VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U lékaře nebudou platit děti do 18 let, ale v nemocnicích ano

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Zdravotnické poplatky doznají změny. U ambulantního a speciálního lékaře nebudou platit 30 korun děti do 18 let, ochranný limit se sniží z 5000 na 2500 korun u této věkové skupiny a seniorů nad 65 let.

11.2.2009 83
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek.Foto: Archiv VLP

Poslanci ve středu schválili senátní podobu novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. V platnost vejde 1. dubna. Koalice měla 99 hlasů, což jí přesně stačilo k tomu, aby návrh prošel. „Tento druh arogance vlády k voličům jsme nečekali,“ uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Děti totiž nadále budou platit 60 korun v nemocnici, 90 korun na pohotovosti a 30 korun za položku na receptu.

Poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) se zarazila nad tím, že pediatrům bude stát kompenzovat ročně 150 milionů korun za výpadek příjmů z plateb. „Myslela jsem, že jde o regulační poplatky, teď ale slyším, že jde primárně o příjem soukromých lékařů,“ sdělila. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová Deníku řekla, že ačkoli funkce poplatků je hlavně regulační, nezanedbatelný není ani jejich ekonomický přínos. Chce, aby se v rámci sociálních kompenzací v budoucnu ještě ulevilo některým invalidním důchodcům a dárcům krve. Při jednání ve sněmovně ale vůbec nevystoupila s tím, že není její věcí obhajovat návrh horní parlamentní komory.

Zrušení poplatků podruhé

Zásadně proti přijetí senátní podoby zákona byli komunisté.

„Přijetí zločinné daně z práva na zdraví padá na hlavu koalice,“ konstatoval šéf klubu KSČM Pavel Kováčik. Dodal, že komunisté vypracovali předlohu na plošné zrušení poplatků, kterou okamžitě dává k dispozici poslancům k podpisu.

Tu ale sociální demokraté nepodpoří. „Pomocí zákonodárné iniciativy jednoho z krajských zastupitelstev předložíme vlastní návrh na plošné osvobození od plateb,“ potvrdil jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Nemohu vyloučit, že postoj našich koaličních partnerů v radách bude mít vliv na podobu krajských vlád,“ sdělil Hašek. Pokud tedy socialisté pro svůj záměr nezískají dostatečnou podporu ve sněmovně z řad ODS a KDU-ČSL, mohli by zástupci těchto stran ve vedení krajů dostat od ČSSD padáka.

Zatímco členové ČSSD ostře komunistům vyčetli, že vypárovali těžce nemocného lidoveckého poslance Tomáše Kvapila, koalice je za lidský přístup ocenila. „Slušnost bychom si vyčítat neměli,“ řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Předseda KSČM Vojtěch Filip podotkl, že hlas Miroslavy Vostré, která Kvapila páruje, by nic neřešil. „My s ODS nemáme žádnou dohodu a neuzavřeli jsme s ní nikdy ani opoziční smlouvu. Daleko horší je, že v některých krajích vládnou rady složené z ČSSD a ODS,“ uvedl Filip.

Přijatý návrh
- Od poplatku 30 korun u ambulantního lékaře jsou osvobozeni děti a mladiství do18 let (nadále platí 60 korun za hospitalizaci, 90 korun za pohotovost a 30 korun za recept)

- Nic neplatí děti v pěstounských rodinách

- Plně jsou osvobozeni obyvatelé sociálních a zdravotních ústavů, pokud nemají žádný příjem nebo jim po úhradě ubytování a stravy zbude méně než 800 korun měsíčně

- Za položku na receptu se bude platit 30 korun jen tehdy, pokud doplatek na předepsaný lék přesahuje tuto částku. Nově se to týká i podpůrných léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely

- Pro občany do 18 a nad 65 let se zavádí roční ochranný limit ve výši 2500 korun místo dosavadních 5000 korun

- Zdravotní zařízení je povinno vybrané regulační poplatky použít na jeho údržbu a modernizaci

Filipiová: Zdravotní zařízení přijdou o tři miliardy

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) je s kompromisním návrhem spokojena.

Jak dlouho bude podle vás platit schválený návrh?
To je hlavně otázka na klub poslanců ČSSD a KSČM. Oba už avizovaly, že předloží další návrh na jejich plošné zrušení. Ten chaos tedy asi bude trvat dál.

Podle vás je vyjednaný kompromis dostatečně vstřícný vůči pacientům?

Určitě ano. Pokud se opozice stále ohání tím, jak jsou rodiče dětí na poplatcích biti, tak zapomněla říct, že jejich zavedení jim bylo kompenzováno výrazným zvýšením slevy na dani. Jde zhruba o 500 korun na rodinu měsíčně.

Poplatky jsou ale regulační, mají tedy zabránit zneužívání péče. Opravdu si myslíte, že to je případ dětských pacientů?

