Pětašedesátiletá Karin z Chomutovska je i ve stáří velmi aktivní. Udělala si průvodcovský kurz, pravidelně sportuje, jezdí na kole a na poloviční úvazek chodí do práce. Nebylo by na tom nic divného, kdyby zkoušky pro provádění turistů nesložila v době, kdy bojovala se zhoubným nádorem prsu. Bitvu se zákeřným nádorem, který ročně čeští lékaři diagnostikují u více než pěti a půl tisíce žen, vybojovala Karin úspěšně. „Velmi záleží na rodině, manžel na vás nesmí koukat jako na nemocnou. Sama pak nesmíte zůstat doma a přemýšlet o své nemoci. Jakákoliv činnost, která vám dá na léčbu zapomenout, je velmi důležitá,“ radí Karin.

Podobné zkušenosti však zatím českým pacientkám chyběly. Spousta z nich nevěděla, jak se s diagnózou rakovina prsu vyrovnat. V České republice přitom rakoviny prsu stále přibývá, zhoubné nádory prsu tvoří až sedmnáct procent všech karcinomů. Takto nemocných žen je v České republice více než padesát tisíc. I proto vydala Aliance žen s rakovinou prsu pro pacientky speciálního průvodce diagnózou a léčbou tohoto zhoubného nádoru. „Naším cílem bylo poskytnout komplexní pohled na život pacientek. Většina současných knih se věnuje spíš tomu, co rakovina je a jak vzniká, ale my jsme se zaměřili spíš na léčbu nemoci a všechny její aspekty,“ přiblížil obsah knihy autor Tomáš Büchler z Onkologického oddělení pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice.

Kniha však není určena jen pacientkám, které ji na onkologických odděleních dostanou zdarma, ale také pro jejich rodiny a blízké. „Právě pomoc rodiny a okolí je pro úspěch léčby velmi důležitá. Měli by se snažit pacientku přivést na jiné myšlenky, zapojit ji do běžných činností. Důležitá je vzájemná soudržnost a podpora,“ řekl klinický psycholog Martin Kořán z Neurologického oddělení Nemocnice na Homolce v Praze.

Podle něj vůbec nejhorší situace pro pacientku nastává, když jí po případném odstranění prsu odmítne její partner. „Stává se, že se na ní podívá a řekne, s mrzákem žít nebudu, a sbalí si kufry. Tím žena ztrácí pocit sebevědomí, protože si myslí, že už nikdy pro nikoho nebude nic znamenat. V takovém případě je nezbytné vyhledat pomoc psychologa,“ doporučuje Kořán.

Jak úspěšně bojovat s rakovinou? Ptejte se v úterý 28. dubna od 13 hodin paní Karin, která boj s ní vyhrála. Otázky můžete pokládat již nyní ZDE!