VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Premiér sliboval, že najde na povodně finance

Praha - Česko se pomalu vzpamatovává z ničivých povodní. Spolu s klesajícími hladinami řek stoupá vlna solidarity lidí, kteří přispívají na oblasti zasažené přírodním živlem.

30.6.2009
SDÍLEJ:

V úterý 30. červa zavítal do Nového Jičína premiér Jan Fischer.Foto: Deník/Adam Knesl

Poprvé od ničivých povodních zavítal do postižených oblastí na Novojičínsko premiér Fischer. Setkal se, společně s některými ministry, se všemi starosty zasažených oblastí. Hlavní tématem a zároveň starostí byly finance a rychlý návrat lidí do svých domovů. „Rozpočtová situace je napjatá, jsme v krizi, ale to je tak mimořádná situace, že vláda bude prostředky mobilizovat a věřím, že se nám je podaří najít,“ přislíbil premiér České republiky Jan Fischer. Finance chce, společně s vládním kabinetem, hledat nejen ve státním rozpočtu, ale i v evropských fondech.

Premiér také připomněl, že stát využívá všech zkušeností z minulých záplav v roce 2002, respektive 1997. Ať už se jedná o státní půjčky lidem, kterým velká voda zničila domovy nebo o výstavbu takzvaných „povodňových“ domků. Fischer především apeluje, že je třeba pracovat okamžitě a efektivně: „Je to obrovsky složitá lidská situace těch postižených lidí, u nich nesmíme zaváhat,“ a jedním dechem dodal: „Stát se musí chovat racionálně.“

Premiér narážel například na možnost nejrůznějších daňových úlev obcí, které v Novém Jičíně představil ministr financí Eduard Janota. Starosty ze zaplavených oblastí také zajímalo, jaké možnosti mají při obnově zničených vesnic a měst. Především možnost rychlých výběrových řízení, které za běžné situace trvají měsíce. Ta ovšem na Novojičínsku momentálně není, ostatně to stručně a jasně řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle: „Je mimořádná doba, ta potřebuje mimořádné činy.“

Premiér Fischer, krátce před tím, než odjel do nejvíce povodní zasažených oblastí, ocenil profesionální práci integrovaného záchranného systému, armády i samotných představitelů obcí. Více informací se dočtete ZDE!

Sirény nepoběží

Ve středu mimořádně neproběhne v olomouckém kraji zkouška sirén. Byla zrušena z důvodu povodní. „Houkající sirény by mohly zbytečně v obyvatelích našeho kraje vyvolat paniku, strach a stres,“ vysvětlila mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

Zkouška sirén se provádí pravidelně od října roku 2002. Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění se provádí každou první středu v měsíci, v Olomouckém kraji ve dvanáct hodin a deset minut, akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem. Zkušební tón pro akustickou zkoušku elektrických a elektronických sirén je vyhlašován trvalým tónem po dobu sto čtyřiceti vteřin.

Hladiny klesají, stoupá ale Labe

Hladiny většiny českých řek už nestoupají, ale naopak - klesají. Třetí povodňový stupeň už platí pouze na řece Blanici, ale se stav vody snižuje. Nejhorší situaci říčka Blanice způsobila ve Strunkovicích nad Blanicích, kde voda vyplavila na 50 domů. Voda i zde ale už klesá, druhého stupně by mohla dosáhnout zítra odpoledne. Lidé se snad již brzy budou moct vrátit do svých domovů.

Večer a v noci nejvíce řádila voda na Vysočině (ČTĚTE TAKÉ: Bouřky vytopily sklepy) a v Jihomoravském (ČTĚTE ZDE: Přívalové deště vytopily desítky sklepů!) a Pardubickém kraji. Naštěstí nenapáchala velké škody, spíš jen zatopila sklepy.

Na severu Čech ještě stoupá řeka Labe, postupně stoupla o desítky centrimetrů více, než měla včera - momentálně dosahuje výšky 470 centimetrů. Více čtěte ZDE! Zatím voda neohrožuje lidské životy ani stavby, je pouze částečně zatopena zakonzervovaná stavba protipovodňové vany pod mostem doktora Edvarda Beneše.

Ačkoliv meteorologové předpovídají, že nejhorší situaci už má Česko za sebou, jejich předpovědi příliš optimistické nejsou. Stále se totiž mohou vyskytovat nárazově bouřky, které s sebou můžou přinést kroupy, silné nárazový vítr a hlavně přívalové deště. Právě ty způsobily rozsáhlé lokální povodně uplynulého týdne.

V Jihočeském kraji stále platí stav povodňového ohrožení.

Výstrahu před hrozícími bouřkami prodloužili meteorologové až do pátečního večera. Hrozí, že se bouřky mohou kdykoliv a v jakémkoliv kraji znenadání objevit.

V přílivu teplého a vlhkého vzduchu od východu očekáváme i nadále oblačné počasí s přeháňkami a bouřkami. Zejména v odpoledních a večerních hodinách se ojediněle budou v bouřkách vyskytovat přívalové srážky (s intenzitou 20 až 60 mm za 1 až 6 hodin), nárazy větru kolem 20 m/s (75 km/h) a kroupy. Během pátku bude přeháněk a bouřek ubývat, zejména na severozápadě a severu Čech. Třetí SPA přetrvává na Blanici v Husinci a Heřmani, 2. SPA jsou v povodí Malše, na Otavě v Písku, Vltavě v Březí a na Mírovce. Aktuálně na postižených tocích hladiny klesají, nebo jsou setrvalé. Očekávané přívalové srážky se mohou projevit lokálním zaplavením stokem ze svahů, zpevněných ploch, nebo rozvodněním malých vodních toků. Na tocích se zvýšenými vodními stavy (zejména povodí Malše, Otavy, Opavy) při zasažení přívalovými srážkami může dojít ke vzestupům i na větších sledovaných tocích s dosažením úrovní SPA.

Zdroj: ČHMÚ

Sbírá se oblečení i jídlo

Česká města zaplavila vlna solidarity. V mnohých městech po celém území republiky organizují sbírky, kde vybírají čistící prostředky, hygienické potřeby, jídlo i oblečení. Na povodňových kontech se sešly miliony korun.

Pomáhat oblastem postiženým povodňovou vlnu mají zájem i kraje. Například středočeský kraj uvolnil ze svého rozpočtu 2 miliony korun. „Peníze obdrží přímo Moravskoslezský kraj, který zná místní podmínky, rozsah postižení a konkrétní potřeby na likvidaci následků v postiženém území, které mohou být v jednotlivých obcích různé,“ připomněla Berill Mascheková ze středočeského hejtmanství.

Starostové obcí plánují, jak budou po povodních postupovat dál. Například v Jihočeském kraji se sejdou starostové s hejtmanem Jiřím Zimolou. "Vzájemně se budou informovat o aktuálním stavu, potřebách a možnostech pomoci,“ zmínila se tisková mluvčí kraje Kateřina Koželuhová.

Obyvatelé zaplavených obcí se snaží spolu s vojáky, hasiči a dobrovolníky zlikvidovat škody, které přívalové deště napáchaly. Škody jsou obrovské, odhadují se na miliardy. Jen na Jesenicku se škoda odhaduje na miliardu - čtěte ZDE! „Bezpečnostní rada okresu má první hrubý nástřel škod. Bez rozdílu, jestli jde o majetek Českých drah, Lesů, povodí, silnic, kraje nebo obcí, jde o miliardu a pětašedesát milionů korun,“ uvedl o situaci na Jesenicku šéf bezpečnostní rady Petr Procházka.

Do vyčíslování škod se pustily také pojišťovny. Například Kooperativa má nahlášeno na šest set škod.

Zatím stále nejezdí vlaky na šesti tratích. Koleje poničil déšť.

Konečný účet povodní je prozatím třináct mrtvých, 53 zraněných, 175 zachráněných a na 900 evakuovaných. Pod vodou zemřelo také 800 zvířat (čtěte ZDE).

30.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Majáles v Praze.
28

První máj pohlídají těžkooděnci i policisté se psy a na koních

V jednom cyrušském domě si na balkoně nezapálíte
4 10

Bytové družstvo v Curychu zakázalo nájemníkům kouřit. I na balkoně

Trump úspěšně útočí. Soud pozastavil platnost Obamovy čistší energetiky

Americký odvolací soud definitivně vyhověl požadavku prezidenta Donalda Trumpa, aby byla pozastavena platnost Obamových regulací emisí oxidu uhličitého v tepelných elektrárnách nebo omezení těžby černého uhlí.

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

Rodina školáka chce veřejnou omluvu. Případ řeší policie, na kterou se obrátil pedagog, jenž se bojí vydírání ze strany příbuzných školáka.

AKTUALIZOVÁNO

Tým kampaně Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí ruská média

Rusko obvinilo francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona z diskriminace poté, co jeho volební štáb zakázal přístup na své akce agentuře Sputnik a televizní stanici Russia Today.

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies