Nejpalčivějším problémem je podle primátorů zneužívání sociálních dávek, nezaměstnanost a s tím související zhoršení bezpečnostní situace v regionu.

„Slušní občané se na nás jako představitele měst obracejí s obavami o svou bezpečnost. Nelíbí se jim, že určité skupiny obyvatel parazitují na sociálních dávkách, nemají žádnou motivaci pracovat a k tomuto způsobu života vychovávají i své děti," píší primátoři ve svém prohlášení adresovaném premiérovi, vládě, poslancům a senátorům.

Svůj podpis kromě děčínského primátora Františka Pelanta připojil také primátor Teplic Jaroslav Kubera, statutární zástupkyně primátora Mostu Hana Jenčíková a Jan Mareš. Později by měl svůj podpis připojit i primátor Ústí nad Labem Vít Mandík, který se 
z pondělního jednání kvůli pracovnímu vytížení omluvil.

„Problémy s nepřizpůsobivými tlačí prakticky všechna města Ústeckého kraje. Proto jsme se rozhodli apelovat na vládu a parlament, aby tuto problematiku řešili. Jsou 
s tím spojené nepokoje občanů a vzniká tu nesnášenlivost.
A my nechceme, aby tu vznikly nějaké boje a byla to otázka extrémismu," vysvětloval děčínský primátor pohnutky 
k sepsání memoranda. Podle primátorů začaly největší problémy po reformě bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Primátoři se zaměřili na změnu vyplácení sociálních dávek, zabránění zneužívání dětí k jejich získávání, centrální registr přestupků nebo podporu zaměstnanosti. Řadu oblastí již projednává vláda, ale do doby schválení nových zákonů pravděpodobně uběhne ještě poměrně hodně času.

„Je to věcí i jiných krajů a je potřeba poukázat na to, že je to třeba řešit. Řada věcí se připravuje, ale z našeho pohledu je to velice pomalé. A na druhé straně stát říká – města, řešte to," uvedl po jednání primátor Chomutova Jan Mareš.

„My jsme v senátu připravili zákon, který se týkal výkupu kovů, zneužívání dávek a sociálního bydlení. Sněmovna ten zákon bohužel použila, a není to poprvé, jako nosič. Zcela jej vyprázdnila 
a použila jej k tomu, aby obcím nařídila třídit bioodpad 
a kovy," říká primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera.

V minulosti se na vládu 
a parlament obrátili již starostové Šluknovského výběžku, kteří sepsali desatero nutných legislativních změn. Naposledy sepsali Výzvu starostům, která měla vytvořit tlak na legislativní změny.

Prohlášení primátorů statutárních měst Ústeckého kraje k sociální situaci

Vážený pane premiére, vážení členové vlády, poslanci a senátoři,

města a obce České republiky se již řadu let potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a nárůstem počtu nepřizpůsobivých ve městech. Ti svým chováním způsobují růst sociálního napětí mezi jednotlivými skupinami obyvatel. Nepřizpůsobiví obyvatelé nerespektují zažitá pravidla slušného chování, což logicky a oprávněně vyvolává projevy extremismu a rasové nesnášenlivosti.

Slušní občané se na nás jako představitele města obracejí s obavami o svou bezpečnost. Nelíbí se jim, že určité skupiny obyvatel parazitují na sociálních dávkách a nepřizpůsobiví nemají žádnou motivaci pracovat a k tomuto způsobu života vychovávají i své děti. Dále uvádějí, že zde chybí sociální spravedlnost.

Tato situace nás nenechává klidnými, a přestože se snažíme hledat možnosti, jak tyto problémy řešit, bez pomoci státu se určitě neobejdeme.  Z tohoto důvodu se na Vás, zákonodárce, obracíme se žádostí o urychlené řešení popsané situace. Dovolili jsme si pojmenovat několik oblastí, kterými je třeba se zabývat.

Změna systému vyplácení sociálních dávek

Výše příspěvku na bydlení je neadekvátně vysoká, pronajímatelé této situace zneužívají pro své obohacení.  Dávka určená na bydlení naprosto zdeformovala standardní trh s nájemním bydlením a vytvořila paradoxní situaci, kdy lidé naprosto závislí na sociální pomoci státu jsou pro pronajímatele atraktivnější cílovou skupinou než lidé pracující, kteří by tak vysokou výši nájemného nebyli schopni zaplatit. Zabránit zneužívání některých dávek, jako je dávka státní sociální podpory, která není vázána na kontrolu poměrů příjemce. Existují-li kontrolní mechanismy, jsou evidentně neúčinné a je nutné stávající stav přehodnotit. Nelze akceptovat stav, kdy závislost na sociálních dávkách bude pro příjemce ekonomicky výhodnější než zaměstnání, byť i ne příliš dobře placené. Vyplácení sociálních dávek podmínit nutností odpracovat určitý počet hodin – stát by dotoval firmy, které by zabezpečovaly práci pro příjemce sociálních dávek (čištění měst, okolí silnic a vodních toků, lesů apod.).

Zajistit, aby nedocházelo ke zneužívání dětí k získávání vyšších sociálních dávek, které většinou nejsou využity pro jejich potřeby.

Centrální registr přestupků

Je třeba zvýšit vymahatelnost práva. Současná nedůslednost se odráží v opakovaném a znovu netrestaném porušování zákona. Prvotní změna by měla nastat v oblasti vymahatelnosti sankcí za spáchané přestupky. Sankce uložené problémovému jedinci závislému na sociální pomoci jsou prakticky nevymahatelné a takový jedinec se stává ve své podstatě nepostižitelným a beztrestným. Umožnit hrazení pokut ze sociálních dávek. Je nutné uvést v život Centrální registr přestupků, a aby se opakované přestupky staly trestným činem.

Novela zákona o odpadech

Vydat zákon o výkupu kovového odpadu pouze od podnikajících osob (s platbou na účet) a ne od kohokoliv s okamžitým vyplácením částek za odpad v hotovosti.

Zákon o sociálním bydlení

Žádáme, aby připravovaný zákon o sociálním bydlení nezasahoval do samostatné působnosti územní samosprávy a aby celou odpovědnost za tuto oblast nesl stát.

Podpora zaměstnanosti

Podporujeme lepší využití institutu veřejně prospěšných prací, odstranění administrativních bariér při jejich využívání a vytvoření efektivních nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti.

Podporujeme petici iniciovanou Svazem měst a obcí České republiky, která vznikla na základě zhoršujícího se stavu bezpečnosti ve většině měst ČR a růstu sociálního napětí mezi jednotlivými skupinami obyvatel.

Doufáme, že se budete snažit připomínky nás, kteří řešíme problémy každý den a situaci známe, zohlednit při tvorbě novel zákonů. Jsme si sice vědomi, že změny zákonů úplně problémy v našich městech nevyřeší, ale rozhodně nám pomohou natolik, aby se atmosféra mezi obyvateli uklidnila.

V Děčíně dne 2. září 2014

František Pelant, primátor statutárního města Děčín

Mgr. Jan Mareš, primátor statutárního města Chomutov

JUDr. Hana Jeníčková, statutární zástupkyně primátora, náměstkyně primátora statutárního města Most

Jaroslav Kubera, primátor statutárního města Teplice

Ing. Vít Mandík, primátor statutárního města Ústí nad Labem