Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda SPOZ Mynář: Sobotka se chová jako zvíře zahnané do kouta

Praha /ROZHOVOR/ - Po listopadu 89 jsem nepotkala politika, který by byl úspěšným podnikatelem a zároveň se veřejně hlásil k levici. Teď jich je najednou tolik, že stáli nejen u zrodu nové strany, ale výrazně pomohli Miloši Zemanovi na Hrad. Jedním z nich je předseda Strany práv občanů – Zemanovci Vratislav Mynář.

9.2.2013 102
SDÍLEJ:

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Už víte, jestli skončíte na Hradě nebo v politice jako lídr SPOZ?
Jsem pořád v politice a SPOZ. Připravuji se na náš březnový sjezd, objíždím krajské konference a těší mě počet nominací, které na nich získávám. Nic jiného než SPOZ neřeším. Samozřejmě jako předseda volebního výboru se snažím Miloši Zemanovi pomáhat, aby měl stejný komfort, jako v předvolebním klání.

Čili jako kancléř nezakotvíte?
Jakákoliv nabídka by byla samozřejmě výzvou, ale ta věc momentálně není na stole. Miloš Zeman se seznamuje s chodem Kanceláře prezidenta republiky i jejím osazenstvem. Uvedl, že nechystá žádný personální pogrom. Stávající kancléř Jiří Weigl zůstává na Hradě, než se najde jeho nástupce, jasně však deklaroval přání po čase odejít za Václavem Klausem do jeho Institutu.

A to bude chvíle, kdy odejdete na Hrad?
Otázku, jestli to mám být já, Petr, Pavel, Karel nebo Lůďa, jsme teď opravdu neřešili.

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.Nebylo by vůči členům SPOZ férové na tuhle záležitost uzavřít co nejdříve, aby věděli, kdo je povede do voleb?
Když budu znovu zvolen předsedou SPOZ, byl bych velmi rád v poradním týmu prezidenta Zemana, například v politickém odboru. Tam bych viděl propojení mezi SPOZ a naším čestným předsedou, který jistě bude nadstranický, ale členové tohoto sboru už takoví být nemusejí. Já chci ale dál vést SPOZ. Odvedli jsme obrovský kus práce a věřím, že od svého založení je nyní strana v nejlepší kondici. Máme vítězný tým, který se nemění.

Jste Miloši Zemanovi nablízku i po volbách. Konzultuje s vámi své kroky?
Miloš Zeman má své názory, ale není sobec či demagog, většinu záležitostí konzultuje se svým týmem. Setkáváme se pravidelně.

Probíral jste tedy s Milošem Zemanem jeho povolební schůzky? Mám na mysli pořadí hostů, tedy že se jako s prvním sociálním demokratem sejde s reprezentantem pražské ČSSD Petrem Hulinským, pak s asi dvaceti dalšími členy této strany a s jako úplně posledním až s jejím šéfem Bohuslavem Sobotkou.
Nehledejme v tom záměr. Už v pátek, kdy se Miloš Zeman vracel z Vysočiny, měl pan Hulinský objednanou soukromou audienci, to nemělo nic společného s ČSSD. Stejně tak tu byla Livie Klausová, nebo proběhl rozhovor s vámi. Až v pondělí jsme si dělali itinerář na další dny.

Vás jako předsedu SPOZ by neštvalo, kdyby si budoucí prezident zval všechny vaše místopředsedy, kteří vám nejsou zrovna názorově nejblíže, a až nakonec vás?
Kdybych byl v takové situaci, asi by mě to štvalo, ale hlavně bych se musel zamyslet, proč to prezident dělá. I když samozřejmě na to má právo.

Nepochybně, dokonce tím podle mne něco velmi výrazně vzkazuje.
Nechci spekulovat, jestli tím něco vzkazuje, nebo ne. Vy stejně jako já víte, že ti členové ČSSD, kteří přišli před panem Sobotkou, mají k Miloši Zemanovi velmi blízko a tou přízní se netajili ani v dobách, kdy nám nebylo tak do zpěvu tak jako dneska. Pan prezident je za to chtěl odměnit tím, že je pozval na oficiální audienci.

Tak jinak. Šéfujete straně, která se chce dostat do sněmovny. Pan Škromach po schůzce s Milošem Zemanem řekl, že piklení před sjezdem začalo. Kdyby to řekl váš místopředseda, neroztrhl byste ho?
Pravdou je, že kdybych byl předsedou ČSSD, měl bych na to asi jiný náhled a neusmíval bych se tak jako předseda SPOZ.

V prvním povolebním rozhovoru mi Miloš Zeman řekl, že na levici by mělo být několik stran, aby si voliči mohli vybrat. Teď podle Marie Benešové prosazuje model jediné silné levicové strany. Co se v průběhu týdne změnilo a jak to vidíte vy?
Jako předseda SPOZ musím říct, že jsme dlouho nabízeli ruku ČSSD a já jsem přesvědčen, že sociální demokracie potřebuje na levici přirozeného partnera. Komunisté stále nejsou to pravé ořechové, všichni známe bohumínské usnesení. Proto jsem zastáncem samostatné SPOZ, ne jejího splynutí s ČSSD. Spoustu věcí máme v programu společných, ale máme i odlišné pohledy, které by voliče mohly oslovit.

Proč jste si v tomto hodnocení nesladili noty se svým čestným předsedou Milošem Zemanem, kvůli němuž SPOZ vznikla?
Aspoň vidíte, že jsme demokratickou stranou, v níž se jen nepapouškují názory čestného předsedy.

Bohuslav Sobotka o SPOZ řekl, že jste něco jako postkomunistická Bártova véčka, skupina řízená podnikatelským klanem s podivnými vazbami a historií, která vznikla účelově jen proto, aby pomohla politickým ambicím Miloše Zemana. Vy jste opáčil, že pan Sobotka je skleníkové dítě, které za sebou nic nemá a jako celoživotní politik se nechá platit z našich daní. To nevypadá na idylickou spolupráci. Co si z toho má volič vzít?
Občas je i v politice dobré si některé věci vyříkat upřímně. Akorát jsem si myslel, že máme za sebou volbu prezidenta, a čekal bych jistou reflexi. Tohle zašlo za rámec, protože tím pan Sobotka urazil celou SPOZ. Pánové Sobotka a Zaorálek se třikrát jako prognostici neosvědčili, když prorokovali zánik SPOZ po volbách 2010, po loňských krajských volbách či po neúspěchu Miloše Zemana. Nic z toho se nenaplnilo, čímž jsem si byl jistý, protože znám fundament naší strany. Kdybych já třikrát špatně tipoval, počtvrté bych mlčel. Ale vyhrotit tu rétoriku a obrátit ji proti nám, to mi nepřijde rozumné. Chápu nervozitu pana Sobotky před sjezdem ČSSD, zvíře zahnané do kouta kouše a štěká. My jsme žádnou záminku panu Sobotkovi nedali.

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.Co se spíš zabývat podstatou Sobotkových slov, tedy označení SPOZ jako podnikatelského klanu. Fakt je, že ve vedení vaší strany je nebývalé množství bokatých lidí, vy sám jste majitel lyžařského areálu s penzionem, místopředseda Nejedlý podniká s ruským Lukoilem, máte mezi sebou Františka Čubu, úspěšné právníky. Koneckonců podniká i Miroslav Šlouf, zakladatel SPOZ a muž, který slíbil, že dostane Zemana na Hrad, ne sám, ale pomocí mladých kluků a holek.
O Miroslavu Šloufovi bylo napsáno tolik věcí, že kdybych ho neznal, představil bych si ho jako někoho s dlouhým ocasem, kopytem a rohy. Jeho démonizování není normální. Já nevím o tom, že by pan Šlouf někdy něco takového řekl…

Ale ano, řekl to v říjnu 2009 Hospodářským novinám a nikdy to nedementoval.
Hospodářské noviny napsaly tolik nesmyslných věcí, třeba o mně, že ovládám několik firem, s nimiž ve skutečnosti nemám nic společného, možná ani nevím, že existují. Ale to nechme být. Já mohu mluvit za sebe a já jsem šel jako podnikatel do politiky proto, že mě o to poté, co se Miloš Zeman rozhodl založit novou stranu, požádali přátelé ve Zlínském kraji. Po rozhovoru s ním jsem měl naprosto jasno.

Miroslav Šlouf v tom nehrál žádnou roli?
V mém rozhodnutí pracovat pro SPOZ hráli významnou roli pouze jeden člověk ze Zlína a Miloš Zeman. Nepopírám, že jsem v té době pana Šloufa znal, že jsme spolu mluvili, že jsem věděl o jeho angažmá v přípravném výboru SPOZ, ale on nebyl tím, kdo by zásadně ovlivnil mé rozhodnutí vstoupit do SPOZ. Určitě se nedá říct, že jsem Šloufův člověk.

Podstatnější mi připadá, že jste do levicové SPOZ vstoupil jako movitý podnikatel. Nepostrádá to logiku?
Úspěch v podnikání přece neznamená, že ten dotyčný musí být v modrých barvách a napravo.

Posledních 23 let to ale tak bylo.
Je nejvyšší čas tuhle představu zbourat. Společnost se nedělí jen podle politického klíče, jde vždycky o charakter lidí. To, že podnikám, nic nevypovídá o mém pohledu na svět, o mém sociálním cítění. Kdyby se nám jako SPOZ nepodařilo nic jiného než odstranit nálepku, že každý podnikatel musí být pravicově zaměřený vydřiduch, který nemyslí na zaměstnance, kašle na všechny ostatní a jde mu jen o vlastní prospěch, byl bych rád.

Pokud byste se tedy dostali do sněmovny, ochotně zvednete ruku pro zvýšení daně pro právnické osoby nebo progresivní zdanění?
A co dělá současná pravicová vládnoucí garnitura? Snižuje snad daně? Ne, zvyšuje je. Myslím, že měřítka v politice jde nastavit jinak.

Jste tedy přesvědčen, že i lidé, kteří mají hlouběji do kapsy a ne vždy se jim v životě dařilo, mohou volit stranu, kterou vedou byznysmeni?
Určitě. O to se snažíme. Koneckonců když jsme se potkali – Martin Nejedlý, společník firmy Lukoil, podnikatel s pohonnými hmotami, a já v turistickém ruchu a nemovitostech – neřekli jsme si: pojďme vytvořit stranu pro podnikatele, aby to měli snazší. Tak to nebylo. Pro mne byly hybnou silou vstupu do politiky dva faktory – Miloš Zeman a naštvanost lidí na politiku jako takovou.

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.Tu naštvanost lidí chcete – společně s Milošem Zemanem ventilovat například zákonem o majetkových přiznáních. Nevadí vám, že zrovna prezidentskou kampaň vašeho kandidáta provází řada otazníků kolem jejího financování? Jen pro připomenutí, Zeman původně mluvil o 2,5 milionech, vy o dvanácti, ale teď se ukazuje, že to celé vyjde zhruba na 30 milionů.
Žádné pochybnosti nemám. Miloš Zeman mluvil o maximálně třech milionech na jeho vytištěný životní příběh, který šel do schránek. Chod kanceláře, billboardy, inzeráty, internetová kampaň samozřejmě nemohly stát kolem dvou milionů.

Ale ani dvanáct.
My jsme veškeré finance řešili podnikatelsky, objednávky jsme dělali s předstihem a věděli jsme, kdy co bude postupně nabíhat. Díky tomu jsme získali i nějaké slevy. Nasmlouvali jsme vždycky to, na co jsme měli peníze. Je tedy logické, že koncem ledna se scházely faktury za měsíc prosinec a teprve v únoru bude vyúčtovaný leden. Pak uděláme tlustou čáru. Konečné číslo neznám, ale bude to v rozmezí 25 – 30 milionů korun. Připomínám, že volební výbor za účetnictví nese odpovědnost. Když budou peníze chybět, zaplatí to Mynář, Štengl a Nejedlý. S tím jsme do toho šli.

Nebojíte se, že přijdete na mizinu? Kvůli financování Zemanovy kampaně padla i trestní oznámení, jsou tu stížnosti k Ústavnímu soudu. Skutečně máte zmapovaný každý pohyb na účtu a sponzorský dar?
Nemůžu garantovat všechno. Když se někdo rozhodl poslat peníze a já tu osobu neznám, hned se spustí novinářská palba, kde je smlouva a identifikace dárce.

Jako teď kvůli 300 tisícům od vágně označeného dárce Stavební společnost.
Například. Na to nelze okamžitě reagovat. My musíme požádat Českou spořitelnu, aby zjistila, kdo a kde peníze vložil. Když nám to oznámí, nelze to už do transparentního účtu vložit, proto to dáváme do zvláštních tabulek, které zveřejňujeme na webových stránkách. Snažíme se ale dohledat všechny případy, u darů nad 50 tisíc korun máme veškeré smlouvy a vyžadované údaje podle prováděcího zákona.

Hodně lidí volilo Miloše Zemana jako člověka, který je zvyklý žít skromně, nic si nenakradl a hřímá proti mafiím všeho druhu. Jak s tím jde dohromady, že těsně po volbách se člen jeho volebního týmu Martin Nejedlý sešel s bossem pražské ODS Tomášem Hrdličkou, který je ztělesněním propojení politiky a byznysu, jež chtěl rozetnout například Jiří Dienstbier?
O tom, co mínil rozetnout či změnit Jiří Dienstbier, vůbec nechci mluvit. Uvedu jen jednu věc. U tak zkušeného politika mě mrzí, že si pustí pusu na špacír a mluví o mně jako o součásti podsvětí, která má něco společného s vymáháním pohledávek pražského dopravního podniku. Už jsem to mimochodem dal právníkům, protože nic z toho se nezakládá na pravdě. Asi dvacetkrát jsem vysvětloval, že mě kdysi můj kamarád požádal, jestli bych mu ve společnosti, kde měl akcionářský podíl, nepomohl s organizační strukturou. Jakmile kolem toho začalo být dusno, ze společnosti jsem vystoupil. Můj společník navíc neměl žádné vazby na dopravní podnik, možná měl jednu pětadvacetinu firmy, která s ním měla nějaký vztah, ale on neměl nic společného s vymáháním dlužných částek. Všechno to jsou jen spekulace.

Já jsem se ale ptala na Tomáše Hrdličku a Martina Nejedlého.
Přiznám se vám, že jsem o Tomáši Hrdličkovi slyšel, ale vůbec jsem nevěděl, že je členem ODS. Znal jsem ho pod synonymem Velký lobbista, Pumpař. Ve středu jsem se na tu schůzku Martina Nejedlého ptal a on mi řekl, že v branži čerpacích stanic se odehrávají nějaké pohyby, takže se sešli kvůli tomu.

Právě. Když místopředseda SPOZ a člen volebního týmu Miloše Zemana dělá kšefty s Tomášem Hrdličkou, tak to dost zavání.
Ale to mluvíte jako Bohuslav Sobotka. Je to jen nálepka. Co je špatného na tom, když někdo podniká, pere se o své místo na trhu, dává práci lidem, zajišťuje lidem výplaty. Za to má mít na čele cejch?

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.Chraň pánbůh! Jen je dobré vědět, jak k tomu podnikání kdo přišel. Šušká se, že k prodeji leteckého benzinu se dostal přes Miroslava Šloufa, který původní zakázku získal jako odměnu od Mirka Topolánka za dojednání podpory jeho vlády přeběhlíky Melčákem a Pohankou.
Tito lidé ale v politice už nejsou, a kdyby to tak bylo, firma Lukoil by dávno odešla nebo zkrachovala. Důkazem toho, že podnikáme poctivě a nic jsme si nenakradli, je nosný bod našeho programu, totiž návrh zákona o prokazování původu majetku. Já třeba nemám žádný problém s tím, že jsem prodal akcie úspěšné firmy a získané prostředky jsem vložil do nového byznysu. Neumím si představit, že lidé, kteří stojí po mém boku, by za něco podobného bojovali, pokud by měli jakýkoli problém. Mimochodem v programovém prohlášení krajské rady ve Zlíně je závazek, že tento zákon navrhne současné sněmovně. Požádal jsem dva ústavní právníky, aby nám s tím pomohli, podívali se na existující návrhy a přizpůsobili je potřebám 21. století. V dohledné době by to rada měla projednat a posunout do sněmovny.

Ve Zlínském kraji lidé zvolili do zastupitelstva i bývalého předsedu JZD Slušovice Františka Čubu. Podle jeho názoru má být Miloš Zeman vyhraněným, levicovým a vůči vládě výrazně aktivním prezidentem. Vidíte to podobně?
Téměř stejně. Když spojím první přímou volbu, zisk obrovsky silného mandátu a levicové smýšlení Miloše Zemana, nemůže to ani být jinak. Tím nechci říct, že by ničil pravici. Věřím ale, že prezident Zeman ve svém pětiletém období, při projednávání zákonů v parlamentu a ve všech věcech, které se občanů týkají, bude vystupovat jako výrazný levicový prezident. V tomto směru budeme mít zcela jinou hlavu státu, než je tomu dnes.

Ing. VRATISLAV MYNÁŘ

Předseda SPOZ a šéf volebního týmu Miloše Zemana Vratislav Mynář.

• Narodil se 23. června 1967 v Kyjově, vystudoval ekonomiku a řízení stavebnictví na VUT 
v Brně.

• Od roku 1993 působil ve společnosti Recycling Park a.s., svůj podíl v roce 2004 prodal.

• O rok později začal budovat lyžařský areál v Osvětimanech.

• Spoluzakládal SPOZ, v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Autor: Kateřina Perknerová

9.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 102
SDÍLEJ:
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
14

Sněmovna začne řešit Babiše a Faltýnka. Vydá je ke stíhání?

Útok v Cambrils
1 3

Druhé neštěstí ve Španělsku – vůz najel do lidí v městečku Cambrils

Češi nechtějí platit za hovězí. Krávy jdou do světa na chov

Masa se v Česku v posledních letech vyrábí stále méně. Klesající trend se nezměnil ani ve druhém čtvrtletí letošního roku. Od dubna do června ho řezníci vyrobili 110 736 tun, což bylo o 3,4 procenta méně oproti stejnému období loňského roku.

Odporný útok na nevinné, odsuzují čeští politici útok v Barceloně

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil dnešní najetí auta do lidí v Barceloně za další "odporný teroristický útok na nevinné". Sdělil to na twitteru. Na sociálních sítích odsoudili čin také další tuzemští politici. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal asi 13 mrtvých a osm desítek zraněných.

Neočipujete psa? Připravte si až sto tisíc na pokutu

Potulující se psi, u nichž není zřejmé, komu patří. Problém, který u nás řeší každé druhé město. To se však brzy změní. Za tři roky by totiž měli být všichni psi očipováni.

Čekání na telefon. O ostřílené Čechy není v zámoří zájem

Užívat si léto? Štědře placení hokejistéz NHL jistě nemají nouzi o prázdninové kratochvíle. Ne vždy si ale můžou léto užít opravdu naplno – co když stále nevědí, kde budou v příští sezoně hrát? Týdny uplývají, start přípravných kempů v zámoří se zvolna blíží a pořád tu jsou čeští borci, kteří zatím nikde nepodepsali nový kontrakt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení