BRNO

V místnosti už jen vznášející se zbytky cigaretového dýmu, v popelníku poslední kousky popela. Také v Brně a okolí začne 31. května platit takzvaný protikuřácký zákon. A mnozí se s kouřením v oblíbených hospodách chtějí ještě okázale rozloučit.

Svéráznou formu protestu volí v brněnské restauraci Na Můstku v ulici Milady Horákové. „Když budou lidé kouřit venku, bude na chodníku spousta zbytků cigaret a popela. My chceme lidem ukázat, jak to v jejich ulici bude v budoucnu vypadat. Vezmeme tedy všechny nedopalky z popelníků z předchozího dne a ve středu je vysypeme na chodník před hospodou,“ řekl jeden z tamních zaměstnanců, který si nepřeje být jmenován.

Jinou akci plánují na středu v Rotor baru ve Dvořákově ulici. „Uděláme rozloučení s jednou érou. Protože ten den už zákaz kouření platí, rozhodli jsem se ho trochu obejít a bar na celý den zavřít. Oficiálně tedy mohou dovnitř jen pozvaní. Na seznam hostů se ale dostane každý, kdo potvrdí účast u facebookové události Poslední Cigaretka,“ uvedl Jakub Dutka z baru.

Ilustrační foto.
Poslední den kouření v hospodách: Protesty? Třeba vysypání nedopalků na ulici

infografika; zákaz kouřeníZdroj: VLM

PRAHA

„Celopražská protikuřácká vyhláška již existuje, je k nalezení na www.praha.eu," připomněl v pondělí první zástupce starosty Prahy 5 Martin Slabý (ANO). O další zákazy prý Praha 5 nestojí. „Je možné, že po přijetí nového protikuřáckého zákona se vymezená veřejná místa, kde bude zakázáno kouřit, rozšíří – o tom ale v současné době nemáme informace," poznamenal.

Od nové vyhlášky by si mnoho nesliboval starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. „Začíná turistická sezona – a vznik jakékoli vyhlášky trvá velmi dlouho," vysvětlil. O případném návrhu vyhlášky by radnice podle jeho slov uvažovala až ve chvíli, kdy to situace opravdu bude vyžadovat.

Nyní přijali na „jedničce" okamžitá opatření: přidali peníze na úklid a na zajištění čtyř tříčlenných antikonfliktních týmů, k jejichž povinnostem při nočních pochůzkách od čtvrtka do soboty patří slušnou, avšak důraznou formou upozorňovat na rušení nočního klidu – zvláště v problémových ulicích, k nimž patří Dlouhá, Vězeňská, Kozí a okolí.

Kouření před hospodou.
Zákaz kouření: Praha 1 už zaplatila opatření, jinde čekají na zkušenosti

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Cestu do hospody si například rozmyslí Jiří Valenta z českobudějovického Pražského předměstí. „Chodili jsme s kamarády pravidelně na pivo, když se ale v lokále nebude smět kouřit, radši se sejdeme u někoho na zahradě," je přesvědčen.

Z odlivu hostů mají obavy zejména hospodští na vsích. Citelný bude bezesporu například podle nájemce hostince Na Zlaté stoce v Litvínovicích Jana Hrdého. „Kouření do hospody na vsi patří. Z těch, kdo k nám chodí, kouří 90 procent. Většina chlapů zajde na dvě tři piva a u karet si zapálí pár cigaret. To samé platí u kulturních akcí, při zábavách," líčí dosavadní zvyklosti s obavami, že spolu se zákazem kouření hospody právě o tyto hosty přijdou.

Sám přitom ví, že takových je v případě litvínovické hospody asi sedm z deseti. „Máme tu nekuřácký sál a prostor, kde se kouří. V tom druhém je mnohem víc plno," doplňuje pro představu, jak moc by mohla klesnout návštěvnost hospod po jejich přeměně na nekuřácké.

Ilustrační foto.
V hospodách bez popelníků zřejmě ubude půllitrů a přibude talířů

VALAŠSKO

Klubové setkání meziříčských dýmkařů připomínalo tryznu. Členové Valašského Fajf-klubu se v restauraci na místním sídlišti Vyhlídka nepohroužili jen do modravého kouře, majestátně stoupajícího z jejich dýmek, ale i do vzpomínek a smutku.

Minulý pátek si na veřejnosti zakouřili naposledy. „Prvního června přecházíme do ilegality. V důsledku protikuřáckého zákona už se nebudeme moci scházet v žádné restauraci, jak jsme byli zvyklí," konstatuje klubový nástěnkář Radim Přikryl. Ze zákazu nejsou zcela vyňaty ani restaurační zahrádky. A i kdyby si dýmkaři pronajali salonek, nesmějí tabákovému kouři vystavit jeho personál. „Teď už nám může pomoci snad jen movitý kolega, ochotný poskytnout zadní místnosti ve své vile. Nikdo takový ale mezi námi není," stýská si Přikryl.

Členové Valašského fajfklubu říkají, že kvůli zákazu kouření v restauracích budou muset přejít do ilegality.
Dýmkaři ve Valašském Meziříčí přecházejí do ilegality

VÝCHODNÍ ČECHY

„Můj dům, můj hrad. Když se někomu nelíbí moje kuřácká restaurace, tak přece do ní nemusí chodit. Samo od sebe vzniká řada nekuřáckých podniků. Tak proč se do toho intervenuje stát a má takovou péči o naše zdraví?" řekl Karel Uhlíř z Chrudimě, provozovatel jednoho zdejšího baru.

Zajímavá je skutečnost, že jeho bar je již od předloňského roku nekuřácký. Zákaz kouření mu však vadí z principu, jako porušení podnikatelských svobod.

„Udělali jsme tu předloni anketu mezi kuřáky - nekuřáckých štamgastů bylo zbytečné se ptát - a z ní vyplynulo, že naprostá většina z nich by uvítala konec kouření, že si vždy raději skočí zapálit ven k popelníku," dodal Uhlíř.

Řada dalších hostinských však už hledá kličky, jak zákon obejít. Jednou z cest by podle některých výkladů právníků mohlo být zrušení veškerých jídel podávaných na místě, čímž by daný podnik přestal být „stravovací provozovnou", na kterou se zákon vztahuje. V prodeji by mohly zůstat jen balené pochutiny, například oříšky, tyčky a podobně.

Ilustrační foto.
Hostinští na východě Čech vymýšlejí kličky, jak zákaz obejít. Uspějí?