Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právník: Dechová zkouška není důkazem požití alkoholu za volantem

Pokud řidič nepředloží řidičský průkaz, tak s tím policista nemůže nic dělat, říká právník Tomáš Maxa v rozhovoru pro Deník.

13.9.2016 13
SDÍLEJ:

Tomáš Maxa.Foto: archiv Tomáše Maxy

Karel Kadlec byl obviněn z toho, že na pražských Vinohradech v dubnu naboural postupně 29 aut. Podle provedené zkoušky řídil opilý, a to přesto, že čelil stíhání za jinou nehodu pod vlivem alkoholu z loňského března. Jak je vůbec možné, že řídí?

Policie má možnost zadržet řidičský průkaz pouze v případě, že ho má řidič fyzicky u sebe. Pokud řidič nepředloží řidičský průkaz, není mu ho možné zadržet, i kdyby bylo zcela zřejmé, že se dopustil trestného činu. V takovém případě může i nadále řídit až do pravomocného skončení trestního nebo přestupkového řízení, ve kterém se mohou vyskytnout průtahy.

Kadlecův případ řeší soudy již více než 1,5 roku, jak je to možné?

Kadlece totiž usvědčují pouze výsledky dechových zkoušek, které jsou ze své podstaty velice nepřesné. Dechové analyzátory jsou totiž založeny na předpokladu, že alkohol ve vydechovaném vzduchu pochází pouze z procesu okysličování krve s obsahem alkoholu. To je však ideální stav, který má k reálným podmínkám daleko. Alkohol ve vydechovaném vzduchu totiž může pocházet nejenom ze zbytků nápoje v ústech, ale například i ze žaludku, odkud se dostane krkáním nebo říháním. Výsledky přitom mohou být ovlivněny i nemrznoucí směsí v ostřikovačích nebo některými léky. Pokud není k dispozici vzorek krve, může být prokazování úrovně ovlivnění poměrně obtížné.

Jsou testy na drogy přesnější než dechové analyzátory?

To rozhodně ne, spíše naopak. Testovací sady používané policií vůbec nejsou důkazním prostředkem, pouze policistovi naznačuje, že by měl řidiče vyzvat k lékařskému vyšetření. To přitom mnohdy potvrdí, že řidič pod vlivem drogy nebyl. V případě pozitivního testu na drogy však policisté mnohdy často doporučují odmítnout lékařské vyšetření, protože je pro ně jednodušší řešit celou věc jako odmítnutí lékařského vyšetření, než kdyby museli řidiče odvážet do nemocnice a strávit tak s případem několik hodin.

Případ Karla Kadlece byl nejspíš inspirací pro ministra vnitra Milana Chovance, který chce širší pravomoci policie při zabavování řidičských průkazů. Ten smějí policisté řidičům odebrat pouze na místě deliktu. V budoucnu by to prý mohlo jít i dodatečně, třeba když důvody k zabavení průkazu vyplynou z vyšetřování. Myslíte si, že to tak dopadne nebo jde jen o jakýsi politický výkřik?

Zadržování řidičského průkazu nemá na starosti ministerstvo vnitra, ale ministerstvo dopravy, které hodlá tento institut změnit. Nově by mělo být možné zadržet řidičský průkaz i řidiči, který ho policii nepředloží. Jsem ale skeptický k tomu, že se tyto změny podaří prosadit před koncem funkčního období poslanecké sněmovny.

Nedávno totiž Kadlec způsobil znovu dopravní nehodu, když ho údajně oslnilo slunce a „ťuknul" dvě vozidla. Opět odmítl dechovou zkoušku i odběr krve. Není v tomto případě zákon na straně podobných recidivistů?

To bych netvrdil. Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí pokuta 25 až 50 tisíc korun, zákaz řízení na 12 až 24 měsíců a sedm bodů. Řidiči tak hrozí podobná sankce, která je obvykle ukládána soudy za řízení pod vlivem alkoholu nad jedno promile. Na druhou stranu je však možné díky procesním chybám a průtahům dosáhnout promlčení přestupku. To je však především chybou státu, že není schopen toto jednání účinně postihovat.

Vy obhajujete lidi, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Co by takový člověk, kterému se stane, že usedl pod vlivem, hlídka policie ho zkontrolovala a nechce přijít o „papíry", měl v rámci zákona udělat?

Obhajobu pochopitelně komplikuje zadržení řidičského průkazu, protože v takovém případě je pro řidiče nevýhodné prodlužovat přestupkové řízení.

Pokud totiž úředník vydá nesprávné rozhodnutí, může být pro řidiče výhodné se proti němu neodvolávat, protože by v takovém případě bylo řízení pravomocně skončeno a mohl by rovnou žádat o prominutí druhé poloviny zákazu řízení. Odvolání by vedlo k dalšímu prodlužování řízení, a tím i k dlouhodobějšímu vyřazení řidiče z provozu. Ačkoliv je řidič v právu, mnohdy raději rezignuje na svou obhajobu, aby mohl co nejdříve zase řídit. Ve své praxi jsem se již několikrát setkal s tím, že policisté neoprávněně zadrželi řidičský průkaz například osobě, která již hodinu neřídila.

Proto může být pro řidiče výhodné nepředložit policistovi řidičský průkaz a následně prodlužovat přestupkové řízení. Pokud je si však jistý, že v sobě má pouze nízkou hladinu alkoholu, je pro něj výhodnější podstoupit dechovou zkoušku, protože do jednoho promile mu hrozí výrazně nižší sankce než v případě odmítnutí dechové zkoušky.

Kdybych usedl opilý za volant, chytli mě policisté a já odmítl dechovou zkoušku i odběr. Je nějaká možnost, jak mi vůbec prokázat, že jsem řídil opilý?

Ano, pokud totiž svědci věrohodně popíší projevy řidiče, například že sotva stál na nohou, nesrozumitelně blekotal a s vozidlem jezdil od strany ke straně, mohou ho usvědčit i z trestného činu. Na druhou stranu to není příliš časté, protože pro policii je mnohdy jednodušší řešit takového řidiče pouze pro odmítnutí dechové zkoušky než složitě prokazovat jeho stav jeho ovlivnění.

Odmítnutí lékařského vyšetření tedy komplikuje policii práci?

V některých případech bych spíše řekl, že jim práci usnadňuje, protože pak nemusí řidiče převážet na lékařské vyšetření.

O papíry tedy přijít nemusím?

Pokud nebudete mít zadržen řidičský průkaz a váš právní zástupce bude převyšovat svými znalostmi úředníka, tak ne. Záleží ale i na rychlosti správních orgánů, která se kraj od kraje liší.

Myslíte si, že v tomto případě mají policisté svázané ruce?

V určitém ohledu ano. Pokud totiž řidič nepředloží řidičský průkaz, tak s tím policista nemůže nic dělat. Pokud by ale správní orgány rychle a kvalifikovaně rozhodovaly o přestupcích, nezpůsobovalo by to vážnější potíže.

Kdy je alkohol za volantem trestný čin a kdy přestupek

Přestupek

Pokud u vás byla zjištěna nižší hladina alkoholu než jedno promile, bude věc zpravidla posouzena jako přestupek, a celou věc tak bude řešit městský úřad, v jehož obvodu jste řídili pod vlivem alkoholu. Městský úřad vám za tento přestupek musí uložit:

- zákaz řízení na 6 až 12 měsíců,

- sedm trestných bodů, pokud byla vaše hladina vyšší než 0,3 promile

Pokud byla hladina alkoholu nižší než 0,3 promile, žádné body vám nemohou být zaznamenány.

Trestný čin

Pokud u vás bylo zjištěna alespoň jedno promile alkoholu, počítejte se zahájením trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky podle § 247 trestního zákoníku. Za tento trestný čin vám může být uloženy následující tresty:

- vězení až na 1 rok,

- zákaz řízení od 1 roku do 10 let,

- obecně prospěšné práce až 400 hodin,

- pokuta od 2 000 Kč až teoreticky do 36 500 000 Kč

Zdroj: obhajceridicu.cz

Související články:

DVA POHLEDY: Budou cyklisté se třemi pivy nebezpeční?

Při akci v lomu na Příbramsku nachytali policisté přes padesát opilých řidičů

O půl druhé v noci se proboural autem do domu. Řídil s víc než dvěma promile

Autor: Rudolf Šindelář

13.9.2016 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policisté vyšetřují na místě, kde k hrůzné události došlo.
AKTUALIZUJEME
8

V Doubici zavraždili mladou dívku, další bojuje o život

Jan Tříska.
AKTUALIZOVÁNO
17 14

Po pádu z Karlova mostu zemřel herec Jan Tříska. Policie sebevraždu vyloučila

VIDEO: Policie zasahuje. Drogy, kam se podíváš

Osm případů týkající se drogové kriminality řeší policisté v Chebu. Nejstaršímu zadrženému je 74 let. Policejní záběry odhalují například plně vybavenou pěstírnu marihuany.

V Německu se v bolestech zrodí „jamajská koalice“, předvídají analytici

Vznik takzvané „jamajské koalice“ konzervativní unie CDU/CSU, liberální FDP a Zelených je patrně jediným možným řešením povolební situace v Německu. Analytici však upozorňují, že vyjednávání mezi stranami o vzniku vlády budou velmi složitá. Odborníci si všímají i výrazného výsledku protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která ve volbách skončila třetí.

Piráti a SPD ve Sněmovně, TOP 09 mimo, říká průzkum CVVM

Volby do Sněmovny by podle aktuálního modelu společnosti CVVM vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO. Zastoupení v dolní komoře Parlamentu by obhájily také ČSSD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Do Sněmovny by podle modelu nově vstoupili Piráti a hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Naopak TOP 09 by nepřekonala pětiprocentní volební práh.

Dvanáct korun za vydání léku nestačí. Lékárníci chtějí třicetikorunu

Lékárníci kritizují připravovanou úhradovou vyhlášku. Chtějí od zdravotních pojišťoven více peněz za výdej léku na recept. Česká lékárnická komora (ČLK) to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Nyní mají za takzvaný signální výkon 12 korun, podle komory by měl být 30 korun jako zrušený regulační poplatek. Vyhlášku, která upravuje platby za výkony zdravotní péče pro příští rok, poslalo ministerstvo minulý týden do připomínkového řízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení