„Na základě našich zkušeností s povodněmi jsme se rozhodli sestavit tým chovatelů, kteří do gruzínské zoo odjedou pomáhat při zajištění péče o zvířata," uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. „Pro ředitele tbiliské zoo, se kterým jsme ve spojení, byla již samotná informace o příletu týmu velikou morální podporou," sdělil.

Trojský areál se potýkal s ničivými povodněmi v letech 2002 a 2013. Bobek se rozhodl kromě vyslání chovatelů pomoci zoo v Tbilisi i tím, že jako prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad začal organizovat finanční sbírku. Podle Velenského je tým připraven dělat v Gruzii cokoli, nejen odbornou práci. „Velmi dobře si pamatuji, jak velikou pomocí pro nás byly stovky dobrovolníků, kteří pomáhali pražské zoo s likvidací následků povodní. To nás také zavazuje přispěchat na pomoc do Tbilisi. Jsme tým odborníků, ale jsme připraveni dělat jakoukoli práci, která bude třeba," řekl před odletem.

Zoo Praha si podle Bobka více než jakákoliv jiná zahrada uvědomuje hrozbu povodní. I proto se snaží maximálně ochránit před velkou vodou spodní část zahrady, která leží v záplavovém území nedaleké Vltavy. Chce tak do budoucna minimalizovat ztráty zvířat i škody na majetku.

Utekli lvi i tygři

Ze zoo v Tbilisi během víkendových záplav uprchli lvi, tygři, medvědi, vlci, jeden jaguár a hroch, který byl později uspán a vrácen do zahrady, podobně jako například tučňáci. Podle mluvčí zahrady během záplav či na útěku zahynuli tři lvi, tři tygři a dva jaguáři, neznámý dosud zůstává osud dalších pěti lvů, tří tygrů a jednoho jaguára. V samé zoo se dosud nepodařilo sestavit úplný seznam uhynulých zvířat. Není zatím ani jasné, jak zahynul maskot zahrady a miláček návštěvníků, bílé lvíče jménem Šumbu. Utonuli i tři zaměstnanci zahrady, kteří nestačili uprchnout před rychle stoupající vodou.

Silný déšť a následné záplavy postihly gruzínskou metropoli Tbilisi v noci ze sobotu na neděli. Silný říční proud strhl několik desítek domů a automobilů.