Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský radní ostře útočil na Haška i Krumlov

Praha/ Znojmo - Z pohrdání právem, okázalého vedení politické kampaně a rozdmychávání národnostních vášní obvinil v pátek představitele Moravského Krumlova a jihomoravského hejtmana Michala Haška pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha.

8.10.2010 18
SDÍLEJ:

Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš


Na mimořádném brífinku v Praze současně oznámil, že Praha nebude respektovat nové předběžné opatření, jímž městský úřad v Moravském Krumlově znovu zakázal manipulaci s plátny Slovanské epopeje.

„Moravský Krumlov už podle našeho názoru nejen porušuje zákony České republiky, ale už se v tomto okamžiku pohybuje v rovině trestně právní. Rozhodnutí městského úřadu jsme obdrželi ráno. Vydal je pravděpodobně v noci městský úřad sám bez podnětu například původních navrhovatelů,“ řekl Pecha.

Podle jeho mínění se ze Slovanské epopeje stalo velké sousto pro kampaň politiků. „Někteří naši moravští kolegové si z toho opravdu dělají politickou kampaň a zatahují do toho věci, které do celého sporu vůbec nepatří,“ dodal Pecha.

Radní oznámil, že magistrát a Galerie hlavního města Prahy krumlovské rozhodnutí nebudou respektovat. „Naši pracovníci dál pracují na svěšení a balení pláten tak, jak to umožňuje platné předběžné opatření znojemského soudu,“ konstatoval Pecha. Argumentoval tím, že rozhodnutí soudu je nadřazené správním řízením a rozhodnutím dalších úřadů. „Proto rozhodnutí soudu respektujeme a musíme respektovat, bohužel druhá strana zákony České republiky nerespektují,“ zdůraznil radní.

"Hašek podněcoval k trestnému činu"

Čtvrteční prohlášení hejtmana Michala Haška, který mimo jiné vyzval všechny moravské patrioty, aby na rychlé stěhování Epopeje Pecha ostře odsoudil. Výzvu k vyjádření názoru dokonce označil za podněcování k trestnému činu.

„Nevím jestli zastupuje sám sebe, volební kampaň ČSSD na Moravě nebo zda šlo o prohlášení rady kraje. V každém případě ale odmítám jakékoliv zatahování nacionalistické nebo národnostní noty do tohoto sporu. Je to karta naprosto falešná a nepřijatelná. Naprosto mě také fascinuje, že nejvyšší představitel Jihomoravského kraje nabádá Moravský Krumlov a občany k trestnému činu tím, že je podněcuje, aby se pokoušeli zmařit výkon soudního rozhodnutí,“ rozhorlil se radní.

Hejtman ve svém prohlášení adresovaném zejména primátoru Pavlu Bémovi a radnímu Pechovi žádal, aby se představitelé hlavního města zdrželi nevratných kroků. „S ohledem na končící mandát městské reprezentace, který se počítá už pouze na dny a hodiny, je vyzývám, aby nečinili žádné nevratné kroky k Epopeji, včetně jejího odvozu z Moravského Krumlova do Prahy,“ napsal ve čtvrtek hejtman.

Současně vyzval k věcným jednáním. „Nebudu předjímat výsledek sporu o vlastnictví díla Alfonse Muchy, ale právě pro nejasnost této významné okolnosti varuji před zbrklostí, která přinese řadu emocí a poškodí roky budované vztahy a komunikaci mezi jižní Moravou a Prahou. Arogance moci není na místě, pojďme s chladnými hlavami jednat,“ uzavřel svou výzvu Hašek.

Pecha na brífinku opakovaně připomněl, že krumlovský zámek, kde je Epopej po desetiletí vystavena, je zapsán v seznamu nejohroženějších památek na jižní Moravě. Jeho argumentaci již dříve odmítl Zdeněk Vácha, náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu, které seznam vede. „Je to naprosto účelové a demagogické tvrzení. Ano, zámek v Moravském Krumlově je celkově ve velmi špatném stavu, ale část, kde je vystavena Epopej, je stabilizovaná, procházela pravidelnou údržbou a objekt svým stavem Epopej přímo neohrožuje,“ ohradil se již dříve Vácha.

Doporučuje se starat hlavně o samotný zámek

Radní Pecha poté vzkázal hejtmanovi a představitelům kraje, že by se měli pokusit zámek zachránit. „Nynější vlastník, společnost Incheba, zámek prodává. Doufám, že hejtman a rada kraje s majitelem začne o jednat buď o urychlené opravě nebo se pokusí tuto unikátní renesanční památku konečně zachránit. Konečně by se tak začali starat o problémy s památkami na jejich území a nesnažili se nabádat k manipulaci s majetkem, který jim nepatří, ani k němu nemají kompetence,“ radil Pecha do Brna.

Právní zástupce magistrátu Roman Felix připomněl opatření znojemského soudu, které magistrátu a galerii umožňuje celou Epopej převézt na výstavu do Prahy. „Pro mně jako právníka je naprosto neuvěřitelná situace, která nyní nastala. Vydáním nového předběžního opatření došlo ke zneužití mocenského postavení městského úřadu v Moravském Krumlově, “ prohlásil advokát s tím že soudní rozhodnutí je nadřazeno rozhodnutí správnímu. Podle něj krumlovští úředníci rozhodli protiprávně. „Budeme zvažovat podání trestního oznámení buď pro maření výkonu rozhodnutí soudu nebo pro zneužití pravomoci úřední osoby,“ upozornil Felix. Magistrát se bude rovněž domáhat soudního výkonu předběžného opatření znojemského soudu. „Tyto kroky podnikneme během pátku a pondělí,“ upřesnil advokát.

Autor: Martin Moštěk

8.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
2

Mladík zůstal tři dny uvězněn v jeskyni. Zamkli ho tam jeho kolegové

Silné zemětřesení v Mexiku.
11

V Mexiku se opět rozezněly sirény. Udeřilo další zemětřesení o síle 6,2 stupně

Smržice řeší, kde budou k dostání rajčata ze skleníku. A zda nepřibude další

Již brzy ve Smržicích vysadí první rajčata v chystaném velkokapacitním skleníku, brzy se tak také zvýší počet volných pracovních míst na Prostějovsku. Zároveň by se také obyvatelé k cherry rajčatům, která ve skleníku u Smržic bude pěstovat firma Agro Haná, měli dostat.

Petr Fiala: Vyčistíme právní džungli, ve které se už nikdo nevyzná

Převzal finančně rozvrácenou stranu s mizernou pověstí, na níž se podepsali jak regionální kmotři, tak expremiérova milenka Jana Nagyová. ODS před posledními volbami nebyla v dobré kondici, a pokud je nyní opět nejsilnějším hráčem v pravicové části kolbiště, má na tom velkou zásluhu emeritní rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala, který v roli předsedy vrátil občanským demokratům serióznost a hlavně ideovou náplň.

AKTUALIZOVÁNO

V Severní Koreji se opět otřásla země. Čína hovoří o dalším jaderném testu

Zemětřesení o síle 3,4 stupně Richterovy škály bylo zaznamenáno v Severní Koreji. Informovaly o tom čínské úřady. Podle serveru BBC s odkazem na čínské seismology k němu došlo v blízkosti místa, kde Severokorejci testují jaderné střely. Jihokorejští seismologové se však přiklánějí k přírodnímu původu.

Prohraná sázka fotbalového fanouška: Z Žižkova pěšky až do Pardubic

Na fotbalový zápas na hřišti soupeře fanoušci většinou cestují auty, vlaky nebo autobusy. Může se ale stát, že se jeden z fanoušků vsadí s hráčem svého klubu… A prohraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení