Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novou Kalouskovu stranu povede Schwarzenberg

Praha /FOTOGALERIE, VIDEO/- Do předčasných říjnových voleb povede konzervativní stranu TOP 09 exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jako jejího budoucího předsedu ho představil poslanec Miroslav Kalousek. Ten v úterý opustil lidovou stranu Cyrila Svobody.

11.6.2009 18
SDÍLEJ:

Karel Schwarzenberg a Miroslav KalousekFoto: DENÍK/Milan Jaroš

„Cítíme, že lidé se chtějí vymanit z dosavadního způsobu politiky a my jim nabízíme alternativu,“ řekl Schwarzenberg. Dodal, že si uvědomuje velké riziko i možnost ztráty nashromážděného politického kapitálu, který on i Kalousek posbírali během svého působení ve vládě.

Co si o nové straně myslíte? Má šanci uspět? Volili byste ji? Diskutujte!

Představil stranu, která v pátek požádá ministerstvo vnitra o registraci, jako konzervativní, zodpovědnou za stav a vývoj země a naprosto nepopulistickou. „Budeme se chovat jako rozumný hospodář, tedy utratíme jen tolik peněz, kolik jich získáme od příznivců, žádné úvěry si brát nebudeme,“ řekl exministr financí Kalousek.

Kdo je bude platit

Sponzorů by se opravdu mohlo najít hodně. Mezi nejbližší Kalouskovy přátele patří zbrojařský král, šéf Omnipolu Richard Háva. A k jeho prominentním sousedům v jihočeské Bechyni patří Josef Šťáva, muž který kvůli kauze Diag Human zřejmě vysoudí na českém státu téměř deset miliard korun.

Na nové straně je pikantní i další moment. Strategickou spolupráci ohlásila s hnutím Starostové a nezávislí. Jeho členové budou na kandidátkách TOP 09 v předčasných volbách a nebudou si konkurovat v těch krajských a komunálních.

Jeho předsedou je starosta Staré Lozi Petr Gazdík. A ten se donedávna do krve přel právě s ministrem Kalouskem o procentní podíl přerozdělovaných daní podle velikosti obce. Velká města totiž dostávají ze státního rozpočtu zhruba šestkrát větší příspěvek v poměru k počtu obyvatel než malé obce.

Sbohem zeleným

Schwarzenberg také vysvětlil, proč přestal podporovat Stranu zelených. „Cítím, že pro hnutí zelených už nejsem atraktivní, nechci tam překážet jako dinosaurus. Po prohraných volbách ji převzal Ondřej Liška, v něhož mám plnou důvěru,“ řekl Schwarzenberg.

Svěřil se také, že své angažmá v Kalouskově projektu nekonzultoval se svým přítelem Václavem Havlem. „Některá rozhodnutí člověk musí udělat sám,“ zdůvodnil to.

Politologové vesměs soudí, že strana vedená oblíbeným Karlem Schwarzenbergem by moha uspět, pokud se jí podaří vklínit se mezi ODS, lidovce a zelené. A hlavně dodrží-li credo, s nímž vznikla, tedy nekrást, potírat korupci, snižovat byrokratickou zátěž a neslibovat lidem nic, co nelze splnit.

TOP 09 / Programová východiska
I. TRADICE
1. Jsme stranou konzervativní, která v politickém životě vychází z evropských tradic křesťansko-židovské kultury. Dbáme na morální hodnoty obsažené v jejím duchovním odkazu a tradicích.
2. Jsme stranou demokratickou na základě ideálů svobody a humanismu, které v naší zemi přežily i období totality.
3. Pro další generace chceme zachovat a rozvíjet českou kulturu ve všech oblastech s vědomím, že otevřenost novým myšlenkám kulturní dědictví oživí a naši kulturu dovede na vyšší úroveň.

II. ODPOVĚDNOST
1. Nechceme být populární za každou cenu a už vůbec ne za cenu nereálných volebních slibů. Jsme připraveni otevřeně pojmenovávat i nepříjemné problémy a nabízet jejich řešení.
2. Neodvratným úkolem je udržet stabilitu veřejných rozpočtů, kterých se týká stárnutí populace. Otevřeně říkáme, že se přitom nelze vyhnout vyšší osobní spoluúčasti.
3. Cítíme odpovědnost správců, kteří si uvědomují svou smrtelnost a nechtějí být opovrhováni budoucími generacemi. Proto jsme povinni:
a. nezvyšovat veřejný dluh a nezatížit budoucnost z toho vyplývajícími neúnosnými úroky
b. dodržovat zásady trvale udržitelného rozvoje, pečovat o zlepšování životního prostředí a být aktivní v úsilí zabraňujícím nebezpečným klimatickým změnám, klást důraz na úspory energie ve všech oblastech lidské činnosti. Zvyšovat podíl energie z obnovitelných zdrojů.
4. Neseme svůj díl odpovědnosti za svobodu a bezpečí všech lidí na světě. Spojenecké závazky nevnímáme jen jako závazek vůči našim spojencům při řešení mezinárodních konfliktů, ale též jako příspěvek vůči naší vlastní bezpečnosti.

III. PROSPERITA
1. Jediným nástrojem vedoucím k prosperitě a blahobytu je svobodný trh vymezený jasnými a přehlednými pravidly, na které musí dohlížet efektivně fungující instituce odpovědné těm, kteří je zřizují.
2. Zisk nesmí mít přednost před právem a morálkou.
3. Usilujeme o sociální soudržnost. A to jak o mezigenerační solidaritu, tak o solidaritu se slabými, nemocnými a handicapovanými.
4. Základní podmínkou důstojného života v prosperující společnosti je bezpečí, mezinárodní stabilita a mír.
5. Prosperita a konkurenceschopnost není myslitelná bez vysoké úrovně vědy, výzkumu a vzdělání. Investice do nich musí být prvořadou společenskou i rozpočtovou prioritou.
6. Důsledně bojujeme proti korupci. Hájíme zájmy daňových poplatníků proti organizovaným skupinám se specifickými zájmy (tzv. lobby).
7. Daně a odvody nesmí trestat svojí progresí větší pracovitost, vzdělání, získávání nových dovedností a odrazovat tak od nich. Daňový systém zjednodušíme a vytvoříme jedno inkasní místo a jednu kontrolní instituci.
8. Náklady na administrativu musí být sníženy. Procesy rozhodování státní správy je nezbytné zjednodušit a urychlit.
9. Úsměvů není nikdy dost. Neusmát se za celý den na nikoho, je zločin.

Kalousek k sobě zlákal také okresního šéfa táborské KDU–ČSL

Miroslav Kalousek, strůjce nové strany TOP O9, k sobě strhává i lidi z oblastní KDU–ČSL. „Nikoho ale nepřetahujeme, neděláme odštěpek KDU ani nezakládáme druhou lidovou stranu. Lidé se sami hlásí,“ říká zakladatel strany, která chce podporovat pravicovou politiku.

Hranici povinné registrace k založení strany – 1000 podpisů, již podle svých slov mnohonásobně překročili. Ve čtvrtek v Praze oficiálně stranu prezentoval. Táborskému Deníku řekl, že svůj mandát v bechyňském zastupitelstvu si ale ponechá.

„To teď skutečně neřeším, založit novou stranu totiž není vůbec jednoduché. Navíc, do zastupitelstva v Bechyni jsem nekandidoval za KDU–ČSL, ale jako Kalousek,“ vysvětluje. Do sboru ho v roce 2006 vynesla kandidátka Volba pro Bechyni. Nicméně rok po komunálních volbách již tvrdil, že svou židli přenechá svému nástupci.

„Už mi zbývá jen napsat rezignační dopis, a to udělám,“ ujišťoval v Táboře v listopadu roku 2007, kdy vedl ministerstvo financí. Teď si názor poopravil, ani starosti s novou stranou mu nebrání být dál v Bechyni členem zastupitestva. Není se co divit, příliš ho nezaměstnává. Od zvolení se s kolegy u jednoho stolu nesešel.

Přesto mu lidé v Bechyni stále fandí. „Ekonomické věci i krizi vysvětluje srozumitelně, takový člověk má u toho zůstat. Takže já mu fandím,“ vyjádřil se Jan Bakule z Bechyně.

Míří do TOP

Do TOP 09 se chystá přestoupit i současný předseda táborského okresního výboru strany KDU-ČSL Václav Matějů.

„Toto rozhodnutí bylo pro mě jedno z nejtěžších za dobu mého politického působení. Osobně bych byl raději, kdyby k rozdělení strany vůbec nedošlo,“ připustil Matějů. Dodal, že odchází hlavně za lidmi, kteří jsou mu osobně i profesně blízcí a s nimiž v uplynulých letech spolupracoval.

Přihlášku do nové strany chce Matějů ale podat až po splnění všech povinností vyplývajících z jeho současných funkcí předsedy okresní organizace i člena předsednictva předsednictví krajské organizace.

„Jedním z mých posledních kroků ve funkci okresního předsedy bude svolání okresního výboru. Na jeho programu bude i volba nového předsedy a případně dalších funkcionářů,“ ubezpečil.

Zatím se zdá, že vznik nové strany okresní základnou KDU-ČSL významně neotřásá. „Pokud vím, o přestupu uvažuje zatím jen několik lidí. Několik členů uvažuje o vystoupení ze strany a někteří ještě vyčkávají, jak se bude věc vyvíjet,“ sdělil Matějů.

Nimrichtrová Kateřina

Autor: Kateřina Perknerová

11.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nedokázal jsem si pomoci, tvrdil facebookový pedofil. Schůzce zabránili rodiče

Transparent z demonstrace proti Andreji Babišovi
1 14

Babiš chce vidět žádost o vydání k trestnímu stíhání

Turistika na Ibize drtí starousedlíky. Nájem za tisíc euro neseženete

Gabriel Alberto Andrade žije už rok v dodávce. Na ostrově Ibiza, který je už téměř dvě desetiletí jeho domovem, nemůže najít bydlení odpovídající jeho příjmům. Činže na tomto turisticky obléhaném ostrově rostou kvůli zájmu turistů do strmých výšin a nikdo neví, kdy a kde se zastaví.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Piráti, sundejte mě z vězeňského autobusu, požaduje Nečasová. Hrozí právníky

Advokáti Jany Nečasové (dříve Nagyové) požadují po Pirátské straně, aby odstranila podobu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase z "vězeňského autobusu", s kterým tento týden vyrazila do volební kampaně. Piráti na autobusu poukazují kresbami na kauzy politických protivníků. V předžalobní výzvě, žádají zástupci Nečasové také omluvu, v opačném případě hrozí právními kroky. 

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit. Okradla už několik restaurací, policii zatím uniká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení