Mrtvolný happening byl další akcí ekologických aktivistů z Greenpeace, kteří protestují proti rozšiřování prunéřovské elektrárny.

Podle Greenpeace nechce ČEZ do tamější elektrárny instalovat nejmodernější technologie. To by znamenalo, že do ovzduší unikne několikanásobně více škodlivých emisí, než při použití nejnovější technologie. Nehybná těla před branou měla symbolizovat oběti klimatických změn, které lze podle ekologů Prunéřovu přičíst.

Před bránou několik minut

Aktivisté leželi před bránou několik desítek minut, kromě novinářů si je fotili i zaměstnanci elektrárny. Od procházejích pracovníků padaly i hlášky směrem k ekologům: „Doufám, že jste přijeli na kole“, „Pozor, ať nezmrznete“ nebo prosté „Kašpaři“. Ekologům patrně zima byla, i když byli vyzbrojeni kusy koberců, karimatkami i spacáky.

Boj o to, jakou technologii ČEZ zprovozní, vrcholí v těchto dnech. Ministerstvo životního prostředí už dříve ČEZem navrhovanou technologii zamítlo jako nevyhovující. Ve čtvrtek (dnes) se bude v Kadani veřejně projednávat takzvaná EIA, v tomto procesu jsou projednávány vlivy na životní prostředí. Ekologové doufají, že ministerstvo životního prostředí si bude stát za svým názorem. „V době, kdy vrcholí přípravy na světový summit o klimatu v Kodani, považujeme za nemyslitelné, že by české ministerstvo životního prostředí dalo záměru ČEZ zelenou,“ říká. O Prunéřově sice bude rozhodovat kraj, ale poslední odvolací instancí je ministr.

Námitky jsou neopodstatněné

ČEZ považuje námitky ekologů za neopodstatněné. Podle společnosti je navrhovaná technologie nejvhodnější vzhledem ke kvalitě uhlí z nedalekého dolu Libuš, a to i podle odborných posudků, které si společnost nechala zpracovat. Jiné řešení by bylo i příliš drahé. „Elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností podle ministerstva životního prostředí by nikdo nekoupil,“ uvedl už dříve mluvčí ČEZ Ota Schnepp.

Aktivisté z Greenpeace nedemonstrují v Prunéřově poprvé. Zhruba před půl rokem vylezli na komín elektrárny, kde bivakovali. Po Chomutovsku také shánějí podpisy pod protestní petici.

ČTĚTE TAKÉ: ČEZ modernizuje, podle ekologů však nedostatečně

Naposledy aktivisté protestovali v Prunéřově 10. června. Aktivisté hnutí Greenpeace brzkých ranních hodinách obsadili komín elektráren Prunéřov II. Devět lezců vniklo do areálu elektrárny už kolem šesté hodiny ranní a začalo stoupat na třísetmetrový komín. Na komíně zůstali do následujícího dne. Více ZDE