I když dal lidem z okolí ulice 5.května městský soud za pravdu a hlavnímu městu nakázal do poloviny března dopravní zatížení snížit, Nejvyšší soud, k němuž se hlavní město dovolalo, vyšel částečně vstříc Praze. Podle jeho usnesení totiž nemusí magistrát hluk snižovat do té doby, dokud neprojedná dovolání. Postižení připravení obrátit se na soud a požadovat, aby městu ukládal za nevykonání rozsudku pokuty, proto přijdou zkrátka.

„Není sice obvyklé, aby Nejvyšší soud odložil vykonatelnost rozsudku, ale v tomto případě jsme tak učinili,“ potvrdila Deníku mluvčí Nejvyššího soudu Monika Komoňová. To se však lidem nelíbí. „Jediná naše možnost byly právě pokuty za to, když hlavní město zůstane pasivní. Teď nám tuto možnost vzaly, a dovolání může přijít až kdovíkdy,“ řekla jedna z obyvatelek.

Pražský magistrát je naopak s vývojem situace spokojený. „Jsme rádi, jak Nejvyšší soud rozhodl. My o snížení hladiny hluku samozřejmě stále jednáme, ale v termínu, který byl dříve určen, jsme to nemohli stihnout," sdělil včera mluvčí Jiří Wolf. Jak doplnil, město navrhovalo vybudovat osmimetrovou protihlukovou stěnu, stavební povolení však zablokovali právě místní. Podle jedné za žalobkyň Alžběty Rejchrtové stěna nic nevyřeší. Sníží hluk jen v prvních třech patrech panelových domů a navíc maximálně o šest decibelů. Navíc odrazí hluk na druhou stranu silnice, kde bude situace ještě horší.

Loňský verdikt nařizoval magistrátu do jednoho roku snížit hladinu hluku v bytech kolem magistrály na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00. Termín vypršel v polovině března. Přelomový verdikt v historicky prvním procesu, kdy občané podali civilně právní žalobu na magistrát, přiměl řadu Pražanů k tomu, že si nenechali překračující hygienické a hlukové normy líbit. Žaloby už podali lidé z Břevnova, Říčanští žijící poblíž Černokostelecké ulice a uvažovali o ní i lidé z Legerovy ulice v Praze 2.

Ti jediní se dosud dočkali svých požadavků. Už přibližně dva týdny jim řidiči jezdí pod okny pouze ve třech jízdních pruzích na místo čtyřech.