Již více než čtvrť století je třetí květnová neděle dnem vzpomínky na oběti AIDS a podpory těm, kdo s virem HIV musí žít. Stejně jako dnes v Praze, se pochody Světlo pro AIDS konají po celém světě ve více než stovce zemí, aby znovu připomněly rizika HIV infekce a potřebu zodpovědného přístupu ke zdraví a k sexuálnímu životu.

Stát a nevládní organizace? Spolupráce!

Tématem letošního Světla pro AIDS je sjednocení úsilí státních institucí a nevládních organizací v boji proti HIV/AIDS. Akce bude zahájena 17. května ve 12:00 položením kytice u Pietní zdi v pražském Domě světla, pokračovat průvodem z Domu světla na Václavské náměstí ke stánku České společnosti AIDS pomoc. Od 13:30 proběhne vystoupení velkých bubnů TAM-TAM orchestra.

Nejrychleji se šíří ve východní Evropě

AIDS je nadále na vzestupu, HIV pozitivních lidí je nyní na světě přes 33 milionů. Nejrychleji se epidemie šíří ve Východní Evropě, kde je milion a půl HIV pozitivních osob, přičemž 90 % infikovaných žije na Ukrajině či v Ruské federaci. Projevuje se to i na složení HIV- pozitivních cizinců v ČR. Zatímco do roku 1995 většina z nakažených cizinců pocházela ze zemí subsaharské Afriky, od roku 1995 se situace výrazně mění a naprostá většina nových případů přichází ze zemí východní Evropy, především z Ukrajiny.

I v Česku nákaza stoupá

Celkem byla v ČR zjištěna nákaza u 305 cizinců. Počet infikovaných HIV/AIDS v České republice vytrvale roste, od roku 1996 stoupl celkem pětkrát. V ČR se zjistilo už celkem 1236 případů HIV. Skutečný počet nakažených však může být pětkrát až desetkrát vyšší. Od nového roku do konce března přibylo v České republice 47 případů nově infikovaných.

Podle manažerky Národního programu HIV/AIDS v ČR Džamily Stehlíkové ze Státního zdravotního ústavu je ČR dosud zemí s poměrně nízkým výskytem HIV infekce, která však v posledních letech zaznamenává výraznější nárůst nových případů. Podle Stehlíkové přestávají dnešní mladí Češi mít strach z AIDS jako z nevyléčitelné smrtelné nemoci.

V devadesátých letech vnímala česká společnost hrozbu HIV infekce daleko intenzivněji, a to nejen díky preventivním kampaním, ale i díky medializace osudů slavných umělců či sportovců, kteří nemoci podlehli. Proto šíření viru v poslední dekádě minulého století a na začátku nynějšího století bylo zpomaleno. V letošním roce se opakuje trend z minulého roku, který se zapsal do statistik této nemoci černými čísly – bylo zjištěno 147 nových případů HIV-pozitivních, což je zatím největší nárůst od poloviny 80. let, kdy se začal virus HIV v ČR testovat.

Letos opět rekordní nárůst?

První čtvrtletí roku naznačuje, že letos by nárůst mohl být opět rekordní. „Alarmující je přetrvávající trend „omládnutí“ skupiny HIV pozitivních osob: tímto nebezpečným virem se u nás nejčastěji nakazí ženy ve věku od 20 do 24 let a muži ve věku od 25 do 29 let,“ řekla Džamila Stehlíková. V mezinárodním srovnávání přitom Češi stále zaostávají v používání kondomu při pohlavním styku a to i s neznámým člověkem. Stoupá nebezpečí přenosu HIV/AIDS i při nitrožilní aplikaci drog, tento způsob nákazy vykazuje výrazný nárůst na území ČR.