Do 15 let určitě ne, ti starší si někdy rádi zajdou k lékaři, aby se ulili třeba z matematické písemky. Poplatky ale mají víc funkcí. Pro mne je důležitá hlavně jejich solidární role. Těmi desetikorunami lidé přispívají na léčbu těžce nemocných pacientů. Všichni by si měli uvědomit, že čerpají zdravotní péči, která není zadarmo, protože si ji předplácejí 13,5 procenty zdravotní daně. A není úplně správné, že z ní mnohé nemocnice platily například úklid, praní prádla, stravování. Když je ale člověk doma, tak přece také svítí, pere, jí. Poplatky za pobyt v nemocnici jsou naprosto správné.

V zákoně se ocitla i věta, že vybrané poplatky je zdravotnické zařízení povinné použít na svůj úhradu nákladů na jeho provoz a modernizaci. Kdo to bude kontrolovat?

Řada z nich to tak dělá už dnes. Nemocnice nakupují přístroje, soukromí lékaři si vylepšují ordinace či čekárny. Pokud tím zaplatí mzdu sestřičky, tak je to jedině dobře.

Ale kdo bude zjišťovat, zda soukromý lékař použil poplatky na nákup lepší vrtačky nebo na zájezd do teplých krajů?

To asi opravdu nikdo. Jde spíš o morální apel.

O kolik peněz zdravotní zařízení po přijetí předpisu přijdou?

O tři miliardy.

Sobotka: Vláda podvedla koaliční poslance s poplatky pro děti

Podle předsedy klubu ČSSD Bohuslava Sobotky senátní návrh důchodcům a dětem neulehčí.

Senátní verze poplatkového systému je podle vás zcela nedostatečná. Co vám vadí nejvíc?
Hlavně kvůli úpravě plateb pro děti do 18 let, které dál budou platit v nemocnici, na pohotovosti a za recept. Především se ale schválená podoba netýká seniorů, invalidních důchodců a dárců krve, kteří dál budou vydávat peníze za návštěvu lékaře. Snížený ochranný limit to nijak významně neřeší.

Komunisté ohlásili, že chtějí ihned předložit návrh na plošné zrušení poplatků. Připojíte se k němu?
My pracujeme na vlastních předlohách ve spolupráci s hejtmany.

Co tím míníte?

Půjde o zákonodárnou iniciativu jednoho z krajů na plošné osvobození od poplatků. Až ji odešleme do sněmovny a projedná ho vláda, mohla by se k ní už v březnu konat mimořádná schůze.

Podle předsedy lidoveckých poslanců Pavla Severy trváte na zrušení regulačních plateb hlavně kvůli problémům v krajích. Hraje ve vašem tlaku tento moment roli?
Kdyby se sociální demokracie chovala cynicky, udělala by to, co ve středu předvedli komunisté. Tedy znemožnila by zrušení poplatků, protože je to výrazné téma do voleb. My ale nejednáme systémem čím hůř, tím lépe. Snažíme se je zrušit kvůli lidem, a to bez ohledu na to, zda jsme či nejsme ve vedení krajů.

Proč ale komunistům vyčítáte párování nemocného poslance Kvapila? Vždyť jejich jediný hlas nic neřešil.

Jsem přesvědčen, že pokud by hlasovali všichni komunisté proti senátnímu návrhu, získali bychom pak potřebných 101 hlasů pro sněmovní návrh na plošné zrušení plateb.

Domníváte se, že sněmovnou projde jejich zrušení ještě v tomto volebním období?
Budeme to jistě zkoušet. Někteří koaliční poslanci byli podle mého názoru podvedeni, když jim vláda tvrdila, že poplatky budou pro děti zrušeny úplně. To ale není pravda.

Autor: Kateřina Perknerová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 83
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Kratochvíl.

Týdenní zkrat: Peníze jsou, my nebudeme

Vyšetřování útoku v Manchesteru. Vrahem je Salman Abedi
21

Policie zveřejnila snímky manchesterského vraha z bezpečnostních kamer

Kim zase brnká na nervy. Severní Korea odpálila další raketu

Oficiální tisková agentura severokorejského státu KCNA dnes ráno oznámila, že armáda vypustila další z raket svého systému protivzdušné obrany. Jak už je obvyklé v takových oznámeních, vypuštění osobně dohlížel samotný vůdce Kim Čong-un.

Jsem prostě nejlepší. Donald Trump se před odletem ze summitu pochválil

Kdyby si americký prezident k projevu před americkými vojáky na základně Sigonella, kde se s nimi setkal, než nastoupil do letadla směr Washington, pustil známý hit českého zpěváka Leška Semelky „Jsi prostě nejlepší", byl by to stylový podkres jeho vystoupení.

Unikátní staročeské trhy může ohrozit EET

Buty i Jablkoň. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Počítače zkolabovaly a zkolabovaly i British Airways. Nelétají

Celosvětový výpadek firemních počítačových sítí způsobil, že jedna z nejstarších světových leteckých společností British Airways (BA) přestala dnes odbavovat lety na letištích v různých koutech světa. Výpadek se projevil i na linkách mezi Prahou a Londýnem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies