Mandát má na čtyři roky, v tomto období bude nejspíše řešit hlavně platy ve školství. Součástí třídenního odborářského sjezdu byla ale také debata o tom, jak se ve školách promítne zvýšení DPH nebo jak řešit vzrůstající agresivitu a nekázeň žáků.

Dobšík byl zvolen předsedou už potřetí. V dnešní volbě porazil brněnského kandidáta Petra Pečenku a šéfku znojemských odborářů Růženu Šalomonovou. Místopředsedkyní se stala Markéta Vondráčková.

Odbory nyní řeší zejména problém platů nepedagogických pracovníků, od začátku letošního roku jim totiž mzdy poklesly o více než plánovaných deset procent. Školy jsou financovány podle počtu žáků, a i když počet žáků klesá, a školy tedy dostávají méně peněz, práce pro uklízečky nebo školníky neubývá. Průměrný plat nepedagogických pracovníků ve školství se pohybuje kolem 13.000 korun hrubého.

Odborářům se nelíbí ani nové platové tabulky pro učitele, kvůli nimž berou nastupující pedagogové často více peněz než jejich zkušení kolegové bez vysoké školy. Sepsali už kvůli tomu petici. Dalším velkým tématem je pro odbory plánované zvýšení DPH v roce 2012 z deseti na 14 procent. Obávají se, že kvůli tomuto kroku bude méně prostředků na školní pomůcky, a na změny tak doplatí rodiče.

Vizitka znovu zvoleného předsedy školských odborů Františka Dobšíka (47):

Datum narození: 29. června 1963.

Vzdělání: absolvent pedagogické fakulty.

Současná funkce: předseda Českomoravského odborového svazu (ČMOS) pracovníků školství (od května 2003).

Profesní kariéra: několik let učil výtvarnou výchovu na základní škole. Přes 12 let je už profesionálním odborářem, byl předsedou oblastní rady OS pro Brno-město a také místopředsedou ČMOS. Od května 2003 stojí v čele školských odborů.

Funkce ve statutárních orgánech společností: podle Obchodního rejstříku je jednatelem společnosti Dictum a Českomoravské vzdělávací, s. r. o., kterou zřizuje odborový svaz.

Ostatní:
- V čele školských odborů se důrazně snaží prosazovat požadavky zaměstnanců ve školství, zejména zvýšení platů a zlepšení pracovních podmínek.
- Odboráři pod jeho vedením už uskutečnili řadu nátlakových akcí od stávkových pohotovostí, demonstrací až po stávky škol (září 2003, prosinec 2007, červen 2008) a vydobyli si respekt sociálních partnerů. Také loni v prosinci se při stávce zaměstnanců ve státní a veřejné sféře proti vládním škrtům neotevřela řada školských zařízení. Naposledy letos v březnu školské odbory zahájily petiční akci za změnu v odměňování učitelů a učitelek. Nesouhlasí s rozdíly v platech pedagogů s vysokoškolským vzděláním a jejich kolegů, kteří je nemají, a žádají sjednocení jejich mezd.