VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poplatky vyklidily čekárny u lékařů. Na jak dlouho?

Praha - „Byl jsem u lékaře v pátek a ten mě objednal na vyšetření ještě v sobotu. I když to byla vyžádaná kontrola, musel jsem zaplatit devadesát korun jako na pohotovosti,“ stěžuje si 55letý Pavel z Plzně při zmínce o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. A není sám.

22.3.2008 63
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Radka Kočová

Jaké máte se zavedením třicetikorunového poplatku u lékaře
zkušenosti vy? Zúčastněte se diskuse!

Sobotní kontroly, za něž lékaři vyinkasují 90 korun, jsou jedním z nejčastějších postesků pacientů.

Ministerstvo zdravotnictví si přitom první odhady tohoto reformního kroku ve své analýze prvního měsíce chválí. Podle nich zdravotníci vybrali za leden na poplatcích téměř 358 milionů korun. Přitom například léků na předpis se spotřebovalo o téměř polovinu méně než v loňském lednu.

Pokles je i u dalších služeb. Oproti loňsku se v lednu snížil i počet návštěv u ambulantních specialistů a to o 24 procent. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je poplatkový systém asociální, protože dopadá na různé skupiny obyvatel rozdílně. „Movitý podnikatel jistě nepocítí regulační sílu poplatků, na rozdíl od matky samoživitelky, která si rozmyslí, kolikrát půjde s dětmi k lékaři a kolik zaplatí za léky,“ říká.

O kolik lidí chodí méně k lékařům kvůli poplatkům? Dětská lékařka z Olomoucka Zdeňka Sobotková odhaduje pokles ve své ordinaci na patnáct procent. „Přestali chodit zbytečně, například s rýmou, co kdyby se děťátku zhoršila,“ komentovala lékařka.

Méně lidí zavítá od ledna také do nemocnic. „Zaznamenali jsme pokles jak na ambulancích, tak v hospitalizacích,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. Zatímco vloni v lednu a únoru prošlo ambulancemi největší nemocnice v Olomouckém kraji 120 700 lidí, v letošním za stejnou dobu 105 200. Na lůžkových odděleních za toto období poklesl počet nemocných z 8260 loni na letošních 7730.

Od zavedení poplatků mají nemocnice nový problém: neplatiče. Například jilemnické nemocnici dluží okolo pěti procent z měsíčně vybrané částky. Ředitel Jiří Kalenský popisuje případ, kdy pacient odmítal poplatek uhradit. „Po upozornění na advokátní kancelář a způsoby vymáhání takového dluhu raději vytáhl z kapsy zmuchlanou tisícikorunu a částku zaplatil,“ říká.

Pohledávky nemocnice řeší najatí advokáti. Po nezaplacení se zvyšuje částka k úhradě podobně, jako v případě pokut za černou jízdu v městské dopravě. Zdánlivě banální částka třeba třiceti korun tak může vyrůst až do několika tisíc.

Co přinesly první týdny od zavedení poplatků ve zdravotnictví

Zrušíme je, tvrdí opozice

Opozice od loňského srpna, kdy ODS, zelení a lidovci s přeběhlíky Michalem Pohankou a Milošem Melčákem protlačili sněmovnou vládní reformní balík, tvrdí, že zdravotnické poplatky musí z českého právního řádu zmizet.

Pokusila se o to u Ústavního soudu, teď navrhla jejich zrušení v dolní komoře a pokud neuspěje v tomto volebním období, učiní tak po eventuálním vítězství ve volbách 2010. „Chceme odstranit nehumánní a nemravnou úpravu,“ říká šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) oponuje, že rušení poplatků by přivodilo zhroucení celého reformního záměru. „Teprve po vyhodnocení všech dat můžeme správně systém nastavit a zvolit eventuální sociální kompenzace,“ argumentuje ministr.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že zavedené poplatky ročně přinesou do státní kasy čtyři miliardy korun, tedy pouhé 1,7 procenta výdajů na zdravotnictví. „Stojí tento přínos za poškození zdraví pacientů, kteří se z finančních důvodů k lékaři nedostaví?“ táže se poslanec Pavel Kováčik (KSČM).

Zdravotnické novinky zavedené i chystané ale nerozčilují jen opozici. Už loni proti poplatkům ostře vystoupil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). A nyní znovu svým hlasem podpořil socialisty, kteří navrhli jejich zrušení. „Vždy jsem byl přesvědčen, že zavedení poplatků je v rozporu s Ústavou ČR,“ řekl Hovorka. Odmítá především regulační platby pro populaci do 18 let.

Ve sněmovně zároveň leží předloha lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové na zrušení poplatků pro novorozence. Lidovci také chtějí, aby po dubnové koaliční revizi byli od plateb osvobozeni předškoláci, senioři nad 70 let a obyvatelé domovů důchodců.

Placení za zdravotní péči je asociální
Deníku to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek


Jak hodnotíte bezmála tři měsíce poplatkového režimu?
Je nepřijatelný proto, že dopadá s odlišnou silou na různé skupiny pacientů. Je velmi asociální, protože pětitisícový limit na platby pro 99 procent pacientů neexistuje. Například v Německu se do poplatkového limitu započítává skutečně veškerá spotřeba zdravotní a lékárenské péče. Nikdo nemůže zaplatit více než dvě procenta svého zdanitelného platu. Děti tam neplatí nic.

Ministerstvo si ale pochvaluje, že v lednu díky poplatkům poklesl počet návštěv u lékařů i výdej léků.

Spotřeba neklesla, naopak stoupla proti loňskému lednu o 2,5 procenta. Změnila se struktura léků, lidé si kupují volně prodejné medikamenty.

A co návštěvy lékařů a nemocnic?
Pokud poklesly hospitalizace o 14 procent, tak je to velmi varovné. Poplatky v nemocnicích by v žádném případě neměly mít regulační charakter. O hospitalizaci či propuštění z nemocnice musí rozhodnout lékař. V ambulancích asi v první fázi pokles bude, ale časem se to vyrovná, jak říká zkušenost ze Slovenska.

Vylepší poplatky aspoň příjmy zdravotnického systému?
Poplatky jsou jen kompenzací za úlevu nejbohatším zaměstnancům. Vláda zmrazila platby za státní pojištěnce na dva roky, osvobodila příjmy nad 84 tisíc od zdravotního pojištění a zvýšila DPH u léků z 5 na 9 procent. VZP letos vybere o 6,7 miliardy méně než loni. Chybějící peníze mají lékaři vybrat od pacientů.

Co lidem vadí nejvíc?

Naprosto nepřehledný systém v lékárnách, kdy vedle poplatku lidé vydávají velké peníze za doplatky. Ty se ale do Julínkova limitu 5000 korun většinou nezapočítávají, stejně jako do nich nepatří poplatky v nemocnici a v ambulanci.


Slováci už neplatí

Slováci už mají zkušenost s poplatky ve zdravotnictví za sebou. Od června 2003 platili Slováci za návštěvu u ambulantního lékaře 20 korun. Návštěvy v prvních měsících po zavedení klesly o pětinu, po půl roce se jejich počet vrátil na dřívější hodnoty. Poplatek za den pobytu v nemocnici byl 50 korun. Reformní krok Dzurindovy vlády byl ukončen po třech letech v září 2006. Češi tento „nárazový“ efekt znají ze zavedení bodového systému pro řidiče.
Hraje pro vás poplatek roli při rozhodování, zda jít k lékaři?

Ano - nemám tolik peněz, nemohu si to dovolit

40 %

Ano - jiné důvody

13 %

Ne - finančně to není tak hrozné

13 %

Ne - k lékaři musím, protože jsem nemocný

35 %

Hlasovalo: 55

Anketa byla ukončena

22.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 63
SDÍLEJ:
EET ilustrační foto
5

Zmatení řezníci či pekaři. Nevědí, zda mají povinně dávat účtenky

Ilustrační foto.
6

Policie v Porsche. Muži zákona jezdí zabavenými auty

Pohledem Realistů: Naše ambice jsou realistické

V minulých dnech jsme začali s představováním naší strany. Máme za sebou Prahu, Ostravu a Brno, další místa nás čekají. Svým příznivcům i široké veřejnosti podrobně vysvětlujeme svá východiska, plány i cíle. I naše ambice. 

DOTYK.CZ

Evropa, daňový ráj to na pohled

Španělsko a další země EU by podle MMF hospodařily s přebytkem. Kdyby část jejich daní nemizela za hranicemi.

Policie obvinila hejtmana Půtu z korupce. Nic jsem neudělal, říká politik

Po téměř třech letech ukončili kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu vyšetřování údajné korupce kolem libereckého hejtmana Martina Půty (STAN). Spis předali státnímu zástupci s návrhem obžalovat Půtu a dalších 12 lidí a také čtyři firmy. Hejtmana viní z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozí pět až deset let vězení, uvedlo dnes Právo.

Školy zakazují žákům mobily, hrozí i dvojka z chování

O tom, zda vůbec mobilní telefony patří dětem do ruky a od kolika let, se zabýval průzkum Deníku v minulém roce. Z něj vyšlo najevo, že rodiče většinou pořizují dítěti mobilní telefon v momentě, kdy začne chodit do školy bez jejich doprovodu. Naskýtá se však otázka, zda mobil patří do školy a jakým způsobem omezit jeho používání při vyučovacích hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies