Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ODS potopila svého primátora na jihu Čech

České Budějovice /FOTO, VIDEO/ - České Budějovice jsou bez primátora. Juraje Thomu ve čtvrtek na mimořádném zasedání odvolali zastupitelé. Vaz Thomovi zřejmě zlomilo nedávné odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka.

17.6.2010 83
SDÍLEJ:

V Českých Budějovicích byl na mimořádném zasedání zastupitelstva odvolán pri­mátor města Juraj Thoma.Foto: Deník / Radek Gális

K odvolání primátora se musela spojit jeho vlastní strana ODS s opozičními sociálními demokraty a komunisty. „Dnes prohrála slušnost a ODS,“ komentoval dění v nabitém sále Václav Fál, jeden z občanů, kteří jednání sledovali přímo v budově historické radnice.

V tajném hlasování rozhodovalo 35 zastupitelů, v urně se sešlo ale jen 33 platných hlasů. Třiadvacet z nich podpořilo návrh na odvolání primátora, deset zastupitelů bylo proti. Město povede náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS).

Nevídaný zájem

V nabitém sále začalo mimořádné jednání zastupitelstva ve dvě hodiny odpoledne. Těsně před šestou došlo ke klíčovému hlasování o odvolání primátora.

Původně se ale zastupitelé sešli, aby projednali zprávu kontrolního výboru. Ta se zabývala některými okolnostmi odvolání tajemníka magistrátu Zdeňka Řeřábka.

Od počátku ale nad zastupitelstvem visela otázka, zda se Thomovi protivníci nepokusí využít projednávání zprávy kontrolního výboru k primátorově popravě. „Mimořádné zastupitelstvo bylo svoláno zbytečně,“ pronesla brzy po zahájení zastupitelka Yvona Závorová z klubu Zelení a otevřená společnost (ZOS). Závorová se vzápětí zeptala, zda vše není jen zastíracím manévrem pro záměr odvolat primátora. „Co je ve druhém plánu?“ nadnesla Závorová.

A dění v sále jí postupně dávalo za pravdu. Zejména ve chvíli, kdy vystoupila šéfka kontrolního výboru Eva Hajerová (ČSSD) a zkritizovala primátora hned v několika směrech. Například prohlásila, že podle kontrolního výboru primátor vyčetl Řeřábkovi chyby, kterých se dopustil sám. „Vaše chování vůči kontrolnímu výboru bylo vysoce nestandardní. Ještě se nestalo, aby nám někdo odmítl dát materiály, činil na mě nátlak, ovlivňoval mě a manipuloval,“ řekla Hajerová.

Primátor se sice ohradil, ale spuštěnou lavinu útoků, směřujících k jeho pádu už nemohlo nic zadržet. Ani dotaz zastupitelky Závorové, jestli rodící se spojenectví ODS, ČSSD a KSČM není výsledkem společného sezení v dozorčích radách a dalších institucích některých podniků města. Ani apel zastupitele Radka Novotného (ODS). „Vyzývám koalici v čele radnice, aby nesedala opozici na lep,“ varoval své spolustraníky Novotný. Neuspěl.

Bylo totiž zřejmé, a několikrát to i v debatě zaznělo, že vše směřuje k návrhu, aby se hlasovalo o odvolání primátora. Krátce před ukončením jednání o zprávě kontrolního výboru takový návrh také padl. Přednesla jej Eva Hajerová.

Krátce předtím vyběhl z jednání zastupitelstva radní a šéf klubu ODS Martin Kuba. Vzápětí za ním vyšla ze sálu právě Hajerová s prázdným blanketem. Papír později přinesla zpět a předala jej jako písemný návrh na zařazení nového bodu – odvolání primátora. Padly dotazy, zda text nenapsal Martin Kuba, ale Lumír Mraček (SNK – ED), který návrh převzal jako předseda návrhové komise, konstatoval s úsměvem: „Ne, ne. Tohle psala paní Hajerová.“

Ve chvíli, kdy padl všemi očekávaný návrh, zvítězily v sále emoce, jak vzápětí ukázala řada řečnických vystoupení. Nejprve ale musel být přijat samotný návrh na hlasování o odvolání primátora. Hlasovalo pro něj 13 zastupitelů ODS, tedy ne všichni. Návrh podpořili kompletně komunisté a téměř všichni zastupitelé za ČSSD. Proti byli zelení a různě hlasovali nezávislí a lidovci.

Ve chvíli, kdy se začalo připravovat hlasování, rozproudila se diskuse. Nechyběla v ní ani vystoupení občanů. Hana Gabrielová se například ptala: „Proč se primátor odvolává? Jaký velký prohřešek udělal, proč mu stínáte hlavu?“

Vedle mnoha hlasů na podporu primátora zazněl však i odsudek Sylvy Abrahámové, která řekla, že by si České Budějovice zasloužily lepšího primátora. Její mínění však zjevně nesdílela čtveřice zastupitelů za ODS. Z klubu ODS před hlasováním vystoupili Ivan Mánek, Radek Novotný, Ivana Popelová (náměstkyně primátora) a Ivo Moravec. „Nemyslel jsem si, že změním výsledek hlasování ale nesouhlasil jsem s tímto postupem a proto jsem z klubu vystoupil,“ uvedl ke svému kroku Ivo Moravec.

Při hlasování potom rozhodlo pouhých 23 hlasů (Zastupitelstvo má celkem 45 členů). Nejmenší možnou většinou byl Thoma odvolán.

Hlasování bylo tajné, ale podle propočtů Deníku museli v tomto hlasování podpořit zastupitelé ODS i zastupitelé lidovců a nezávislých, sociální demokraté a komunisté. Klub ZOS deklaroval, že hlasuje proti odvolání.

Dění v sále sledovala z poslední řady i manželka primátora Zuzana Thomová. „Už jsem klidná, vždyť přece dobře víme, jak to dopadne,“ řekla ještě před oficiálním oznámením výsledků hlasování. Po skončení jednání zastupitelstva v předsálí primátorovy kanceláře Thomová doplnila: „Je to prohra slušných lidí.“ Thoma své odvolání viděl v různých aspektech. „Své odvolání vnímám ve dvou rovinách. Byl jsem sedm a třičtvrtě roku ve veřejné službě, kterou nyní opouštím. Je to fatální chyba mé vlastní strany ODS. Čtyři měsíce před volbami tato situace nesvědčí o jednotě strany. Nikdo se mnou před tímto krokem nejednal, a nemyslím si, že koalice 23 zastupitelů skutečně vznikla ad hoc, až na dnešním jednání zastupitelstva. Zvítězil styl, který se prosadil ve Strakonicích a v Písku. Ať ODS nečeká, že vyhraje podzimní komunální volby. Většinu třiadvaceti zastupitelů v Budějovicích mít už nebude,“ zaprorokoval Thoma.

Zastupitel Ivan Mánek (ODS) konstatoval: “Odvolání primátora ukazuje jasnou krizi v ODS, kterou ovlivnila ekonomická skupina, která chce získat politický vliv.“

Martin Kuba (ODS), kterého Thoma označuje za strůjce svého odvolání, se pro Deník nechtěl vyjádřit, ale v debatě uvedl, že odvolání primátora není zároveň pokusem přivést zpět na magistrát tajemníka Zdeňka Řeřábka.

Radnici nyní po Thomově odvolání povede první náměstkyně Ivana Popelová (ODS). Zda ale v čele radnice vydrží až do termínu komunálních voleb letos na podzim, je otázkou. Při včerejším jednání totiž oznámila své vystoupení z klubu ODS, a tak není jisté, zda také případně nebude odvolána.

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 83
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hodonínský zastupitel Roman Sedlačík svolal shromáždění před hodonínskou radnicí, aby vysvětlil svůj postup v případě, kdy zavolal městské strážníky na cizince procházející na Národní třídě.
2 7

Zastupitel Hodonína zavolal na černošský pár policii, prý kvůli bezpečnosti

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

Venkovské prodejny končí kvůli zvyšování platů. Má je stát dotovat?

Češi chtějí zachránit venkovské obchody. Šedesát šest procent lidí v České republice souhlasí s tím, že by měl stát ztrátové prodejny v malých obcích do 500 obyvatel finančně podporovat. Pouze 26 procent lidí je proti tomu. Z vesnic pomalu mizí hospody, obchody i pošty.

Chceme nižší daně a zrušení EET, jinak nepůjdeme do vlády, hlásá ODS

ODS dnes představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády po podzimních volbách. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. 

Finanční poradce: Zažíváme skvělé časy, které nebudou trvat věčně

/ROZHOVOR/ Česká národní banka nedávno zvedla úrokové sazby. Znamená to zdražení úvěrů, naopak střadatelé mohou být potěšeni. Pro koho je to ještě dobrá zpráva a kdo si pohoršil, přibližuje finanční poradce Partners Josef Uchytil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení