Dvaasedmdesátiletý Richard začal před více než dvěma lety pozorovat, že stále více zapomíná. Měl problémy najít vhodné slovo, vzpomenout si na jména osob, o kterých mluvil, vypadávala mu i odborná terminologie z jeho dřívější profese.

Nejprve tomu nepřikládal větší význam, ale když problémy nepřestávaly, rozhodl se vyhledat odbornou pomoc. Od lékařky z gerontopsychi­atrické ambulanci se dozvěděl, že trpí takzvanou mírnou kognitivní poruchou. Ta trápí až pětinu lidí starších 65 let.

Může ohlašovat Alzeimera

„Jde o lehké zhoršení paměti či jiných mozkových funkcí, například schopnost počítat, psát či komunikovat, které neovlivňuje běžný život. Může však ohlašovat počínající závažné postižení mozku, jako je třeba Alzheimerova nemoc,“ prohlásila lékařka Vanda Franková z Psychiatrické léčebny Dobřany, která se léčbou starších lidí dlouhodobě zabývá.

Drobných poruch paměti si přitom začínají lidé všímat už od pětatřicátého roku. Hůře se učí novým věcem a méně se dokáží soustředit. Objevují se i první výpadky jmen či méně obvyklých slov.

Poruchám lze předejít

Zpozornět by měl člověk až tehdy, pokud se tím příliš trápí či mu to výrazně narušuje každodenní život. V takovém případě je nutné vyšetření paměti. Poruchám ve stáří však lze účinně předcházet. „I starší lidé by měli vhodně zaměstnat tělo, mysl i duši. Nenahraditelné jsou pravidelné tělesné aktivity, péče o zdraví i vlastní vzhled. Jednou z nejdůležitějších věcí je udržování společenských kontaktů. Pokud se člověk uzavře sám do sebe, tak se nemoci ubrání hůře,“ varuje Franková.

Čtěte také:
Stařeckou demenci má 35 milionů lidí, počet roste
Inzulin může zabránit Alzheimerově chorobě