Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident podepsal zákon o hasičském sboru i novelu azylového zákona

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový zákon o postavení hasičského záchranného sboru. Norma nemění základní úkoly hasičů, budou nadále chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi. Správa Národního parku České Švýcarsko nebude spadat pod služební zákon. Počítá se s její přeměnou na příspěvkovou organizaci. Novel dnes podepsal prezident, informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

24.11.2015 4 AKTUALIZOVÁNO 24.11.2015
SDÍLEJ:

Prezident Miloš Zeman.Foto: Deník/Martin Divíšek

Dosavadní právní úprava o hasičském záchranném sboru byla roztříštěná, nepřehledná a nesystematická.

Mnoho novinek zákon nepřináší. Například struktura sboru zůstane stejná, hasiči nebudou mít stejně jako dosud právní subjektivitu. Organizační částí generálního ředitelství se nově stane Hasičský útvar ochrany Pražského hradu. Předloha taky zvýší ze 3000 na 10.000 korun horní hranici pokuty, kterou mohou úřady uložit za neoprávněné nošení stejnokroje.

Do zákona se dostanou i dobrovolní hasiči. Profesionální hasiči budou moci z jejich jednotek připravovat odřady civilní obrany pro stav ohrožení státu nebo válečný stav. Posílí se dotační možnosti pro dobrovolné hasiče. Stát by na ně měl dát příští rok podle dřívějšího vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) asi 250 milionů korun, celkem by v tomto programu mohlo být půl miliardy korun. Dobrovolní hasiči by dále mohli podle ministra čerpat odhadem 70 milionů korun z Fondu zábrany škod, do něhož odvádějí příspěvky pojišťovny z takzvaného povinného ručení za vozidla.

Zákon uvádí, že hasiči mohou vstupovat do obydlí při důvodném podezření, že je ohrožen život nebo zdraví lidí, případně když hrozí škoda na majetku za více než 50.000 korun. Pokud tomu nebudou bránit okolnosti, budou si k tomuto kroku muset zajistit přítomnost nezúčastněného člověka. Lidé budou muset při zásahu respektovat pokyny hasičů. Zákon v souvislosti s protipožární ochranou upravuje taky kontroly a revize komínů.

Státní hasiči budou moci v některých případech přednostně přijmout v přijímacím řízení podnikového hasiče. Záchranné útvary budou moci poskytovat služby autoškoly nejen pro hasiče, ale i pro příslušníky dalších složek záchranného systému.

Hasiči taky budou moci ze zákona žádat bezplatně informace z rejstříků veřejné správy. Povedou seznam lidí, kteří používají zvláštní způsob tísňového volání. O zařazení do seznamu budou moci žádat lidé se zdravotním postižením nebo jejich zákonní zástupci.

Hasiči, kterým skončil služební poměr, budou moci získat při splnění zákonných podmínek průkaz, jenž je bude opravňovat nosit při vhodných příležitostech služební stejnokroj.

Novela zákona o Českém Švýcarsku

Poslanci změnu zdůvodnili tím, že stát ušetří. Převod správy parku pod služební zákon by spolu s její plánovanou následnou přeměnou na příspěvkovou organizaci stály na platech a odbytném asi 19 milionů korun. Proti novele se přesto postavil senátor ODS Pavel Eybert, který neúspěšně navrhoval její zamítnutí.

Předkladatelé v čele s Robinem Böhnischem (ČSSD) poukazovali také na to, že správy ostatních tří národních parků jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva životního prostředí. Pouze Správa Národního parku České Švýcarsko vznikla jako správní úřad a do konce roku by se v ní bez přijetí novely muselo 40 pracovních míst převést pod služební zákon.

Poslanci proto navrhli, aby správa byla organizační složkou státu a byla podřízena ministerstvu. Také proto, že podle ministerské předlohy se správa stane příspěvkovou organizací od roku 2017.

Vláda doporučila v novele některé úpravy. Přechodnými ustanoveními by se mělo ošetřit mimo jiné zrušení správního úřadu, když navíc ředitel Správy národního parku České Švýcarsko už je státním zaměstnancem podle zákona o státní službě. Poslanci ale k žádným úpravám původní předlohy nepřistoupili a novelu schválili téměř jednomyslně.

Novely zákonů o pasech a občanských průkazech

Úřady budou lidem starším 70 let vydávat občanské průkazy s prodlouženou platností. Doklady budou na 35 let, a senioři si je tedy nebudou muset měnit každých deset let. Podraží ale takzvané expresní pasy, které budou nově s biometrickými údaji. Novinky, které přináší soubor vládních novel příslušných zákonů, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval mluvčí Jiří Ovčáček.

Lidé zaplatí podle předlohy za expresní pas 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Pas ale bude nově se strojově čitelnými biometrickými údaji a jeho vydání potrvá nejvýše šest pracovních dní místo nynějších 15 dní. Děti do 15 let budou mít „rychlý" pas za 2000 korun místo současné tisícikoruny. Tyto pasy už nebudou mít omezenou platnost na šest měsíců jako nyní. Lidé budou taky hradit stokorunu za zrušení trvalého pobytu. Obce by díky úpravám mohly získat navíc do svých rozpočtů zhruba 156 milionů korun.

Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou kvůli malému zabezpečení vydávat vůbec. Základní cena pasu, který budou chtít lidé do 30 dní, zůstane na 600 korunách.

Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu zaplatí stokorunu.

Předloha zavede také poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů. Novela zákona zahrnuje i technické změny a sjednocuje pravidla kvůli novinkám v soukromém právu.

Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas by nově měly mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek.

Novela azylového zákona

Pokud bude cizinec v Česku odsouzen za úmyslný trestný čin k vězení delšímu než tři roky nebo bude odsouzen opakovaně, tak přijde o povolení k pobytu. Běženci propuštění z detenčních zařízení budou dostávat peníze na vycestování. Počítají s tím novely azylového zákona a zákona o cizincích, které dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Novela počítá například s tím, že Správa uprchlických zařízení bude propuštěným migrantům bez peněz dávat 400 korun na jízdenku a jídlo. Vnitro také bude moci poskytnout dotaci obcím, na jejichž území se nacházejí zařízení pro zajištění cizinců. Zatím měly na dotaci osm korun na osobu a den nárok pouze obce s azylovými zařízeními.

Novely zákonů také sladí české azylové řízení s právem EU. Žadatelé budou muset mimo jiné projít zdravotní prohlídkou, je-li to třeba pro ochranu veřejného zdraví. Pojišťovny mají hradit preventivní prohlídky dětí cizinců, které se po vstupu do Česka dostanou do dětských domovů.

Zákony mají také umožnit zajistit žadatele o azyl v případě důvodného podezření, že by představoval riziko pro bezpečnost státu. Dává právo odmítnout žadatele i v případě, pokud se v cizině dopustil „zvlášť krutého činu, i když byl údajně spáchán s politickým cílem". Žadatelé o azyl by podle novely mohli začít pracovat už půl roku poté, co začalo jejich řízení. Dosud to byl rok, podle směrnice EU ale může být lhůta nejvýše devět měsíců.

Novela zákona se týká také zajišťování cizinců v detenčních zařízeních, protože jasně definuje důvody, proč by měl být uprchlík umístěný v zajišťovacím zařízení. Dosud v zákoně toto ustanovení chybělo, soudy při projednávání některých kauz upozornily na mezeru v zákoně a zrušily rozhodnutí o umístění cizinců do uprchlického centra. Nyní už to nepůjde.

Obecní úřady budou muset podle novely umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. Zpoplatněno bude nově zrušení trvalého pobytu. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo zabránit jeho účelovému rušení, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Autor: ČTK

24.11.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Pláž v Hurghadě
5

Češka napadená v Egyptě je v kritickém stavu a není schopna převozu

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.
3 17

Děti Země zasáhly. Dostavba dálnice D11 na Smiřice se komplikuje

Máte nevyžádaný hovor ze zahraničí? Nevolejte zpět, jde o podvod

Včera a dnes se desetitisíce zákazníků všech domácích mobilních operátorů potýkaly s prozváněním ze zahraničních telefonních čísel například z Alžírska, Pobřeží slonoviny či Afghánistánu. Útočníkům jde o to, aby jim prozváněný zavolal zpět. Ten za to pak zaplatí nemalou částku za mezinárodní hovor.

Střecha ve tvaru vlny. Stavba akvaparku za Lužánkami má začít za dva roky

/VIZUALIZACE/ Představitelé Brna vybrali podobu akvaparku za Lužánkami. Jeho střecha má připomínat vlnu. Předpokládaná cena je kolem půl miliardy korun. Už letos přibude wellness centrum.

AKTUALIZOVÁNO

Švýcarská policie dopadla útočníka s motorovou pilou

Franz Wrousis, který v ponděli zaútočil motorovou pilou v ulici Vorstad, je ve vazbě. Švýcarská policie jej podle BBC zatkla ve městě Thalwil, které se nachází asi 60 kilometrů od Schaffhausenu, kde došlo k incidentu.

Největší potenciál má ANO, SPD, Realisté a Piráti, ukázal průzkum

/ANKETA/ Hnutí ANO má největší volební potenciál, voliči velmi nadějně preferují i SPD. Vedle podpory tradičních parlamentních stran je zájem i o Realisty a Piráty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení