Ekologové a odborníci prozatím nemědí jistě, jestli raky zabil zákeřný račí mor nebo je otrávily chemikálie. Spíše se ale přiklánějí ke druhé verzi. „Na místě jsme našli desítky až stovky mrtvých raků. Byli mezi nimi jedinci různého stáří a také hodně samiček s vajíčky. Většina z nich ještě byla položivá, leželi u dna, ale hýbali nohama,“ popsal situaci odborník přes raky docent Zdeněk Ďuriš z Ostravské univerzity, který na místo vyrazil ihned po upozornění Deníku.

Podle něj někteří polomrtví raci ještě mají šanci, že by se z toxického šoku mohli vzpamatovat. Prozatím ale nikdo neví, co klepetáče otrávilo. „Původně jsme mysleli, že jde o račí mor. Vyloučit to stoprocentně nemůžeme, ale vzhledem k tomu, že jsme v řece našli i jiné uhynulé drobné organismy, přikláníme se spíše k verzi, že šlo o otravu,“ vysvětlil docent Ďuriš. „Poslali jsme vzorky na rozbor, abychom s jistotou vyloučili račí mor,“ dodal.

Co se stalo?

Pokud by šlo o chemikálie, mohly se do vody dostat z některého průmyslového závodu proti proudu. V úvahu ale přichází také možnost, že jedy spláchnul do řeky z okolních polí déšť. „Odborníci z Povodí Odry, Inspekce životního prostředí, ekologové a rybáři, zjišťují, co se vlastně stalo. Zatím nevíme ani to, jestli raky zabila choroba nebo ekologická havárie. Pokud se ukáže, že šlo o nemoc, budou se případem zabývat ochránci přírody. Jestli ale zjistíme, že do vody odněkud unikly jedy, případ předáme policii, aby viníka potrestala,“ řekl jednatel územního výboru Českého rybářského svazu Ostrava Přemysl Jaroň.

Podle odborníků by bylo pro raky lepší, kdyby šlo skutečně o jednorázovou otravu, než račí mor. Ten by totiž narozdíl od jedů zdecimoval prakticky celou račí populaci na Morávce. V případě otravy mají šanci na život alespoň raci v odlehlých říčních ramenech. Odtud by se mohli do řeky znovu rozmnožit.

Smutný pohled

„Byl to neuvěřitelně smutný pohled. Mrtvá račí tělíčka ležela všude, byly mezi nimi mláďata, samičky plné vajíček i dospělí raci. Bylo jich tolik, že šli ve vodě vidět dokonce až z mostu. Na některých místech se jich shluklo třeba i dvacet nebo třicet,“ popsala Alena Kupková z Dobré.

„Na raky jsem se na Morávku chodila dívat docela často. Žila jich tam spousta. Chtěla jsem je ukázat i kamarádce, která ke mně přišla na návštěvu. Přišly jsme ale k vodě a tam uviděly tu spoušť. Je to hrozný pocit, když v řece bývalo plno raků a teď jsou najednou všichni mrtví,“ pověděla Alena Kupková. Mezi kameny objevila i několik mrtvých ryb, což ovšem mohla být i pouhá náhoda.

V hukvaldské oboře uhynulo tisíce ryb

Úhyn raků ovšem nebyl jedinou tragédií na frýdecko-místecku. Od čtvrtku 5. června pátrají brušperští policisté po pachateli, který má na svědomí úhyn tisíců ryb. Ve známé oboře hradu v Hukvaldech totiž uzavřel na stavidle potoka přívod tekoucí vody do kádí s rybkami. Deset tisíc pstruhů duhových během několika hodin v důsledku neokysličené vody uhynulo. Policisté ohledali místo činu, zajistili stopy a vyslechli svědky události. Pachateli trestného činu poškozování cizí věci a týrání zvířat hrozí až jeden rok vězení. (mach)