Protestní mítink Dělnické mládeže začal v 15 hodin u Arionovy kašny, akci zahájil předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.

Napětí brzy vzrostlo, když přes náměstí prošla asi padesátičlenná skupina s transparenty s nápisy jako "Uprchlíků se nebojím, bojím se vás" nebo "Xenofobii v ČR nechceme".

Možnému střetu zabránili policejní těžkooděnci.

Při proslovu pak přilétla do davu zhruba pěti set účastníků demonstrace dýmovnice, později někdo na protest proti shromáždění shodil reproduktor.

„V souvislosti s vhozením pyrotechniky byly zajištěny dvě osoby a kvůli shození reprobedny jeden člověk. Všichni tři mladíci byli převezeni na obvodní oddělení k provedení policejních úkonů. Oba incidenty jsou řešeny v rovině přestupku, a to proti majetku a právu shromažďovacímu," řekl policejní mluvčí Josef Bednařík.

Tomáš Vandas kritizoval vládu Bohuslava Sobotky a její rozhodnutí přijímat uprchlíky.

"Souhlasím s ním. Navíc podle mě ani nejde o válečné uprchlíky. Nemáme například peníze ani na to, abychom se slušně postarali o naše seniory a neměli bychom imigrantům pomáhat," řekl jeden účastníků, který přijel z Prostějova.

S sebou si vzal moravskou vlajku.

Zhruba po hodině se demonstranti za vykřikování hesel "Čechy Čechům", "Nic než národ" nebo "Láska k vlasti není zločin" vydali na ohlášený pochod. Skupina odpůrců ale ucpala Opletalovu ulici a organizátoři trasu po domluvě s policií a zástupcem magistrátu upravili.

Průvod tedy zamířil vedlejší ulicí 28. října k nákupní Galerii Moritz. Přes třídu Svobody a Pavelčákovu ulici pak došel zpátky na náměstí, kde přibližně v 16.30 protest skončil.

Lidé v Opletalově ulici ale zůstali přibližně až do 18. hodiny, protože je kontrolovala policie kvůli podezření z porušení zákona o právu shromažďovacím.

"Všechny nás lustrovali, přitom podle nás jsme nic neprovedli. Někdo se nenechal legitimovat a policisté ho spoutali a odvezli na služebnu. Některé lidi navíc zatlačili do blokády, i když v ní být nechtěli," stěžoval si jeden z účastníků.

Jméno si nepřál zveřejnit kvůli obavám o bezpečnost. Na protiakci podle svých slov přišel, aby dal najevo nesouhlas s rostoucí nesnášenlivostí a xenofobií ve společnosti.

Policie chtěla vidět doklady 98 odpůrců shromáždění.

"Pokusili se zamezit průchodu pochodu na ulici Opletalova, kterou po celé šíři zablokovali, a tímto se dopustili přestupku na základě zákona o právu shromažďovacím," potvrdil policejní mluvčí.

Žádné další události nebo narušení veřejného pořádku policie nezaznamenala.

Podle informací na sociálních sítích se shromáždění proti imigraci plánovalo zúčastnit na dva tisíce lidí, nakonec jich ale bylo kolem 550. Přesto na pořádek dohlíželo zhruba dvě stě policistů.

„Nasadili jsme příslušníky ze všech služeb, od dopravní po pořádkovou policii. Situaci monitorovalo také přes deset strážníků městské policie," dodal Josef Bednařík.