Premiér Mirek Topolánek v úterý večer oznámil, že vláda bere zpět smlouvy mezi ČR a USA o umístění amerického radaru v Brdech.

„V poslanecké sněmovně došlo k bezprecedentní situaci, kdy oproti všem zvyklostem nebyli opozicí vypárováni naši tři ministři, kteří plní povinnosti v souvislosti s předsednictvím EU, ale ani dva vážně nemocní kolegové. Proto se vláda na večerním jednání rozhodla vzít zpět obě smlouvy s USA o umístění radarové jednotky na českém území.“

Topolánek dodal, že to neznamená rezignaci na ratifikační proces. Podle něj kabinet může dohody kdykoli vrátit k projednání poslancům. „Uděláme to po jednání s americkou administrativou a summitech NATO ve Štrasburku
a Kehlu,“ oznámil premiér.


Sociální demokraté spolu s komunisty, vyloučenými poslankyněmi zelených a několika bývalými členy klubu ODS prosadili v dílčím hlasování zařazení radarových smluv na středeční jednání sněmovny. O kompletním programu schůze se mělo hlasovat až po 19. hodině.

ODS si vzala dvouhodinovou přestávku, protože nechtěla dopustit, aby se o radaru ve středu hlasovalo. Podporuje návrh zelených na odložení definitivního rozhodnutí až po dubnovém summitu NATO. Senát už smlouvy schválil.

Koalice ve středu neměla ve sněmovně potřebných 101 hlasů. V zahraničí pobývá několik ministrů, lidovec Tomáš Kvapil a Vladimír Hink (ODS) jsou těžce nemocni. Opozici by se tak mohlo díky podpoře bývalých členek Strany zelených Olgy Zubové a Věry Jakubkové dosáhnout nečekaného úspěchu a smlouvy definitivně smést se stolu.

„Radar nepodporujeme, protože ho nikdo nepotřebuje. Nechtějí ho občané ČR, Evropská unie, ba ani americká administrativa. Zdá se, že jediný, kdo na něm stále trvá, je premiér Mirek Topolánek,“ řekl k tomu předseda ČSSD Jiří Paroubek.
Prezident Obama se k protiraketové obrně pravděpodobně vyjádří během své dubnové návštěvy Prahy.

Pokud se hlavní dohoda o postavení radarové základny a smlouva o pobytu amerických vojáků SOFA stanou bezplatným kusem papíru, usnadní to Obamovi situaci. Sám raketový deštník nikdy horlivě nepodporoval, ba naopak tvrdil, že funkčnost systému musí být ještě lépe prověřena.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová dala při své moskevské návštěvě najevo, že by ráda zahájila novou kapitolu vztahů s Ruskem. Přeje si těsnější spolupráci v Afghánistánu a Íránu, za což by zřejmě byla ochotna vyměnit umístění radaru a deseti antiraket ve střední Evropě. Proti těmto zařízením Moskva ostře protestuje.