VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politický expert: Obamův krok je velká odvaha

Praha /ROZHOVOR, ANKETA/ - Dlouholetý rozhlasový komentátor a znalec ruské politiky Jan Petránek soudí, že radar je z vojenského hlediska naprosto vedlejší.

18.9.2009 42
SDÍLEJ:

Jan PetránekFoto: archiv

Je rozhodnutí Baracka Obamy o zrušení výstavby radaru zbabělé, jak soudí někteří politici ODS?
Naopak Obamův krok je velká odvaha měnit zásadně Bushovu strategii, která selhala vojensky i ekonomicky.

Jejich argument, že nás USA hodily přes palubu, tedy neberete?
Ten je zhruba stejně průkazný, jako by v průběhu bitvy o Prahu někdo generálům předhazoval, že se přestalo bojovat v nějaké zapadlé vísce na Šumavě. Radar je u nás politicky strašně důležitý, ale z vojenského strategického hlediska je naprosto vedlejší. A to i ve světle úkolů, které USA musejí řešit ve vztahu k Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.

Takže radar byl odjakživa především politická záležitost?
Hlavně jím chtěl George Bush rozštěpit Evropu. Všimněte si, že i přes snahy to zakrýt se na něj nesmírně znechuceně tvářili Francouzi, Němci, Španělé i Italové. Ztrátu pozice v západní Evropě si Bush chtěl vykompenzovat dohodami, které udělal s Polskem a Českem. A připomínám i dvoustranné smlouvy o základnách, jež má s Rumunskem, Bulharskem a Kosovem. Amerika tak nahrazovala ztrácející se vliv v západní Evropě na úkor Evropy východní.

A co si kompenzovala Topolánkova vláda?
Svoji nechuť k evropským strukturám. ODS se přece zuby nehty brání myšlence další integrace Evropy. Unie už ale musí začít uvažovat o vlastní strategické koncepci. Zatím jsme byli pořád ve stínu USA.

Jisté je, že tahle zpráva mimořádně potěší Moskvu. Ta trvala na zrušení radarových plánů jako podmínce masivního jaderného odzbrojování. Bude tedy nyní svět bezpečnější?
Ale náš svět v podstatě je bezpečný. Kdyby se Bush nepustil do naprosto nesmyslné strategie v Afghánistánu a Iráku, tak už jsme byli mnohem dál. Vždyť bin Ládin inicioval útok na New York, který ho stál dvacet životů. Amerika, která byla předtím největším věřitelem světa, je nyní největším dlužníkem. Bush dostal Ameriku do nejhorší pozice, v níž kdy byla. To byla naprosto neuvážená, neoliberální a pochybná doktrína, kterou dnes Obama napravuje.

#nahled|http://g.denik.cz/1/4e/info_radar_adm350.jpg|http://g.denik.cz/1/4e/info_radar.jpg|Jak se rodila smlouva o radaru#

A co Topolánkovy obavy, že jsme byli vrženi do náruče ruského medvěda?
To jsou absolutní nesmysly. Před dvěma týdny prezident Medveděv napsal článek, v němž Rusko popisuje jako zemi slabou, která se potřebuje dostat na nohy. Rusko pro nás není nebezpečné. V čem nás může ohrozit? Sovětský svaz měl za Gorbačova pětimilionovou armádu. Za Putina má 900 tisíc vojáků. Kdo dělá z Ruska strašáka, neví, o čem mluví.

Nenásilí oslavovalo

Hnutí Nenásilí uspořádalo 17. září 2009 ve svém pražském sídle oslavu ukončení plánu Spojených států amerických na zřízení protiraketového štítu na území České republiky a Polsku. Oslavy se zúčastnila řada z těch, kdo více jak tři roky usilovali o zachování ČR bez cizí vojenské přítomnosti.

Hnutí Nenásilí se zrodilo z aktivity skupiny českých humanistů v prosinci 2007. Jeho cílem je nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky a prosazování ideálů nenásilí. Hnutí vešlo do širšího povědomí zejména hladovkou Jana Tamáše a Jana Bednáře v květnu loňského roku, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území. Na snímku mluvčí Ligy starostů proti radaru a starosta Trokavce Jan Neoral.

ANKETA

Češi vítají rozhodnutí amerického prezidenta Barracka Obamy, že protiraketový radar v Česku stát nebude.
„Je dobře, že tady nebudeme mít cizí stavbu, i v ohledu na vztah s Ruskem a dalšími státy východního bloku,“ prohlásil sedmadvacetiletý student Ladislav Čaba.
Souhlasí s ním i jednapadesátiletá sanitářka Věra Šťastná: „Jsem ráda, že tu radar nebude, absolutně jsem s tím nesouhlasila.

Spousta dotazovaných si také myslí, že by radar v Česku byl zbytečný, protože by nedokázal splnit svoji funkci ochrany. Naopak se domnívají, že díky němu by se Česká republika mohla stát terčem teroristického útoku.
„Radar by pro nás představoval zbytečné nebezpečí,“ říká důchodce Milan Severa z Prahy.
„České republice tímhle rozhodnutím určitě ubyla spousta problémů,“ myslí si také třiatřicetiletá Ivona Rotová, která je v současnosti na mateřské dovolené.

Většina z dotazovaných však nečekala, že Spojené státy nakonec ze svého rozhodnutí ustoupí.
„Měla jsem za to, že radar v Česku je hotová věc. Obamovo rozhodnutí mě překvapilo, ale zároveň potěšilo,“ přiznává dvaadvacetiletá studentka Lucie Pohlová.

Někteří však otevřeně přiznali, že si na radar nestihli vytvořit názor, protože o něm nemají dostatek informací.
„Nejsem dostatečně informovaný, nevím, jestli by radar byl pozitivum nebo spíš negativum,“ vysvětluje mírným moravským přízvukem muž ve středních letech, který ale odmítl prozradit své jméno. „Každá strana tvrdí něco naprosto jiného, ale kde je pravda se běžný člověk nedozví,“ dodává.

Našli se ale tací, kteří nevěří, že je Obamovo rozhodnutí definitivní.
„Je to jen otázka peněz. Teď Amerika na radar nemá, proto tvrdí, že stát nebude. Až ale peníze budou, jednání začnou nanovo,“ myslí si jednačtyřicetiletý Pavel Maurer z Mohelnice.
Jan Kačer, herec a režisér

Já byl odpůrce radaru od samého začátku. Vždycky jsem říkal, že je to krátkozraké něco takového k nám umisťovat. Země, jichž se to týká, by se měly přestat škorpit a začít se řídit zdravým rozumem. Snad aspoň malý kousek z něj teď zvítězil…

Anna Geislerová, herečka

Pro mě to je dobrá zpráva. Já měla od začátku pocit, že se mnou jako s občanem téhle země politici nekomunikují dostatečně a nesdělují mi informace, jaké bych očekávala. Moc by mě zajímalo, co tomu naši politici říkají. Protože jejich rozhodnutí a jednání nás poslední dobou vedou někam do hodně spodních pater. Možná se Američani začali bát, že jim radar u nás někdo ukradne…

Jan Vidím, předseda sněmovního výboru pro obranu za ODS

„Jsem velmi zklamaný a krok Obamovy administrativy považuji za projev zbabělosti.“

Marta Kubišová, zpěvačka

„Barack Obama je pragmatik a potřebuje především uhasit domácí problémy spojené s ekonomickou krizí. Navíc pokud se lze domluvit, je to pochopitelně lepší než válčit. Dneska jsem si ovšem uvědomila, že Česko coby osamocená země ve středu Evropy nic neznamená. Mocnosti jako USA a Rusko nás vždy obejdou, nakonec se buď dohodnou, nebo proti sobě namíří rakety. Proto je tak důležité, aby se Evropa semkla a byla víc konsolidovaná. Jinak naše země bude nadále jen třtinou ve větru se klátící.“

Alexandr Vondra, senátor, exministr pro evropské záležitosti za ODS

„Je to otočka v americké zahraniční politice. Otázkou je, co k ní Obamu vedlo a jaké to bude mít důsledky. Senát se zachoval velmi odpovědně, když smlouvy schválil. Ten projekt jsme nevymysleli my, ale Američané. Jako spojenecká země jsme se k němu postavili čelem. Nová administrativa se rozhodla vsadit na dialog s Ruskem a jednání s Íránem. Pokud to nepovede ke kýženým výsledkům, je nutné trvat na všech závazcích, které Američané během ratifikace učinili.“
"Barrack Obama má zřejmě jiný názor než George Bush, což bylo ostatně patrné hned, jak nastoupil do funkce. Proto mě jeho rozhodnutí nepřekvapilo. Osobně na radar žádný názor nemám, je mi pětaosmdesát, proto by radar můj život moc neovlivnil." Tatiana Palátová, 85, důchodkyně, Praha

"Určitě je dobře, že tady radar nebude, protože by spousta lidí byla nemocných, a pravděpodobně bychom byli první, kdo by sloužil jako záminka pro nějaký útok." Růžena Trčková, 47, podnikatelka, Jeseník

"Nastoupila ekonomická krize a na základě toho musí i Spojené státy rušit své plány. V rámci vývoje světové ekonomiky jsem to víceméně čekal. Pokud se ale radar začne stavět, až peníze budou, si netroufám odhadnout." Pavel Moravec, 43, podnikatel, Praha

Autor: Kateřina Perknerová

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 42
SDÍLEJ:
David Rath.
17 21

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Děti zůstávají v ústavech. Může za to jejich vyšší věk i stávající krize rodiny

V boskovickém dětském domově momentálně žije čtyřiatřicet dětí. Pracovníci navíc čekají na dvě další, které se vrací od pěstounů. Stejně na tom bylo zařízení ústavní výchovy loni. Tak jako další na Vyškovsku i Blanensku potvrzuje celorepublikový fenomén – počet chovanců v ústavech se nedaří snižovat.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Středozemí možná utonulo dalších až 150 afrických migrantů

Bezmála 150 afrických běženců patrně v úterý utonulo ve Středozemním moři. S odvoláním na přeživšího z potopené lodi to dnes uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Jako o jediném přeživším zatím úřady informují o 16letém chlapci z Gambie. "Řekl, že všichni ostatní zemřeli. Ale existuje určitá naděje, že italská pobřežní stráž některé vyzvedla," prohlásil podle agentury Reuters mluvčí italské pobočky IOM Flavio Di Giacomo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies