VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poutě a sekačky? Rámus si schválí obce

Praha – Celý týden se těšíte, až si o víkendu vyjedete na chalupu, sednete si na zahradu a hodíte si nohy nahoru. Jenže váš soused má o odpočinku jiné představy. Pětidenní sezení v kanceláři ho pravidelně pudí k tomu, aby řezal dříví na cirkulárce, načechrával keře křovinořezem  a intenzivně sekal trávník.

18.4.2012 4
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Eva Kořínková

Dnes musíte o nápravu žádat hygienu. Ta by pak  měla hlomozícího souseda načapat, když překračuje povolený limit, a udělit mu pokutu. Podle návrhu, který v úterý představilo ministerstvo zdravotnictví a který by mohl platit do tří let, by ale v budoucnu mělo stačit postěžovat si na radnici. Ta pak rozhodne, jestli bude mít soused s cirkulárkou utrum, nebo ne.

„Chceme nahradit stávající centralizovaný přístup a přenést některé pravomoci a odpovědnost na jednotlivé samosprávy včetně podílu občanů,“ vysvětluje ministr Leoš Heger (TOP 09).

Dopravu a továrny si ošéfuje stát

„Budou dvě kategorie zdrojů hluku. Zvuky, které mohou negativně ovlivnit zdraví, tedy z dopravy či průmyslových areálů, bude mít i nadále na starosti  stát a hygienické stanice. Oproti tomu zvuky, které pouze snižují komfort obyvatel, tedy náhodné zvuky z útulku nebo dětského hřiště a krátkodobé expozice jako koncerty či sekačky, budou mít na starosti obce,“ doplňuje Dana Potužníková z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk.

Starosta a občané by si tak sami mohli rozhodnout, zda se jednou za čas bude v obci konat hudební festival a lidé budou moci sekat trávníky, kdy se jim zachce, anebo dají přednost klidu a za zábavou raději vyrazí jinam.

Nejde ovšem o jedinou novinku, kterou návrh přináší. Zavedeny by měly být také čtyři zóny určené hlukovými mapami.
Pokud si budete chtít postavit dům v zóně A nebo B, budete mít zaručený relativní klid. V „céčkové“ oblasti dostanete stavební povolení jen tehdy, když budete mít 
v plánu protihluková opatření. V zóně D, která bude například v okolí letišť, se mnoho povolení udělovat nebude a od toho by se měla odrazit i nižší cena pozemků. Pro ty, kdo v těchto oblastech bydlí už nyní, se ovšem nic měnit nebude.

Jestli bydlíte u tratě a nelíbí se vám, že má u vašeho plotu vyrůst škaredá protihluková stěna, budete ji do budoucna moci odmítnout. Kdybyste si to ale později rozmysleli, budete už mít smůlu a musíte si ji postavit ze svého. Odmítnutí totiž bude zapsáno do katastru jako akustické břemeno.

Přístup ministerstva se ovšem nelíbí Kateřině Klasnové (VV) či odborníkovi na letecký hluk Josefu Drahotovi. Oba si stěžují, že jim úřad o svých záměrech vůbec nedal vědět.

„Oznámení považuji za utajenou akci. Už teď  ale mohu říci, že nepřispěje k uklidnění, natož k vyřešení celé situace. Hlukové limity se nezměnily, vyhláška upravující například měření hluku zcela nevýhodně pro občany bohužel dál platí,” stěžuje si Josef Drahota.

SOUDY O KLID

Již řadu let se táhne spor o odhlučnění pražské magistrály v ulici 5. května. Místní prakticky nemohou otevírat okna a spí 
s ucpávkami uší. Přesto zatím poslední rozsudek Ústavního soudu, který padl v lednu, rozhodl, že město žádné další odhlučnění provést nemusí.
Obce na jižní Moravě napadly chystané silnice R43 z Brna 
do Pardubického kraje a R52 
z Brna do Vídně. Spor řeší Nejvyšší správní soud.

Fyziolog Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny řekl Deníku:

Hluku je v posledních letech méně. Díky tišším autům

Praha /ROZHOVOR/ - Žít nebo pracovat v hluku kolem 90 dB se po několika měsících může trvale podepsat na vašem sluchu, varuje profesor Josef Syka.

Jak silný hluk se může podepsat na našem sluchu?
Když jde o intenzivní krátce trvající zvuk, jako je třeba výstřel z revolveru, jde o hladinu 130 až 180 dB. Pokud by se ale člověk dlouhodobě pohyboval v hlučném prostředí třeba v práci, pak je po určité době pravděpodobné poškození u 90 dB. Některé koncerty dosahují 120 až 130 dB a je pravda, že někteří hudebníci jsou řádně nahluchlí. Člověk ale většinou poškození pozná dost pozdě. Když už někomu při komunikaci přestáváme rozumět, je sluchová ztráta většinou nevratná. Poškození je vše, co je 20 dB nad prahem sluchu.

Je některý druh zvuku nebezpečnější co se týče frekvence?
Naše ucho si problém vytváří samo. Zevní zvukovod má zesilující efekt a zvuky okolo 4 kHz zesílí více než jiné. To pak může způsobit ztrátu sluchu. Typické to bylo například pro kotláře.

Jde tomu nějak zabránit?
Nosit sluchové chrániče. Na to bohužel celá řada lidí, zejména ve stavebnictví, nedbá. Po několika měsících práce se sbíječkou mohou jinak přijít o sluch. Přesnou dobu, po které k poškození dojde, je těžké určit, protože citlivost je u každého trochu jiná. Pak je tu ale otázka hluku v případech, kdy by mělo být ticho, tedy při spánku. Spíše než k poškození vnitřního ucha potom dochází k nervovým efektům, zvýšení krevního tlaku a patologickým srdečním stavům.

Místo ucha se tedy poškodí srdce. Jak to?
V noci potřebujeme ticho, jinak nemůžeme usnout a jsme nervózní. Dráždí se tak sympatický nervový systém, který způsobuje patologické změny na cévách a srdci.

A co další části našeho těla, které hlukem trpí?
Vznikají ušní šelesty, které mají původ v mozku. Je to stav, kdy neslyšíte jen zvuk z okolí, ale vytváří se i vjem hluku, který neustále vnímáte, a pak nemůžete spát. Není výjimkou, že je způsobí i jedna návštěva velmi hlasitého koncertu. Když se nám zvýší sluchový práh, vnímáme jinak také vlastní hlas a může dojít k jeho rozpadu. To je ale stav typický pro neslyšící.

Zvedá se v posledních letech úroveň hluku kolem nás?
Za posledních dvacet let se situace výrazně zlepšila. Hlavním zdrojem hluku jsou automobily a letadla, vlaky oproti tomu tak negativní působení nemají. Počet aut se sice zvyšuje, ale hluková zátěž u každého z nich se snížila. Když si vzpomenu na nákladní Tatry 111 před revolucí, je to obrovský rozdíl. Normy, které EU vytváří, hlučnost velmi omezily.

Autor: Michaela Koubová

18.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
AKTUALIZOVÁNO
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies