Ústecký psycholog a soudní znalec Josef Kovářík v tom má jasno: „Situace v Praze připomíná protesty ekologických aktivistů na severu Čech proti těžbě uhlí a proti rušení limitů těžby uhlí v podkrušnohorské uhelné pánvi. Prezident Zeman byl kritizován, že je pro rušení limitů těžby uhlí, protože těžba uhlí zde podpoří zaměstnanost. Prostě stojí proti sobě dvě názorové skupiny. Využívají i divadelní efekty."

Psycholog oceňuje práci protikonfliktních policejních týmů v Praze při protičínských demonstracích.

„Pokud se střetnou dvě názorové skupiny, je třeba je od sebe oddělit. Mají tendenci se navzájem hecovat. Nálada v davu i klidného člověka může vybudit k agresivnějšímu jednání, pokud je opětováno stoupající agresivitou protistrany. Je jedno zda je spor o to, jestli těžit uhlí či ne, nebo zda vítat prezidenta nějaké země. Mechanismus je stejný," zdůraznil Kovářík.

Politická paměť

Psychologa nepřekvapuje, že někteří pravicové politici kritizují výzdobu v Praze.

„Tzv. politická paměť je výběrová. Lidé vidí ve výzdobě symboliku ve prospěch politického protivníka. Neuvědomují si, že výzdoba je všední, ceremoniální. Americký nebo čínský prezident nebo britská královna, vždy jsou výzdoba a ceremoniály podobné," upozorňuje psycholog.

Dodal, že loni v Londýně se čínský prezident Si Ťin-pching setkal s obdobnou slavnostní výzdobou a pozorností královské rodiny.

Není vůbec podstatné, zda se nám tak velká paráda vyplatí. Finančně a ekonomicky čínské investice nebudou pro naše HDP tak velký přínose, myslí si někteří naši politici.

„Jedná se o ceremoniální záležitost. Podobně jako vzájemné předávání vyznamenání a medailí mezi státníky. Patří to prostě k běžnému diplomatickému protokolu. Je to stejné, jako když si podáváte s druhým člověkem ruku, a ptáte se ho, jak se mu daří," dodal Kovářík.