VYBERTE SI REGION

Praha mění celému světu pohled na oživování umírajících

Praha - Tohle jsou dovednosti, které známe z Prahy. Tak by u náročných případů boje o život lidí se zástavou srdce mohly již zanedlouho zavzpomínat záchranářské týmy po celém světě. Právě do českého hlavního města se sjeli špičkoví odborníci na kongres Evropské resuscitační rady (ERC), který se v Kongresovém centru Praha koná od čtvrtka do neděle. A rozhodně nejde o malou akci - sešlo se tam přes 2700 expertů doslova z celého světa.

29.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Setkání oborníků je to velké nejenom svým rozsahem, ale i významem, připomněla za organizační tým lékařka-záchranářka Barbora Zuchová. Kongres ERC Resuscitation 2015 se dokonce stane jistým mezníkem v oboru. Budou tam představeny zcela nové doporučené postupy pro kardiopulmonální resuscitaci, takzvané Guidelines 2015.

Vedle prezentovaných novinek, které lze směle označit za novou budoucnost oboru, dojede v rámci kongresu i na ohlédnutí do minulosti. Účastníci si totiž připomenou právě nyní aktuální 40. výročí zřícení jugoslávského dopravního letadla DC-9 v pražském Suchdole, připadající na pátek 30. října; katastrofa stroje letícího na lince Tivat – Praha si v blízkosti cílového letiště v Ruzyni vyžádala 75 životů (a některé zdroje uvádějí i 79 mrtvých).

Reálný nácvik

Nejde ale o kongres historiků! Připomínkou tragické události se tak stane reálný nácvik na 50 namaskovaných figurantech po simulovaném pádu letadla. Ostatně – nově prezentované Guidelines 2015 se poprvé zabývají i poskytováním pomoci při hromadném neštěstí, poznamenala Zuchová.

Praktickou činnost v rámci programu kongresu nepřinese pouze nácvik zásahu na místě hromadného neštěstí, připomněl za organizátory David Peřan. Součástí je i mistrovství Evropy v poskytování rozšířené neodkladné resuscitace prováděné profesionálními družstvy.

„Mezi 12 týmy z Evropy jsou i zástupci České republiky, kteří budou v novém složení obhajovat úspěchy z minulých let," poznamenal Peřan. Pohled na úspěchy v minulých ročnících přitom ukazuje, že český tým opravdu má na co navazovat: Krakov – 1. místo, Bilbao – 2. příčka…

Přispět k záchraně životů mohou i laici, Praha je vzorem pro celou EvropuSrdeční zástava je téma velmi aktuální. V Evropě ročně postihuje přibližně 500 tisíc osob. Půl milionu lidí bojujících život rok co rok! Účastníci pražského kongresu se proto budou zabývat nejenom tím, jak mohou pomáhat odborníci. Jedním z důležitých témat je i to, jak zlepšit informování veřejnosti o poskytování první pomoci.

Ano, v těchto případech jde o to zahájit co nejdříve takzvanou masáž srdce. Provádění kardiopulmonální resuscitace laickými zachránci totiž dvakrát až trojnásobně zvýší šanci na přežití srdeční zástavy (a také podstatně zlepšuje vyhlídka na kvalitu dalšího života, protože brání odumírání buněk nedostatečně okysličovaného mozku).

V evropském měřítku je laická resuscitace poskytována jen jednomu z pěti pacientů. Pokud by se to zlepšilo, v evropském měřítku to může znamenat sto tisíc životů ročně zachráněných navíc – ponejvíce se jedná o pacienty postižené zástavou oběhu v důsledku infarktu myokardu.

V tomto směru může právě Praha posloužit jako zářný příklad. Ve srovnání s celoevropskými 20 procenty je v českém hlavním městě laická resuscitace (zpravidla s telefonickou asistencí dispečerky záchranářské linky 155) v české metropoli zahájena u 70 procent pacientů postižených zástavou oběhu! „Jedná se o naprosto unikátní výsledek v národním i mezinárodním měřítku, za který patří Pražanům velké poděkování," chválí Jiřina Ernestová z centrály pražských záchranářů.

Podle jejích slov je včasně zahájená srdeční masáž u lidí ve stadiu „klinické smrti" stejně důležitá jako následný zásah záchranářů a poté odborná péče na specializovaných pracovištích nemocnic. Jde o první článek „řetězce přežití" – a skutečně lze hovořit o úkonu zachraňujícím život. Bez nadsázky i bez přehánění.

Nová doporučení pro resuscitaci ERC 2015

Srdeční zástava postihuje v Evropě přibližně 500 tisíc lidí ročně. Poskytnutí pomoci těm, kteří jsou na umření ještě příliš mladí, je přitom velmi jednoduché. Při provádění kardiopulmonální resuscitace (KPR) laickými zachránci se šance na přežití srdeční zástavy zvyšuje asi dvakrát až třikrát. V celé Evropě je ale v současné době poskytována laická resuscitace jenom u jednoho z pěti případů srdeční zástavy. Zvýšením počtu zahájených resuscitací můžeme v Evropě zachránit dalších 100 tisíc životů ročně navíc.

Nové doporučené postupy pro resuscitaci vydávané Evropskou resuscitační radou (ERC) mají za úkol tohoto výsledku dosáhnout. Nová doporučení pro resuscitaci ERC 2015 jsou založená na nových vědeckých důkazech publikovaných od poslední revize doporučení v roce 2010.

Pro laické zachránce zůstává klíčová myšlenka velmi jednoduchá. Profesorka Maaret Castrén, předsedkyně ERC, řekla: „Okamžitě stlačujte hrudník do dostatečné hloubky a rychle! Neztrácejte drahocenný čas! Pokud postižený nereaguje a nedýchá normálně, stlačujte střed hrudníku do hloubky minimálně 5 centimetrů frekvencí 100 až 120 stlačení za minutu."

Masáž srdce zvládnou i děti

Stlačování hrudníku je v rámci resuscitace vůbec nejdůležitější činností. Zvládne to každý, dokonce i děti. Tento jednoduchý postup je bezpečný a velmi zvyšuje šanci na přežití. Laici, kteří jsou vyškoleni a mohou provádět umělé dýchání, střídají stlačování hrudníku s umělými vdechy v poměru 30:2. I v případech, kdy není umělé dýchání prováděno, je srdeční masáž nejdůležitější činností. Bez stlačování hrudníku dochází během 5 minut od kolapsu k nevratnému poškození mozkových buněk.

Při tvorbě nových doporučení pro resuscitaci bylo v roce 2015 zrevidováno mnoho studií, které se zabývaly účinností různých resuscitačních procesů. Všechny studie, které poskytly přesvědčivé vědecké důkazy nebo potvrdily možnost léčbu zjednodušit, byly do nových doporučení použity.

Kromě kvalitní srdeční masáže a zvyšování dostupnosti automatizovaných externích defibrilátorů (AED), které najdeme na řadě veřejně přístupných míst, je kladen důraz na kvalitní výcvik v základní neodkladné resuscitaci s případným použitím AED nebo bez něj.

Nová doporučení ERC 2015 kladou velký důraz na používání AED, jehož obsluha je jednoduchá a díky hlasové nápovědě přístroj provede zachránce celým postupem až k dodání defibrilačního výboje, který je v časné fázi resuscitace velmi důležitý a mnoha lidem může zachránit život.

Další úkony v rámci resuscitace

Doporučení pro resuscitaci ERC 2015 potvrzují význam dalších úkonů během resuscitace, které zajišťují profesionální zachránci. Mezi tyto postupy patří správné zajištění dýchacích cest, farmakologická léčba nebo terapeutická hypotermie po obnovení krevního oběhu. Cílená regulace tělesné teploty po dobu minimálně 24 hodin po obnovení spontánního oběhu značně zvyšuje šance na úplné zotavení mozkových funkcí.

Okamžitě zahájené a dostatečně hluboké komprese hrudníku, včasná defibrilace, zajištění dýchacích cest a cílená regulace tělesné teploty po resuscitaci mají v doporučených postupech pro resuscitaci 2015 svoje nezastupitelné místo. Profesorka Castrén dodala: „Pokud by všichni laici i zdravotníci absolvovali správnou přípravu a dokázali používat získané znalosti a dovednosti v praxi, mohli bychom v Evropě zachránit navíc dalších 100 tisíc životů ročně."

Další informace, originální znění doporučených postupů a léčebné algoritmy pro laické i profesionální zachránce budou k dispozici na www.resuscitace.cz nebo www.erc.edu.

Autor: Milan Holakovský

29.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Americký astronaut českého původu Eugene Cernan v roce 2008 navštívil Českou republiku. V pozadí Cernanova vnučka Ashley.
2 10

Zemřel astronaut Eugene Cernan. Poslední muž, jenž stanul na Měsíci

Pouhé dva týdny po kolaudaci se na nové sportovní hale v České Třebové zřítila střecha.
7 11

Mohou za pád střechy lepené vazníky? Trosky haly prohledal soudní znalec

AKTUALIZOVÁNO

Turecko dopadlo Uzbeka viněného z istanbulského masakru

Istanbul - Turecká policie dopadla dnes večer uzbeckého občana, který je označován za pachatele silvestrovského masakru v istanbulském nočním klubu, jemuž padlo za oběť 39 lidí. Podle listu Daily Sabah byl Abdulgadir Mašaripov zadržen v domě svého kyrgyzského přítele v istanbulské čtvrti Esenyurt. K útoku se přihlásila organizace Islámský stát, která ho označila za pomstu za tureckou vojenskou intervenci v Sýrii.

Dokumentaristka Třeštíková: Realitu nemůžete zotročit

Po deseti letech se jedna z nejvýraznějších osobností českého dokumentu Helena Třeštíková opět vrací k Manželským etudám. Její snímek Strnadovi vstoupí 19. ledna i na plátna kin. V příběhu soužití netradiční rodiny se zrcadlí jak nevyhnutelnost změn ve světe mezilidských vztahů, tak pětatřicet let vývoje celé české společnosti.

Šéf lékáren Dr.Max: Reklama spojená s léky u nás existuje historicky

Největší tuzemská lékárenská síť Dr.Max atakuje hranici 400 poboček. Tento měsíc otevíráme lékárny v Jaroměři a Stříbře, přírůstky představují v drtivé části úplně nově zřizované provozovny, podotýká generální ředitel Daniel Horák, který se vyjádřil k dotazům čtenářů Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies