„Víme o nich, ale v současnosti právní řád prostituci nezná, je zakázaná,“ uvedl Rudolf Blažek, primátorův první náměstek, který doufá, že nástrojem na regulaci prostituce bude nový zákon. Jeho návrh v úterý schválila městská rada a Blažek ho hodlá v polovině roku předložit zastupitelům a parlamentu.

V dokumentu se například píše, že obce či městské části mohou vymezit pro provozování „řemesla“ kluby, byty, nebytové prostory. Pouliční prostituce je chápána jako jev negativní a nelze ji na veřejných místech vykonávat.

Odborníci, které Deník oslovil, jsou k materiálu skeptičtí. „Není možné se domnívat, že prodejná láska zmizí z ulic. Ve veřejných domech funguje určitý řád a na něj některé holky nepřistoupí. Samy mnohdy opustily ústavní výchovu, nemají sociální návyky a veřejný dům jim bude připadat jako dětský domov či ústav. Nejsou schopny přijmout nějaký režim,“ obává se László Sümegh, koordinátor preventivního projektu Šance, který se věnuje lidem, jež se prodávají. Takové dívky podle něj těžko samy zvládnou podávat daňová přiznání, jak by jim zákon ukládal.

Podle návrhu by totiž každá prostitutka byla evidovaná, měla by průkaz a musela by pravidelně docházet na zdravotní prohlídky. A samozřejmě by ze svého výdělku musela platit daně. Oprávnění vykonávat prostituci navrhuje zákon po roce prodlužovat. Vystavuje ho příslušná městská část, v níž, a nikde jinde, může prostitutka „podnikat“.

Nad nevěstinci chybí kontrola

S tím, že prostituce z pražských veřejných prostranství nezmizí, souhlasí i radní z Prahy 1 Ivan Solil. V návrhu zákona podle něj chybí nástroje, jak sex za úplatu kontrolovat. „Mechanismus nyní funguje tak, že když chce někdo provozovat nevěstinec, koupí si dům, dole je nebytový prostor. Byty v patrech přestaví na 1+1 a z přízemí, kde se většinou odehrává jen striptýz, si prostitutky vodí zákazníky nahoru. Není možnost, jak tyto byty zkontrolovat, neboť jsou soukromé,“ popsal Solil princip s tím, že navrhovaný zákon na kontrolu opět nemyslí.

„Pokud někdo chce prostituci regulovat, musí k tomu dát obcím nástroje. Třeba, aby měly možnost říct, že více prostitutek na svém území nechtějí, například proto, že se do vybraných veřejných domů nevejdou,“ navrhuje Solil. Jak dodal, není ani jasné, kdo bude nevěstince provozovat, za jakých podmínek a jak je bude možné kontrolovat. „Pokud budu mít pronajatý soukromý byt, nikdo se k nim opět nedostane,“ obává se Solil.

Návrh zákona vychází z podobného návrhu z roku 2005. Tehdy ho ale poslanci zamítli už v prvním čtení. Jak se od té doby proměnil? Podle Blažka návrh na změny ještě čeká. „Chceme ho předložit k diskuzi obcím, městům, ministerstvům, aby k němu řekly své připomínky,“ dodal náměstek.