Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezidentský kandidát Kulhánek: Na hranu ústavy bych jako hlava státu nešel

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek považuje úlohu prezidenta spíše za reprezentativní. Při dodržování prezidentských pravomocí by nechtěl jít k hraně ústavy, natož na hranu nebo za ni. Kdyby byl zvolen, neuděloval by milosti a omezil by počet lidí oceněných státním vyznamenáním. Na zahraniční cesty by chtěl jezdit hlavně do okolních zemí a na západ od českých hranic. Za priority, které by chtěl prosazovat, označil zvýšení prestiže sportu a snahu dostat ke sportování děti.

12.9.2017 10
SDÍLEJ:

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek.Foto: Archiv VLP / Šťastný Vladimír

Kulhánek to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.

Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, kterého považuje za největšího soupeře, vystavil za část působení na Hradě trojku, za další "tučnou čtyřku".

Kulhánek zahájil intenzivní sběr podpisů potřebných k účasti ve volbách asi před dvěma týdny. Shání je pro něj ODA, s jejíž podporou se o funkci hlavy státu uchází. Od strany, respektive od jejího hlavního představitele, miliardáře Pavla Sehnala, očekává také peníze na kampaň. Dosud od něj dostal 2,5 milionu korun. Kulhánek řekl, že finanční limit si zatím nestanovili. Očekává ale, že kampaň bude mít levnější než další významní protikandidáti Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš nebo textař Jiří Horáček. "Musí to být levné," poznamenal. Velkou kampaň nechystá.

Její "ostrou" část chce zahájit, až skončí kampaň k říjnovým volbám do Sněmovny. Očekává, že v té době už bude mít k dispozici dost podpisů nutných pro kandidaturu. Nyní jejich počet odhadl na 15 000. Podporovatelům za podpis slíbil účast v soutěži o automobil, za což si vysloužil kritiku. "V nouzovém stavu se využívají nouzové metody," obhajuje nápad. Zkritizoval politiky za zákon, který stanovuje jako podmínku volební účasti 50 000 ověřených podpisů. Politici podle Kulhánka zákon schválili s nadějí, že "žádný vedlejší nepolitik" se jim do kampaně nebude plést.

Peníze z jiných zdrojů než od ODA shánět nechce. Podotkl, že mu přijde trapné, aby kandidát na nejvyšší ústavní funkci chodil za lidmi, aby mu poslali peníze. "Když nějaká dobrá duše, babička z Horní Dolní, pošle stovku nebo 1000 korun, budu rád."

Pokud by byl zvolen prezidentem, chtěl by přispět ke zklidnění politické situace. Za cíl by si také vytkl dostat děti na hřiště a pozvednout prestiž sportu v rámci hesla "ve zdravém těle zdravý duch". Poznamenal, že on dobrému vlivu sportu přikládá větší význam, než bývá běžné.

Za podstatnou také označil reprezentaci země v zahraničí. Jako prezident by jezdil především do sousedních zemí a své cesty by orientoval hlavně na západ, kde by chtěl pozvednout prestiž ČR. "Cest na východ bylo dost, tam by se mohlo trošičku šetřit. Ale samozřejmě bych se jim nevyhýbal," řekl. Na první státní návštěvu by jel na Slovensko.

Udělování milostí považuje za přežitek. Omezil by i počet udělovaných státních vyznamenání, tuto pravomoc by navíc svěřil Parlamentu. U jmenování profesorů by podle něj prezident měl akceptovat rozhodnutí akademického senátu. Pokud by šéf hnutí ANO Andrej Babiš žádal jako trestně stíhaný o jmenování premiérem, považoval by to za nehoráznost. Domnívá se ale, že by mu ústava nedávala možnost jej nejmenovat. Rozhodnout o nedůvěře by pak měl Parlament. Stejný postoj má k vládě za účasti komunistů.

Zapojení do struktur Evropské unie a NATO považuje za samozřejmé, i když vztah k Evropské komisi má negativní. EU podle něj dělá chyby, ale účast v ní považuje za nejlepší variantu. Byl by pro zahájení příprav na zavedení eura.

Za největšího soupeře v boji o prezidentství označil kvůli jeho věrným voličům Zemana. "Jinak velký soupeř je Drahoš a ten má můj respekt," řekl. Šanci na úspěch Horáčka moc nevěří. Při střetu se Zemanem by si Kulhánek věřil v diskusích. "Dokážu být stejně jedovatý jako on, myslím si, že i víc. Sečtělý budu podobně," podotkl. Dodal, že se Zemanem několikrát diskutoval a nevycházel "z půtek" poražen. Doufá také, že by jej mohli volit lidé z továren, kteří v minulosti stáli za Zemanem.

Současného prezidenta se Kulhánek zastal ve sporu, zda má do nákladů na kampaň započítat setkávání s lidmi při krajských cestách. Zeman podle něj tyto cesty slíbil a jezdil na ně během celého mandátu. "Já to akceptuju, nemám z toho žádnou radost, ale nedělá nic jiného, než dělal," řekl.

Autor: ČTK

Kdo by měl být českým prezidentem?

Jiří Drahoš

41 %

Michal Horáček

4 %

Miloš Zeman

50 %

Vratislav Kulhánek

1 %

Marek Hilšer

1 %

Jaroslav Kubera

3 %

Jiří Hynek

1 %

Hlasovalo: 1961

Místo události:
12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Darci Lynne Farmerová

Soutěž Amerika má talent letos vyhrála dvanáctiletá břichomluvkyně

Lidl
4

Lidl otevřel e-shop. Zboží jde objednat ještě dřív, než bude na prodejně

Výbuch v kasárnách: munice neměla v administrativní budově co dělat

Armáda ve čtvrtek potvrdila, že v ubytovně Jugo ve vyškovské vojenské posádce byla munice nelegálně. Při explozi tam v úterý zemřel jeden voják.

Modelce, která chtěla dobýt svět, hrozí mnohaletý žalář

Chtěla dobýt modelingový svět, nyní jí však hrozí, že svou krásou bude dlouhé roky ohromovat pouze osazenstvo věznice.

Francie se bouří proti Macronovým reformám pracovního trhu

V celé Francii vyšli do ulic demonstranti proti Macronovu plánu reformy pracovního práva. Stávky a demonstrace organizují odborové organizace. Prvním velkým městem, v němž vypukly veřejné protesty, byla Marseille.

Přejetý Vendelín a policisté jako chuligáni: nejlepší videa z 20. září

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. září 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení