VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potratová pilulka už i v ČR. Ale jen v nemocnicích

Praha /INFOGRAFIKA/ – Místo zákroku v celkové anestezii „jen" tableta. Ženy, které otěhotní a rozhodnou se, že dítě nechtějí, budou mít od podzimu možnost podstoupit potrat ne pomocí chirurgie, ale prostřednictvím takzvané potratové pilulky. Tu totiž na konci června schválil lékový ústav.

19.7.2013 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

„Přípravky budou v praxi ženám podávány pouze gynekologem ve zdravotnickém zařízení, ve kterém jsou poskytovány zdravotní služby formou lůžkové péče. Nebude je tedy možné zakoupit v lékárně a vzít v domácím prostředí, užití je možné pouze pod dohledem lékaře," uvádí k registraci potratové pilulky ministerstvo zdravotnictví.

Jak interrupce za použití pilulky vypadá?
Potrat jejím prostřednictvím je možné provést nejpozději 49., případně 63. den od prvního dne poslední menstruace. Pacientka tabletku sní pod pozorem lékaře v nemocnici. V první dávce je antihormon, který blokuje účinky hormonu progesteronu, jenž je nutný k pokračování těhotenství. Tak je vyvoláno úmrtí plodu v děloze. Po dvou dnech dostane žena druhou pilulku, tentokrát obsahující látku, která spouští stahy a změkčuje děložní hrdlo. Ta způsobí, že tělo zárodek vypudí a dojde 
k potratu.

„Hlavním přínosem registrace těchto přípravků je především jasné vymezení výdeje a použití v rámci lůžkového zdravotnického zařízení. Můžeme tak značně omezit jejich zneužívání, které se doposud nabízelo prostřednictvím nelegálních, zejména internetových nabídek," říká ředitel lékového ústavu Pavel Březovský. Pacientky teď dají za pilulku v nemocnici kolem 3500 korun, jde tedy o obdobnou částku jako za miniinterrupci. Výjimkou bude, pokud lékař interrupci doporučí ze zdravotních důvodů. „Přípravek lze poskytnout jen v zařízeních lůžkové péče a v takovém případě se pojištěnec na hrazení nepodílí," uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý. Protože je péče poskytována 
v rámci nemocnice, měla by jít úhrada podle zjištění Deníku z lékového paušálu daného zařízení.

Kdy bude pilulka k dostání? „V tuto chvíli je distribuční proces v přípravě, ale lze předpokládat, že přípravky by mohly být na našem trhu během podzimu," doplňuje Šárka Janouchová, mluvčí firmy Nordic Pharma, jejíž dceřiná společnost Exelgyn si přípravky u nás zaregistrovala.

Česko samozřejmě není jedinou zemí, kde je pilulka povolena. Poprvé byla zaregistrována již před čtvrt stoletím ve Francii a od té doby ji povolilo kolem 25 států – v Evropě například v Rakousku, Itálii, Dánsku či v poslední době na Slovensku. Protože jsou
v některých zemích – v Evropě na Maltě a dále téměř ve všech státech Afriky a Jižní Ameriky – potraty zcela zakázány, brázdí vody okolo těchto zemí takzvaná potratová loď. Organizace Women on Waves jejím prostřednictvím poskytuje potratové pilulky například znásilněným ženám nebo těm, které by si jinak provedly potrat třeba pomocí drátu.

PRO

Místopředseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák: Je to volba pro nezávislé ženy

Ačkoliv gynekolog Vladimír Dvořák povolení potratové pilulky v České republice vítá, zároveň varuje, že rozhodně nejde o prostředek zcela bez rizika. Může se stát, že potrat není kompletní a lékař pak musí zasáhnout chirurgicky.
Pilulka by se ovšem v žádném případě neměla stát náhradou běžné antikoncepce, a pokud už měla žena nechráněný styk, je rozhodně mnohem lepší volbou využít tzv. pohotovostní antikoncepci.
Tabletku „poté" je možné koupit volně v lékárně, stojí zhruba do pěti set korun a je třeba ji vzít do 72 hodin po styku. V pilulce je hormon, který dokáže změnit prostředí v děloze a zabránit tak vajíčku, aby se v ní udrželo.

Jak se díváte na legalizaci potratové pilulky v Česku?
Vzhledem k tomu, že je ukončení těhotenství na žádost ženy u nás legální, pak by tato metoda neměla být zavrhovaná.

Zazněly obavy, že pilulka pro některé ženy představuje větší zdravotní riziko než chirurgický potrat.
Neřekl bych, že představuje větší, ale ani menší riziko než jiné způsoby ukončení gravidity.

Můžete přiblížit, jaká rizika ženě při požití pilulky hrozí?
Oproti chirurgickému ukončení těhotenství se častěji stává to, že nedojde ke kompletnímu potratu a že část produktu početí zůstane v děloze. Následně je tedy potřeba udělat instrumentální zákrok.

Pro které ženy bude podle vás vhodnější při ukončení těhotenství využít tento způsob?
Existují ženy, které o sobě chtějí rozhodovat samy a být méně závislé na lékaři. Zdravotní důvod, ze kterého by měla být upřednostňována tato metoda, tu ale nevidím, je to spíše na osobní preferenci.

Je možné odhadnout, jak velká část umělých potratů, které se u nás provádějí, se bude dělat pomocí pilulky?
Žádnou zkušenost nemáme, takže odhadnout to nelze. Já se domnívám, že to bude menšina, zatím jsem v praxi zájem o tuto metodu nezaznamenal.

Pilulka se může vydávat jen v nemocnici. Musí tam žena zůstat?
Nemusí. Po požití pilulky pod dohledem lékaře čeká na to, až začne potrat, ale může zatím jít domů. Potom následuje další kontrola, aby lékař ověřil, zda byl potrat kompletní.

Proč je povinnost podat pilulku jen v nemocnici?
To netuším. Toto opatření je naprosto absurdní a rozhodně nevzniklo na návrh České gynekologicko-porod-nické společnosti. Nikde jinde ve světě to navíc nemá obdoby.

PROTI

Zdeňka Rybová ze sdružení Hnutí pro život: Místo pomoci nabízí stát tabletu

Občanské sdružení Hnutí pro život organizuje protesty proti potratové pilulce a na ministerstvo zaslalo protestní petici, kterou podepsalo 70 tisíc lidí.

Stavíte se proti legalizaci potratové pilulky, ačkoliv jsou u nás povoleny interrupce. Proč?
V ČR je dle statistik denně usmrceno 65 dětí při chirurgických potratech. Je to číslo nižší než před dvaceti letya právem se objevují hlasy, které pokles pochvalně kvitují. V posledních pěti letech je však ze statistik zřejmé, že se číslo již významně nesnižuje, dokonce došlo i k mírnému růstu. Všichni – bez ohledu na názory na otázku přípustnosti umělých potratů – se shodneme na tom, že potrat není šťastné řešení často velmi složité životní situace a je vhodné se mu vyhnout. A že je dobře, pokud jich je co nejméně. Pak ale nechápu, proč jsme svědky zavádění nové cesty k potratu. Chceme-li, aby bylo potratů co nejméně, je opravdu správnou volbou širší nabídka dostupnosti?

Co podle vás způsobí zavedení potratové pilulky na český trh?
Snažili jsme se dopátrat, kdo je zodpovědný za případné odmítnutí registrace. Farmaceutické společnosti v ČR podají stovky registračních žádostí, řada je odmítnuta. V případě potratové pilulky však podle exministra Hegera i šéfa lékového ústavu prý nebylo možné dělat nic. Pravomoci na sebe vzájemně přehazovali, objevily se i řeči o tom, že to „po nás chce EU", což je holý nesmysl, registrace léčiv je v plné kompetenci každé členské země. Je navýsost tragické, když se dva muži schovají v křoví ze strachu před odpovědností za to, že do ČR vnesli „jed na děti". Bezesporu šlo i o snahu lékařů zbavit se chirurgického potratu. Takto si vlastně smrt dítěte zařídí žena sama a lékař nemusí smrtící nástroje vzít do ruky. I v tom vidím motivaci a jakýsi přesun zodpovědnosti, který přípravek přinese. Neočekávám, že by se kvůli pilulce významně zvedl počet potratů. Co ale očekávám určitě, jsou zdravotní komplikace u žen a hlavně rezignace na účinnou prevenci a pomoc poskytnutou ženám včas. Ani dnes žena nedostane od státu žádnou pomoc v případě, že nečekaně otěhotní. Stát místo hledání cesty k prevenci a pomoci přinesl pilulku.

Jaké jsou se zavedením pilulky zkušenosti ze zahraničí?
Čísla ukazují významný nárůst zdravotních komplikací na straně ženy. Pilulka funguje tak, a to je v rozporu s českým zákonem upravujícím potraty, že ji spolkne a k samotnému úmrtí a vypuzení dítěte z jejího těla dojde až za cca 48 hodin. Je nutné vyšetření, které zabrání dlouhodobým komplikacím i následkům, může dokonce nastat i smrt. O bezpečnosti potratové tablety uvádí např. M. Green, že úmrtnost žen po užití je desetkrát větší než u chirurgického potratu.

Interupce

Autor: Michaela Koubová

19.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Nissan Leaf patří k menším autům, přesto stojí téměř tři čtvrtě milionu korun
1 11

Češi elektromobily nechtějí. Důvod? Malý výběr, vysoká cena a dlouhá návratnost

Prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.
8 6

Politici dostanou opět přidáno. Prezident bude brát více než 250 tisíc

DOTYK.CZ

29. květen 1985. Den, kdy anglická zvěř zardousila fotbal

Ta tragédie byla nevyhnutelná. V Bruselu, na Heysel Stadionu, se před finále fotbalového poháru mezi Liverpoolem a Juventusem Turín sešlo příliš výbušných ingrediencí. Desetitisíce zpitých chuligánů, nože, střelné zbraně, zchátralý a drolící se stadion, stupidní systém prodeje lístků, v podstatě nulová přítomnost policie. Byla to jatka zbytečná, ale poučná.  

AKTUALIZOVÁNO

V Balkové na Plzeňsku se vzbouřili cizinci. Policie proti nim zasáhla

Část cizinců v záchytném zařízení v Balkové na Plzeňsku dnes zahájila vzpouru a zabarikádovala se. Zakročila proti nim policejní zásahová jednotka. Při zákroku nebyl nikdo zraněn. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové bylo důvodem pro vzpouru pravděpodobně to, že jeden z cizinců obdržel informaci o vyhoštění ze země  

VIDEO: Černý dým nad Libercem. Hoří v areálu Severochemy na Františkově

Černý dým je vidět nad celým Libercem. Hoří totiž sklad hořlavých kapalin v areálu Severochemy, platí tam třetí stupeň nebezpečí. Na místě zasahuje přes 12 hasičských jednotek, je tam i státní a městská policie. Záchranná služba odvezla jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal i zplodin, do nemocnice. Houkání sirén je slyšet po celém městě, do Liberce míří jednotky profesionálních hasičů z celého okreseu Liberec, povoláni jsou i hasiči z Mladé Boleslavi. Policie uzavřela pro veškerou dopravu ulici Vilová, kde Severochema sídlí.

AKTUALIZOVÁNO

Odstartovaly dotace na dešťovou vodu. Zájem je obrovský

Během prvních dvou hodin od otevření nového dotačního programu Dešťovka přijal stát přes 800 žádostí za zhruba 39,5 milionu korun. Je to zhruba 40 procent celkového rozpočtu programu, ve kterém chce stát přerozdělit 100 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies