Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potili se na sportovištích, teď v politice

Praha - Testování terénu, zamyšlení, výpad a zásah. Bývalí šermíři světové úrovně Bohuslav Svoboda či Aleš Depta mají tuhle taktiku v krvi. Ukazuje se, že v politické kariéře se jim sportovní minulost skvěle hodí. Konkrétně pražský primátor si při loňském ovládnutí magistrátu počínal s obdobnou bravurou jako letos na olympiádě zlatý Venezuelan Ruben Limardo Gascon s kordem.

10.8.2012 0
SDÍLEJ:

BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS Foto: ČTK, DENÍK

Proč politické strany lákají slavné sportovce na svoje kandidátky, je jasné. Jsou známí, přinesli lidem chvíle radosti a pýchy, za jejich výsledky byla dřina, vytrvalost a talent.

Proč ale na jejich nabídku kývli oni? Deník přináší postřehy několika z nich.

JOZEF REGEC, senátor za ČSSD.JOZEF REGEC (47), senátor za ČSSD

Československý reprezentant v silniční cyklistice, na olympijských hrách v Soulu 1988 obsadil osmé a desáté místo.

Cyklista slovenského původu žije na jižní Moravě, ale momentálně je samozřejmě v Londýně. „Shodou okolností tady potkávám kolegy z našeho národního týmu ze Soulu, například Honzu Železného nebo Václava Chalupu. Jsou to nostalgické vzpomínky na krásné mladé časy," říká muž, jemuž cyklistika kromě mnoha opojných chvil i hodně vzala. Etapu Závodu míru v okolí Kyjeva v roce 1986 sice vyhrál, ale po nedávné havárii v Černobylu se nevyhnul ozáření. Po dvaceti letech přišel o ledvinu, pravděpodobně v důsledku osudného ukrajinského spurtu. Teď, ve víru sportovního klání, na to ale nemyslí. „Londýnská atmosféra je krásná, přátelská. Ale to bylo i v Soulu a Aténách, kde jsem vedl cyklisty," říká. Potvrzuje, že každé hry mají své velké hvězdy i neuvěřitelně silné příběhy. „Letos všichni Britové očekávali na silnici triumf Marka Cavendishe, ale nakonec závod prokoučoval, nešťastně narazil do bariéry a vyhrála cyklistická legenda, skoro čtyřicetiletý Alexandr Vinokurov," připomíná Jozef Regec jeden ze zajímavých momentů londýnské olympiády. V Česku se rozvinula vášnivá debata, jestli Roman Kreuziger schválně před startem nebrzdil, aby pomohl svému stájovému kolegovi Vinokurovovi. „Na olympiádě se soutěží za vlast, ne za klub. Nevěřím, že by to Roman udělal jinak, koneckonců skončit na olympijských hrách patnáctý je krásný výsledek," soudí Jozef Regec.

A proč se úspěšný reprezentant, trenér a funkcionář rozhodl jít do politiky? „Jde mi o prosazení dobrého zákona o podpoře sportu. To je pro mě nejdůležitější téma. Když se totiž jeho financování systémově nevyřeší, na příští olympiádě v Riu bychom už nemuseli mít žádnou medaili."

KVĚTOSLAV SVOBODA (30), zastupitel města Znojmo za ODS.KVĚTOSLAV SVOBODA (30), zastupitel města Znojmo za ODS

Český reprezentant v plavání se zúčastnil tří olympiád: v Sydney 2000, Aténách 2004 a Pekingu 2008. V Aténách byl devátý na 200 metrů volným způsobem a 13. místo obsadil se štafetou na 4 x 200 metrů volným způsobem.

Pokoušel se o unikát, ale zhuntované tělo už se bránilo. Jako první plavec v historii bojoval o účast na čtvrtých olympijských hrách v řadě. Do Londýna se nakonec několikanásobný český rekordman Květoslav Svoboda nepodíval. V Řecku v roce 2004 byl dokonce vlajkonošem české výpravy. „To je nejhlubší moment mé kariéry," pokyvuje. Letošní hry ovšem sleduje pouze u televize. „Hodně se mi líbí, jak Londýn olympiádu pojal v porovnání s megalomanskou show před čtyřmi lety v Pekingu. Britové dávají na odiv svou kulturu. No a ve výsledcích plavání mě překvapily výkony mladých plavců. Je fajn, že olympiáda není pouze o Phelpsovi a Lochteovi, i když držitel 22 medailí Phelps předváděl neskutečné věci a myslím si, že ho nikdo dlouho nepřekoná," říká třicetiletý rodák ze Znojma a závodník brněnské Komety. „Phelpsův odchod plavání neuškodí. Pořád bude hvězda par excellence, která se kolem bazénu bude stále pohybovat. Už podepsal smlouvu s BBC jako komentátor pro hry v Riu de Janeiru 2016," dodává borec, který v roce 2003 na Světovém poháru v New Yorku Phelpse porazil. V prosinci se Květoslav Svoboda chystá zakončit kariéru na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Ale už nyní u něj začíná místo plavecké vítězit politická dráha. Má za sebou polovinu volebního období v zastupitelstvu Znojma, kam byl zvolen za ODS. „Ještě mám před sebou dva roky a chci splatit důvěru lidem, kteří mi dali hlasy. Bude to těžké, ale doufám, že něco pro sport prosadím," uzavírá mnohonásobný mistr republiky.

BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS  BOHUSLAV SVOBODA (68), primátor hl. města Prahy za ODS

V 60. letech minulého století reprezentoval Československo v šermu. Na olympiádu do Mnichova v roce 1972 se nakonec nedostal, ale velkých závodů zažil pozdější špičkový gynekolog, děkan 3. lékařské fakulty UK a prezident České lékařské komory nepočítaně.

„Šerm v sobě kombinuje nároky nejen na fyzickou připravenost a koordinaci, ale především také na psychiku šermíře. Naučí vás pronikat do myšlení soupeře, předpovídat každý chystaný výpad, volit správnou taktiku boje, a hlavně vás naučí prohrávat i vítězit. Poskytuje tedy skvělou přípravu do života a do politiky obzvláště. Šerm je pro mě srdeční záležitosti," popsal Deníku primátor svůj vztah k milovanému sportu. Je logické, že mistra ČSSR z roku 1969 v jednotlivcích i družstvech nenechává sportovní událost čtyřleté periody klidným.

„Londýnská olympiáda je krásná a já se ji v rámci svých omezených časových možností pokouším sledovat. Pokud mám jmenovat jeden sportovní výkon, který mě zaujal, tak nemohu opomenout bronzovou medailistku z běhu na 400 metrů překážek Zuzanu Hejnovou. Přestože svůj závod nevyhrála, pro českou atletiku má její bronzová medaile cenu zlata. Je to po desetiletích naše první olympijská medaile z běžecké disciplíny a o to větší cenu má."

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) odletěl fandit českým olympionikům a Deníku řekl:

Ministr obrany Alexandr Vondra.

Každému, kdo udělá zlatou, budu čepovat pivo celý den

Praha /ROZHOVOR/ - Ministr obrany Alexandr Vondra (51) je velký sportovní fanoušek. Tak trochu to má i v popisu práce, protože pod něj spadá celý armádní sport. Ten na londýnské olympiádě aktuálně zastupují oštěpaři Barbora Špotáková a Vítězslav Veselý, za Duklu závodí i stříbrný veslař Ondřej Synek.

Vy asi nevstáváte ráno v pět, abyste si zakopal, zaplaval či pohrál s činkami, nebo se mýlím?
Náhodou – byl jsem kapitánem fotbalového družstva, když se hrál zápas u příležitosti ukončených jednání o česko-německé deklaraci. Bylo to náročné, to je fakt. Moc se mi nedařilo, takže po chvíli jsem musel do hlediště. Ale pozor, jako dítě jsem hrával tenis, chodil jsem dokonce k slavnému trenérovi Rampasovi, který stál u počátků kariéry Martiny Navrátilové. Problém byl, že mě pak zlákala na Klamovce restaurace, která byla o několik metrů blíž než ta hala.

Chcete říct, že od té doby už soutěžíte jen v rychlosti zvedání půllitru k ústům?
Hlavně v politických disputacích, ale ano, občas i v pivu. Je pravda, že jediný sport, který dnes můžu dělat a nezesměšnit se, je golf, protože se při něm jen chodí.

Víte, že mezi českými politiky je docela dost slavných sportovních jmen?
To vím, celou řadu bývalých vrcholových sportovců najdeme i v Evropském parlamentu, americkém Kongresu. Nepřekvapuje mě to, podstatou obou činností je soutěživost.

Jenže ve sportu jde o férové měření sil, zatímco v politice častěji o podpásové údery.
To bych neřekl, je tu kodex politika a olympijská charta, k nimž směřují ti i oni. Samozřejmě, vždycky se najdou lidé, kteří podvádějí, na jedné straně je doping, na druhé korupce.

V Londýně jste na dovolené?
Ano, olympiádu budu sledovat v rámci své dovolené, ale půjdu fandit hlavně armádním sportovcům, protože těch je v Londýně celá třetina. Mluvil jsem například s Ondrou Synkem po jeho návratu, blahopřál jsem mu k medaili a nesl mu plyšáka pro zlato, které se mu má narodit. Vyprávěl mi, jaká je v Londýně úžasná atmosféra, která se vůbec nedá srovnat s Pekingem, kde to bylo strašně oficiózní a politika tam dominovala nad sportem. Tady jde o přátelské hry, Britové fandí všem dobrým sportovcům. Veslaři na kanále Eton Dorney měli neuvěřitelné divácké kulisy, o nichž se jim v Račicích, kam chodí jen spolek nejbližších přátel a vášnivců, ani nezdá.

Britové jsou vůbec excelentní fanoušci, atmosféra při plážovém volejbalu, který se hraje pozdě večer před Buckinghamským palácem, je neuvěřitelná.

Do toho zapadala i nádherná hra našich děvčat. Mimochodem, slyšel jsem, že premiér David Cameron musel kvůli tomu odejít spát do hotelu, protože ho to rušilo. To mně by to určitě nevadilo, vydržel bych to rád.

Nemáte dojem, že Britům se povedlo vrátit olympijským hrám původní myšlenku sounáležitosti a radosti?
Sport je přece původně typická lidová zábava. Máme ještě několik želízek v ohni, atlety, bikery, moderní pětibojaře. Tak jsem slíbil, že když někdo z nich udělá zlatou, budu mu kdekoliv celý den čepovat pivo zadarmo.

Autor: Kateřina Perknerová

10.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 0
SDÍLEJ:
Jiří Rak
9

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

Tisková konference Student Agency a RegioJet ke změně marketingové značky žlutých autobusů na RegioJet a představení autobusů nové generace, které vyjedou poprvé v Evropě pod značkou RegioJet, proběhla 4. dubna v Praze. Na snímku majitel Radim Jančura.
12

Bitva dopravců: Jančurův RegioJet zaútočil slevami na německý FlixBus

Vládci druhohor v brněnské zoo. Zahrada láká na dinosaury v životní velikosti

/FOTOGALERIE/ Ocitnout se na chvíli v pravěkých druhohorách a prohlédnout si jejich tehdejší obyvatele dinosaury mohou návštěvníci brněnské zoologické zahrady. V té se od úterý zabydleli tři ještěři, kteří představují ochutnávku nové expozice plánované na příští rok.

V Barceloně i v dalších městech sílí protesty proti turistům

Stálí obyvatelé evropských center turistického ruchu jsou otrávení z masové turistiky a hledají různé způsoby, jak turistům destinaci znechutit. ve Španělsku se protesty rozšířily z Barcelony do dalších měst, nespokojenost se ozývá i z jiných evropských zemí.

Svědkyni v kauze smíchovské vražedkyně odvezla od soudu sanitka

Výslechem svědků pokračuje ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 1 projednávání kauzy dvou policistů, kteří loni 5. července v kavárně na Újezdě zasahovali proti pozdější vražedkyni z obchodního centra na Smíchově Michelle Sudků – a podle obžaloby nepředali psychiatrům v Bohnicích informaci, že už tam se snažila zabíjet. Náhodně vybranou návštěvnici škrtila na toaletách vlastním vysvlečeným tričkem.

Nová Honda Civic dostane i naftový motor. Šestnáctistovka nabídne 120 koní

Honda podle očekávání rozšíří nabídku motorizací nového Civicu o 1,6litrový turbodiesel. Zákazníkům jej nabídne v březnu příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení