Ptají se, jestli není v nalezených zásilkách také dopis s jejich adresou.

Pošta má pro ně zprávu, že mohou zůstat klidní. „Vzhledem k tomu, že přes bývalý sběrný přepravní uzel Břeclav směřovaly zásilky pouze do jihomoravského regionu, přesněji bývalých okresů Břeclav, Hodonín a Uherské Hradiště. Není tedy možné, aby v nich byla zásilka do jiných oblastí republiky,“ řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Podle serveru novinky.cz přibližně 63 000 zásilek obsahovalo 71 pytlů s poštou, které v pátek nalezli dělníci ve výtahové šachtě poštovního tunelu na hlavním vlakovém nádraží v Břeclavi. Z toho bylo asi 40 procent dopisů otevřených.

Mravinac: Třídění zásilek je náročné, jsou v hodně špatném stavu

Úložna České pošty v Brně jede na plné obrátky. Třídí třiašedesát tisíc nedoručených zásilek směřujících na Břeclavsko, Hodonínsko a Uherskohradišťsko, které objevili dělníci v pátek ráno na břeclavském nádraží.

Dopisy jsou ve špatném stavu, proto kromě speciální čety vypomáhají další volní lidé.

Plesnivá a zaprášená korespondence neumožňuje automatické třídění. Jedná se o náročnou mravenčí práci.

„Na selekci dopisů pracovalo i o víkendu sedm lidí z bezpečnostního odboru. Zásilky jsou v dost špatném stavu, takže generální ředitel rozhodl v zájmu urychlení věci povolat všechny kapacity z úložny v Brně,“ vysvětlil mluvčí České pošty Ivo Mravinac.

Automatické třídění podle něj vůbec nepřichází v úvahu. „Některé adresy na dopisech čtou pracovníci lupou,“ dodal Mravinac, který zatím nechtěl potvrdit zprávu o tom, že asi čtyřicet procent zásilek bylo otevřených. „Při tom objemu je desetiprocentní rozdíl obrovské číslo,“ uvedl Mravinac.

Česká pošta bude po roztřídění zásilek hledat adresáty, kteří řeknou, zda poškozené zásilky mohly obsahovat nějaké cennosti.

„Pracovníci pošty dělají audit a neotevřené zásilky odešlou adresátům. Policii zajímají ty otevřené. Dopis s oznámením a výzvou pošty zřejmě přijde i těmto lidem,“ sdělil vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.

„Ukáže se, kolik adresátů na to bude reagovat. Vnesou do případu světlo, zda jim mohla vzniknout nějaká majetková újma,“ vysvětlil vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.

Vyšetřování případu bude podle Janůvky trvat velmi dlouho. A jaký postih hrozí tomu, kdo je za poštovní aféru zodpovědný? „Pokud by se jednalo o úmyslné porušení listovního tajemství bez majetkové prospěšnosti, tak hrozí viníkovi půlroční odnětí svobody. Pokud by se jednalo o pracovníka pošty, tak je to jeden rok,“ uvedl Janůvka.

Pokud by se jednalo o úmyslné vykrádání zásilek, hrozí pachateli i dvouleté vězení, a to pokud by se způsobená škoda vyšplhala nad pět tisíc korun. Do této částky se jedná o přestupek.

Zda podá vedení pošty nějaké trestní oznámení a kdy, nechtěl mluvčí České pošty prozradit. „Je to příliš brzo a případ je čerstvý,“ řekl pouze. Dobře informovaný zdroj blízký vedení České pošty ale Deníku prozradil, že teď čekají na výsledky policejního šetření. „Chceme podat trestní oznámení přímo na konkrétní osobu. To uděláme až v tu chvíli, kdy k ní povedou všechny nitky,“ řekl zdroj, který si nepřál zveřejnit jméno.

Pošta kromě adresátů plánuje odškodnit také odesílatele, pokud se je podaří dohledat. „Je to logické. S nimi jsme uzavřeli smlouvu, byť jen virtuálně. Vůči nim máme zákonné povinnosti. Naproti tomu omluva adresátům je spíš otázka morální,“ vysvětlil Mravinac.