VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nečas: Vláda ukončí zprostředkované nákupy pro Ministerstvo obrany

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ – Ministerstvo obrany už podle premiéra Petra Nečase nesmí být „dojnou krávou“ pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy.

3.8.2010 6
SDÍLEJ:

Premiér Petr Nečas.Foto: DENÍK/Vít Šimánek

Vláda tuto praxi ukončí, řekl v úterý novinářům Nečas po návštěvě úřadu. Firmy, které jsou prostředníky nákupů, podle něho parazitují na státu a nic nepřinášejí. Ministerstvo navrhne takovou změnu zákona, aby mohlo nakupovat přímo.

„Považuji za nesmírně důležité a řekl bych klíčové, aby resort MO ztratil pověst jakési pomyslné dojné krávy, na které skupinka parazitujících firem různého typu, přes různé typy smluv a koncesí, může odsávat finanční prostředky daňových poplatníků,“ prohlásil premiér. O ukončení této praxe se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Jako příklad nehospodárnosti zprostředkovaných nákupů premiér uvedl jednání o pořízení čtyř španělských dopravních letounů CASA pro českou armádu. Zprostředkovatelská firma Omnipol podle předsedy vlády státu nijak nepomohla a prý od něj pouze inkasovala. Smlouva na letouny se podle dnešních Hospodářských novin (HN) bude možná měnit. O úpravu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, které letadla vyrábí.

Firmě EADS se podle ministerstva nepodařilo domluvit zájemce pro pět českých bitevníků L-159, které se měly vyměnit za jedno z celkem čtyř dopravních letadel CASA. Ministerstvo obrany má možnost cenu sporného kontraktu za 3,5 miliardy korun snížit, napsaly HN. Nečas v úterý prohlásil, že vláda dříve nákup schválila kvůli tomu, aby udala letouny L-159.

Odpovědnost Parkanové

Námitku, že se na kontraktu podílel i ministr obrany v předchozí úřednické vládě Jana Fischera Martin Barták nominovaný ODS, Nečas odmítl. Uvedl, že politickou zodpovědnost nese exministryně Vlasta Parkanová (TOP 09), která je v současnosti podle dohod vládních stran místopředsedkyní sněmovny.

Parkanová se proti Nečasově interpretaci ohradila. Uznala, že výhodnost nákupu vojenského materiálu přes české prostředníky může být sporná, ale v době nákupu letounů CASA to nařizoval platný zákon. „Celou transakci tehdy schvalovala vláda, ve které seděl kromě mě i mimo jiné Petr Nečas a (současný ministr obrany) Alexandr Vondra,“ sdělila ČTK Parkanová.

Současný zákon podle Vondry (ODS) umožňuje obraně nakupovat z ciziny přímo jen ve výjimečných případech. Nákupy omezuje na vlády zemí, od firem kupovat přímo nelze. Zákon se má změnit tak, aby si ministerstvo mohlo vybrat, jakým způsobem zakázku provede, aby byla co nejvýhodnější, řekl Vondra.

Mezi zprostředkovatelské firmy patří Omnipol a MPI Group. Omnipol má údajně vazby na ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), MPI Group prý profitovala na zakázkách ministerstva za Bartáka.

Kalousek: Problém je v morálce lidí na ministerstvu

Kalousek v úterý ČTK řekl, že nebude změně zákona o armádních nákupech na vládě bránit. Stát tím podle něj ale nic nezíská. „Rád s nimi pro to budu hlasovat, jenom ze mě nikdo nemůže dělat pitomce a chtít po mně, abych věřil tomu, že to ty efekty přinese,“ řekl. Například stavební zakázky, které armáda zadává bez zprostředkovatelů, podle Kalouska ukazují, že problém není v zákoně, ale v „morální úrovni lidí, kteří v armádě odpovídají za zakázky“. Kalousek sám na MO působil jako náměstek v letech 1993 až 1998, měl na starost i nákupy a byl za to terčem kritiky. Nečasovi vyčetl, že o systému nákupu v armádě dlouhá léta ví a nic proti němu dříve nenamítal.

Generální ředitel společnosti Omnipol Michal Hon dnes ČTK řekl, že této obchodní firmě nepřísluší výroky premiéra Nečase komentovat. „My jsme nikdy nic špatného neudělali a chováme se podle zákonů této země. Jestli nebude šance, aby ministerstvo obrany využívalo služeb obchodních organizací, tak je nebudeme poskytovat,“ uvedl Hon. Bez odpovědi nechal otázku, zda ministerstvo obrany může díky vlastnímu nákupu zbraní a vojenského materiálu ušetřit. „Jsem zvědavý, jak se na ministerstvu poperou s tím, že mají zároveň snižovat výdaje na mzdy, protože tu práci bude muset někdo udělat,“ podotkl. MPI Group se dnes nechtěla k věci vyjadřovat.

Diplomaticky se dnes k záměru, aby si ministerstvo obrany zajišťovalo nákupy samo, vyjádřila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR (AOBP). „AOBP je rovněž pro transparentnost procesu. Věříme, že než se proces rozběhne tímto směrem, bude prostor pro odbornou debatu s ministerstvem obrany a a ministerstvem vnitra a budou stanoveny cíle a nástroje, především změny legislativy v souvislosti s transpozicí práva EU,“ sdělila ČTK mluvčí AOBP Martina Fišerová.

OMNIPOL

Historie: Omnipol vznikl v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň. Po druhé světové válce byla firma podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen ministerstvem, a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. O pět let později odkoupil akcie společnosti ve vlastnictví státu Chemapol Group, o další dva roky později podíl od Chemapolu získala společnost C.H.M., která se v lednu 1999 přejmenovala na Omnyx. V roce 2004 pak veškeré jmění Omnipolu přezvala společnost Omnyx, která poté změnila název na Omnipol.

Charakteristika činnosti: Omnipol je jedním z největších vývozců a dovozců vojenské a letecké techniky v ČR. Podle údajů databáze Prodata má společnost v současnosti majetkové účasti v devíti firmách, mezi kterými jsou například Poličské strojírny, Slomex Bratislava, Omnipex Praha, Kámen Hudčice či Autopol Praha.

Akcionáři: Majoritními vlastníky jsou podnikatelé Martin a Petr Hávovi

Základní kapitál: 201,000.000 korun

Hospodářské výsledky: Společnosti loni klesly výnosy meziročně o 600 milionů korun ze dvou miliard korun v roce 2008 na 1,4 miliardy korun, zároveň Omnipol loni zvýšil zisk z předloňských 31,1 milionu korun na 32 milionů korun.

Ostatní:

* Na konci roku 2002 odkoupila od Omnyxu jeho zhruba 800milionový dluh u ČSOB britská společnost BAE Systems. Akciový podíl v Omnyxu tehdy nevlastnila, její šéfové to však do budoucna nevyloučili. Podle zákona ale nesmí mít zahraniční subjekt majoritu v tuzemském podniku, který se soustřeďuje na obranný průmysl.
* V roce 2004 Omnipol přišel o licenci na vývoz radiolokátoru Věra do Číny, které mu odebralo ministerstvo průmyslu a obchodu. Vláda tehdy rozhodla, že vývoz radaru do Číny zruší, protože nebyl v zahraničněpo­litickém zájmu ČR.
* Letos v dubnu dostal Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) podle serveru Euro.cz podnět k prověření servisní smlouvy, kterou pro letadla CASA-295 uzavřelo s Omnipolem ministerstvo obrany bez výběrového řízení.

MPI Group

Historie: Společnost byla založena v roce 1991 jako firma specializující se na poskytování právních a obchodních služeb zahraničním subjektům podnikajícím v ČR. O rok později MPI Group přešla na obchod s vojenským materiálem. V roce 2004 nákupem od České konsolidační agentury společnost získala ZVI, což byl následník zbrojní části bývalé Zbrojovky Vsetín. O dva roky později se firma rozdělila na dva nezávislé subjekty MPI Group, které zůstalo s původním zaměřením, a MPI CZ specializující se na obchod se sportovními a loveckými zbraněmi.

Charakteristika činnosti: Podle zakladatele firmy Michala Smrže se firma zaměřuje především na vývoz. Aktivity firmy nejsou jen obchodní. V prostorách bývalé Zbrojovky Vsetín vyrábí kanony pro letadla L-159 nebo munici pro transportéry Pandur.

Akcionáři: Stoprocentním vlastníkem firmy je její zakladatel Michal Smrž.

Základní kapitál: 5,001.000 korun

Hospodářské výsledky: Podle firemní databáze Prodata firma v roce 2007 dosáhla čistého zisku 20,6 milionu korun, tržby činily přes 90 milionů korun.

Ostatní:

* Letos v březnu MPI prohrála v soutěži s Českou zbrojovkou v miliardovém tendru ministerstva obrany na nové útočné pušky.
* Letos v květnu uvedly Hospodářské noviny (HN), že poté, co na ministerstvo obrany nastoupil Martin Barták, začala MPI s armádou ve velkém obchodovat. Podle HN dodala MPI Group po Bartákově nástupu armádě zboží za 850 milionů korun a většina nákupů se uskutečnila bez otevřené soutěže. Do této doby přitom společnost dodala materiál téměř za deset milionů korun.

Bývalý šéf štábu Šedivý povede přípravu nové armádní koncepce

Praha – Ministr obrany Alexandr Vondra na konci srpna představí tým odborníků, který vypracuje novou koncepci armády. V čele skupiny stane bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, řekl dnes Vondra po setkání s předsedou vlády Petrem Nečasem. Ministr zároveň oznámil, že dnes jmenoval nového ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi. Stal se jím František Nadymáček, který ve funkci nahradil Romana Hoštu, odvolaného v souvislosti s podezřelými zakázkami Správy vojenského bytového fondu.

Vondra dnes také představil nového ředitele svého kabinetu, stal se jím Pavel Bulant.

Ministr obrany uvedl, že na přípravě takzvané bílé knihy armády by se měli pod vedením Šedivého podílet odborníci z resortu i mimo prostředí obrany. Do týmu chce Vondra pozvat vojáky, civilní experty a také zástupce opozičních stran. Koncepce má být trvalá, a je proto třeba ji důkladně prodiskutovat, míní Vondra.

Bílá kniha má vycházet z nové bezpečnostní strategie Severoatlantické aliance. Pro NATO ji připravuje tým vedený bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou a schválena má být na listopadovém summitu v Lisabonu.

Český dokument má pro příští léta stanovit jasnou vizi armády. Podle Vondry mají být ozbrojené síly přiměřené velikosti státu. Armáda nemůže mít všechny typy vojsk, ale nemá z ní být ani žádná „cizinecká legie“, která by pouze sloužila v zahraničních misích, podotkl ministr.

Šedivý působil ve funkci náčelníka generálního štábu od roku 1998 do 2002, kdy ho vystřídal Pavel Štefka. Šedivý po odchodu z armády pracoval mimo jiné jako šéf dozorčí rady české pobočky izraelské stavební společnosti Housing & Construction, která chtěla stavět dálnici D47 na severu Moravy. Později působil i jako poradce rakouské zbrojovky Steyr, která od české armády získala zakázku na transportéry.

Nadymáček přichází do čela Úřadu pro dohled nad akvizicemi týden po odvolání svého předchůdce Hošty. Právě Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.

Hošta byl do funkce ředitele Úřadu pro dohled nad akvizicemi jmenován předchozím vedením ministerstva obrany, v jehož čele stál Martin Barták. Situaci ve správě vojenského bytového fondu na Vondrův příkaz vyšetřuje inspekce ministra obrany.

Autor: ČTK

3.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
19

Dům si nyní postavíte sami. Stačí odborný dozor

Stanislav Šulc.
5

Pohledem Stanislava Šulce: Zdravá Francie?

Přípravky ve školách budou jen pro děti s odkladem

Během dubna a května probíhají v Praze zápisy na základních školách. Na řadě míst metropole se děti můžou přihlásit do přípravných tříd. Nově jen ty s odkladem.

Útoky na městské úředníky: Paní, která plive, pán, který vyhrožuje smrtí

Paní, která v rozčílení plive po lidech, nadávky nejhrubšího zrna či dokonce útok pěstmi, výhrůžky smrtí za to, že jisté dámě odmítli kopírovat její soukromé dokumenty. Vítejte v kancelářích a dalších prostorech k jednání s veřejností na místních radnicích a magistrátech.

Bronzový Krpálek: Snad to bude začátek další medailové sbírky

/ROZHOVOR/ Bolelo ho celé tělo, ale jinak se vrátil z „Evropy" v dobrém rozmaru. Judista Lukáš Krpálek, olympijský vítěz z Ria, o víkendu zářil na šampionátu ve Varšavě.

Brambor v jižních Čechách postupně ubývá

Pranostika praví, že brambor vysazených na svatého Marka (25. dubna), bude při sklizni plná jamka. V jižních Čechách ale v současnosti osazují zemědělci jen část dřívějších ploch.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies