Liberecké doručovatelky se rozhodly bít za svá práva a jsou odhodlané podat přes inspekci práce kvůli neproplaceným přesčasům i stížnost na Českou poštu.

„Pracovní doba nám začíná v 6.00 hodin ráno, ale my chodíme třídit poštu už na pátou hodinu. Čas do začátku směny nám pošta neproplácí,“ upřesnila doručovatelka, která si ze strachu, že přijde o práci, přeje zůstat v anonymitě. Redakce ale celé její jméno zná.

„Podobné je to odpoledne. Máme pracovat do 14.00 hodin, ale protože se čím dál větší rajóny nedají stihnout, končíme později. Někdy i o hodinu,“ dodala žena s tím, že tato situace vládne na poště v Liberci už minimálně rok.

Zbaví se jich

Pěších poštovních doručovatelek zaměstnává v krajském městě pošta zhruba padesát. Je jich víc, kterým už došla trpělivost. Jenomže když se někdo ozve, okamžitě se jej firma podle ženy zbaví.

„Je to vykořisťování,“ podotkla doručovatelka. „Naše odbory s námi nekomunikují, ani nám nezvedají telefon. Proto jsme se obrátili na Asociaci samostatných odborů. Už nemůžeme dál. Práce máme čím dál víc, rajóny čím dál větší, a všechno se to nedá stihnout,“ vysvětlila, kde doručovatelky hledají zastání.

Pěší doručovatelky totiž netahají a nevhazují do schránek jenom dopisy, ale ještě rozdělují reklamní letáky a další tiskoviny.

Proto v běžné pracovní době stíhají svou práci jen s velkým vypětím, a proto nemají o přesčasy nouzi.

Podle zákoníku práce musí firma každému zaměstnanci přesčasy nejen zaplatit, ale k tomu mu dát za každou hodinu navíc také příplatek ve výši 25 procent průměrné hodinové mzdy.

„Budeme chtít, aby Česká pošta doplatila lidem přesčasy i třeba za tři roky zpátky. Jestliže toho nedosáhneme, pak podáme podnět na inspekci práce. Ta může poště nařídit nápravu, případně jí uložit pokutu až do dvou milionů korun,“ vysvětlil krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Odbory: Okrádají nás

Jak doplnil, pokuta podniku není hlavním cílem odborářů. Jde jim o to, aby lidé dostali za přesčasy peníze.

„V Liberci jde o desítky pěších poštovních doručovatelek. Jestliže se polostátní podnik, který by měl jít soukromým firmám příkladem, takto chová k doručovatelům po celé republice, nedá se to nazvat jinak než okrádání,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Jak připomněl, od letošního ledna mohou skutečně zaměstnavatelé zahrnout hodiny přesčasů do základní mzdy. Jenže to musí mít firma jasně stanoveno v pracovní smlouvě. Pokud lidé nepodepíšou smlouvu s dodatkem takového znění a nepřistoupí na variantu přesčasů zdarma, pak je podnik povinný jim přesčasy proplácet.

„Podobné odírání zaměstnanců řešíme i v našich fabrikách na Liberecku. My v kolektivních smlouvách bojujeme o zvyšování platů, ale firmy si ty peníze zase vezmou zpět. Když se jim totiž podaří zahrnout hodiny přesčasů do základní mzdy,“ upozornil šéf odborů.

Mimořádné odměny

Podle mluvčí České pošty Marty Selicharové dostaly doručovatelky v Liberci za listopad a prosinec přesčasy zaplacené. „Za měsíc listopad a prosinec byly dále poštovním doručovatelům vyplaceny mimořádné odměny,“ uvedla tisková mluvčí.

Jenže konec minulého roku byl už obdobím, kdy se o nezaplacené přesčasy začaly zajímat odbory. „Stejně nám i tak z přesčasů zaplatili jen část, odhaduji, že tak třetinu,“ shrnula doručovatelka.