nepoctivých uchazečů o veřejné zakázky, která začala platit 1. ledna. Hříšníky by do seznamu měl hlásit antimonopolní úřad. Poněkud hořce zní v této souvislosti fakt, že v jeho čele stojí bývalý poslanec ČSSD Petr Rafaj, jehož prvním počinem byl nákup osobního vozu Audi A8 za 1,5 milionu korun. Podmínky tendru přitom byly ušity přesně na míru této značky. Žádné jiné auto se do požadovaných parametrů nevešlo.

Ještě hrůzněji znějí fakta o Františku Dohnalovi, který má jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu hlídat, jestli se nerozhazují státní peníze. Sám přitom čelí kárnému šetření za to, že si pořídil bydlení za 76 tisíc korun a jezdil třemi luxusními limuzínami.

Kde se ztrácejí naše peníze

Největší výzvou, která před politiky stojí, je ale zprůhlednění veřejných zakázek. Kvůli nejrůznějším provizím, fixlování s dohodnutými cenami zvýhodňování dražších, leč spřátelených firem. „Na výběrových řízeních by se dalo hodně ušetřit, stačí je uhlídat a trvat na co nejnižší ceně za odpovídající kvalitu. Když je budou moci průběžně všichni sledovat na internetu, stav se výrazně zlepší,“ soudí ekonom Aleš Michl.

Přitakává mu i Ondráčka: „Vládě Jana Fischera jsme doporučili, aby ve větší míře začala využívat elektronické aukce a zřídila webový portál veškerých dotací, aby každý občan mohl sledovat, kdo, kolik a na co dostal.“

Pecina: Sázka na morálku je fajn, ale k ničemu nevede

Jestli se lidé nebudou bát vzít úplatek, nic se nezmění, tvrdí ministr vnitra Martin Pecina, který nedávno představil svůj protikorupční balíček.

Snad není země, kde by se tolik mluvilo o potřebě boje s korupcí, jako je Česko. Proč ale v praxi nic nezabírá?

Klíčové je, aby se lidé báli úplatek vzít. To je nejsilnější motiv, bez něhož to nepůjde. Dnešní systém je nastavený tak, že nikdo nemá z ničeho strach. Apelování na zvyšování kvality úředníků a šéfů firem se evidentně neosvědčilo.

Co s tím chcete dělat?

To, co je běžné v mnoha zemích kolem nás. Každý musí vědět, že když se s někým domluví na lumpárně, tak mu hrozí postih. Momentálně mu nehrozí téměř nic. To je nejúčinnější a dnes už možná jediný možný lék. Sázet na morálku je fajn, ale bohužel to k ničemu nevede. My musíme sáhnout po nástrojích, které jinde spolehlivě zabraly, tedy například protikorupční agent nebo korunní svědek. A samozřejmě státní úředníci by měli prokazovat, jak přišli k majetku.

Může v tom sehrát roli i vaše bývalé působiště, tedy antimonopolní úřad?

V tomto smyslu nikoli. Jeho hlavním cílem je ochrana hospodářské soutěže, a to i v okamžiku zadávání veřejných zakázek, nikoli problematika korupce. Pro něj je důležité, aby všichni účastníci soutěží měli stejné šance a rovné podmínky.

Jak reagovat na to, že šéfka Stavebního úřadu v Karlových Varech Doubová své bezcenné pozemky změnou územního plánu proměnila v parcely za 27 milionů nebo že exsenátor ODS Novák koupil louku za 300 tisíc a za pár měsíců ji prodal za 14 milionů, protože čistě náhodou tudy povede plynovod?

S případem pana Nováka z pohledu trestního práva nic udělat nelze. On zřejmě nikoho neuplatil, akorát se dostal k exkluzivní informaci. Jediná naděje je, že lidi, kterým se takové náhody stávají, nebudeme volit. Že strany je samy vyvrhnou. Pokud ne, tak už nevím. Na malé zakázky v městech a obcích skutečně mediálně nedohlédne nikdo. Řešení je nevymýšlet českou cestu, nevykládat něco o občanských svobodách, ale podívat se, jak to dělají v Německu nebo Itálii.

Jak?

Evropská unie doporučila zavést institut korunního svědka už v roce 1996. A proti­korupční agent funguje v řadě zemí. Koneckonců i v našem právním řádu je už dva roky. Akorát nemá žádné pravomoci. Přitom když se zeptáte státních zástupců, tak vám řeknou, že je to nejúčinnější opatření, jaké si lze vymyslet. Odstrašující efekt je obrovský. Žádný úředník si nesmí být jistý, zda mu úplatek nenabízí agent.

Čtěte také: Paroubek a Topolánek se shodli jen na boji s korupcí

Autor: Kateřina Perknerová

6.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Záběr kamery.
3

VIDEO: Policisté během honičky o vlásek unikli smrti

Ilustrační foto
6

Stanislav Šulc: Zákonný zmetek

Poděbradská hydroelektrárna je památkou. Majitel zuří!

Nymburk, Poděbrady - V pondělí vláda rozhodla o zařazení 15 staveb na seznam národních chráněných památek. Na seznamu je i nymburské krematorium a poděbradská hydroelektrárna.

Maturita z matematiky od roku 2022 navrhuje Růžička

Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) navrhne, aby se nejen na středních odborných školách, ale také na gymnáziích a lyceích povinně maturovalo z matematiky od roku 2022. Návrh na sjednocení termínu, které jeho prostřednictvím požaduje Asociace ředitelů gymnázií, představí za týden na jednání senátního školského výboru. Řekl to na dnešním setkání představitelů TOP 09 s novináři.

Ředitelka školy: Znevažovali mou práci, ponižovali a uráželi mě

Základní školu Františka Formana na sídlišti Dubina čeká od konce února vpravdě historická změna. Skončí totiž její první a doposud jediná ředitelka Ivona Klímová. Na vlastní žádost. Údajně kvůli šikaně ze strany zřizovatele.

Školy zakazují žákům mobily, hrozí i dvojka z chování

O tom, zda vůbec mobilní telefony patří dětem do ruky a od kolika let, se zabýval průzkum Deníku v minulém roce. Z něj vyšlo najevo, že rodiče většinou pořizují dítěti mobilní telefon v momentě, kdy začne chodit do školy bez jejich doprovodu. Naskýtá se však otázka, zda mobil patří do školy a jakým způsobem omezit jeho používání při vyučovacích hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies