Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rath hledá volná lůžka ve špitálech

Praha - Cestování za náročnějším lékařským vyšetřením na velké vzdálenosti, prodloužení čekacích dob na plánované výkony typu operace kyčelního kloubu – a dokonce využívání přistýlek v nemocničních pokojích. Tak vypadá krizový scénář, který v pondělí představil novinářům středočeský hejtman David Rath (ČSSD).

21.7.2009 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Rath hledá volná lůžka v nemocnicích

„Pacienti, kteří jsou v ohrožení života nebo zdraví, žádnou změnu nepocítí,“ mírnil obavy Rathův náměstek pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl (ČSSD). Připustil však, že běžné pacienty může čekat výrazné zhoršení komfortu.

Zdravotnictví ve středních Čechách sice podle Ratha před kolapsem nestojí – musí se však připravit na možný výpadek jedné nemocnice. Konkrétně nemocnice v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. „My bychom to pak museli vyřešit a zajistit volné kapacity, protože máme povinnost postarat se o zajištění zdravotní péče,“ připomněl Seidl.

Interna je mimo provoz

Z Rathova pohledu se brandýská nemocnice ocitla ve velkých problémech. „Jsem znepokojen tím, co se v ní děje,“ prohlásil v pondělí s dodatkem, že se večer chystá do Brandýsa na kontrolu. „Máme signály, že tam dochází k omezování poskytování zdravotní péče; bylo uzavřeno šedesát lůžek,“ konstatoval Rath s dodatkem, že se mu nezdají ujištění vlastníků, že jde jen o dočasné opatření v souvislosti s rekonstrukčními pracemi.

Má prý signály, že problém je jinde – v nedostatku zdravotnického personálu. Ten podle hejtmana nemocnice řeší omezováním provozu, který je už na hraně uzavírání některých oddělení. Interna už je prý zavřena, s problémy se prý potýká i chirurgie, která redukuje provoz.

„Když potřebují operovat, nemají už lékaře, který by přijímal pacienty,“ upozornil hejtman, podle jehož informací prý opravdu nastávají situace, kdy jsou všichni přítomní doktoři na sále. „Záchranná služba, která veze pacienta, neví, jestli bude lékař k dispozici,“ u­vedl.

Jak Rath naznačil, jestliže se poměry nezmění, mohla by časem být ohrožena i samotná existence nemocnice. Už proto, že nebude schopna splnit závazky v poskytování péče v rozsahu nasmlouvaném se zdravotními pojišťovnami. Pak by se o pacienty musely postarat okolní nemocnice – přičemž nejvíc by jich asi zamířilo do Mladé Boleslavi…

Omezení přinesl letní režim

Hejtmanova sdělení byla pro ředitele brandýské nemocnice Pavla Nesnídala takovým překvapením, že pro Deník nechtěl nic komentovat. Zastoupil ho mluvčí provozovatelské společnosti Public Private Hospitals Tomáš Cikrt. A podle něj je vše úplně jinak a nemocnici problémy netrápí. Naopak. „Klíčová oddělení mají dobře našlápnuto,“ ujišťoval.

Ano, v brandýské nemocnici je nyní klidněji – nestalo se tam ale nic jiného, než že od poloviny července do konce srpna přešla na omezený prázdninový provoz. „Je třeba vymalovat sály, upravit pokoje, kam se nyní dává signalizace pro pacienty, a také se vybírají dovolené,“ vysvětlil Cikrt s tím, že něco podobného je běžné i ve velkých fakultních nemocnicích – jen to vzhledem k jejich velikosti není tak vidět.

Ostatně omezení prý není tak výrazné, když třeba dětské pohotovost funguje celé prázdniny. Cikrt také popřel, že by se mohlo stát, že záchranáři vezou někoho „do neznáma“. „Umístění pacienta vždy konzultují, vědí, jaká je situace v nemocnicích v okolí a mohou se podle toho zařídit,“ zdůraznil mluvčí.

Jedním dechem také popřel, že by se snad nemocnice potýkala s nedostatkem personálu. „Máme kvalitní tým lékařů i sester. Ano, občas někdo odejde. Hledíme ale nejen na kvalitu, ale i na posilování týmu – například v případě chirurgie,“ vysvětlil množství nabídek zaměstnání na internetových stránkách nemocnice www.pphospitals.cz/nembnl. „Rozhodně ale nemáme kritický nedostatek lékařů,“ opětovně zdůraznil Cikrt.

A jako zkušený mluvčí hned neopomněl vyzdvihnout chloubu brandýské nemocnice: Naše špičková porodnice letos překročí 800 porodů za rok.“

Různé pohledy z různých stran

Bezproblémové ale fungování brandýské nemocnice není. Alespoň z pohledu středočeských záchranářů, jak to několik z nich Deníku potvrdilo pod slibem zachování anonymity. Připomínali hlavně, že nemocnice nepřijímá pacienty vždy – přičemž nelze spoléhat na to, že lidi, kteří nepotřebují specializovaný zákrok, bude možno vozit do pražských nemocnic.

Oficiálně to pak shrnula mluvčí krajské záchranky Tereza Janečková, podle níž je hlavní problém v tom, že ambulance funguje jen od 7 hodin do 15.30. „Přináší nám to problémy s transportem pacientů, protože pak musíme jet o třicet čtyřicet kilometrů dál – do nemocnic v Mladé Boleslavi, v Kolíně nebo o Prahy – což výjezd o půl hodiny až hodinu prodlouží,“ řekla Janečková.

Naopak z pohledu zdravotních pojišťoven není důvod k jakémukoli zásahu. „Nemáme žádný signál o problémech. Ani anonymní stížnost,“ konstatoval Jiří Rod z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Jednou kontrolou nic nekončí

Rath nicméně nevylučuje, že časem dá podnět krajskému úřadu k jednání o omezení (či dokonce či odebrání) registrace pro brandýskou nemocnici. „Pokud zjistíme, že nemají personál, je to vážná věc – a může být započato správní řízení směřující k tomu, aby vše bylo uvedeno do souladu s realitou,“ připomněl s tím, že případné omezování rozsahu péče nebo snižování počtu lůžek nechce předjímat. „Nejdřív musí předcházet místní šetření,“ vysvětlil, proč se večer osobně chystá na kontrolu.

Její výsledky prý zveřejní, ale ne hned. „Nebude to dnes ani zítra,“ sdělila Deníku Rathova mluvčí Berill Mascheková. „Nejdřív se to musí sepsat,“ vysvětlila.

Poměry v nemocnici ale chce hejtman bedlivě sledovat i nadále. A pokud by prý stav s omezením rozsahu poskytované zdravotní péče trval delší dobu, byl by to podle jeho slov důvod napadnout platnost privatizační smlouvy, v níž se nový vlastník zavázal zachovat po dobu pěti let rozsah poskytované zdravotní péče.

„Je mi jasné, o co jde,“ konstatoval mluvčí provozovatelské společnosti PP Hospitals Cikrt, aniž by slyšel kterékoli z předcházejících slov. Má za to, že ze strany současných představitelů Středočeského kraje může být záměr nemocnici zlikvidovat záměrně. „Letos v lednu hejtman prohlásil, že by se zde dal udělat pěkný domov důchodců,“ připomněl Cikrt.

RASTR:

Kutnohorský model se v Brandýse neuplatní

V případě brandýské nemocnice nemá hejtman David Rath podobné plány jako v případě městské nemocnice v Kutné Hoře, kde radnici nabídl převzetí nemocnice krajem. Deníku vysvětlil, že už kvůli rozdílům ve vlastnictví.

„V Kutné Hoře patří nemocnice městu, v Brandýse soukromé společnosti, která ji zprivatizovala za sedm milionů korun,“ konstatoval – a nemohl zastřít, že prodej nemocnic menších krajem v minulém volebním období pod vládou ODS mu stále pěkně leží v žaludku. Zvlášť když nový vlastník brandýské nemocnice si podle jeho mínění počíná jako spekulant, který se snaží vyzískat maximum z „lacino nabytého majetku“. „Víme, že jen pozemky, které k nemocnici patří, chce majitel prodat městu za 30 milionů korun, dále prodali polikliniku v Čelákovicích a dům na náměstí,“ kritizoval Rath.

Má přitom jasnou představu, že jak rozdílně vidí nemocnice v Kutné Hoře a v Brandýse nad Labem nyní na počátku, tak rozdílné budou i konce. „V Kutné Hoře, pokud se město s námi domluví, je šance do dvou tří let nemocnici vylepšit a zachovat v ní poskytování zdravotní péče. Naproti tomu v případě Brandýsa jsem skeptický – myslím, že tam to dobře nedopadne,“ naznačil hejtman, že přebírat brandýskou nemocnici pod křídla kraje nehodlá.

Autor: Milan Holakovský

21.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání k zahájení senátní a komunální kampaně hnutí ANO za účasti předsedy hnutí Andreje Babiše a pražských kandidátů do zastupitelstva a Senátu proběhlo 1. září v Praze.
1 10

Kandidátky ANO: mandát nebude obhajovat třetina poslanců

Polárního ledu stále ubývá a tuleni pak nemají na čem ležet.
5

Na Arktidě ubývá led ve velkém. Každý rok zmizí kry větší než Česko

DOTYK.CZ

Film mladé české režisérky bojuje o studentského Oscara

/ VIDEO / Celkem osm let vznikal surrealistický krátký film režisérky Marie Dvořákové Kdo je kdo v mykologii. Film získal letos v srpnu ve Spojených státech nominaci na studentského Oscara. K jeho vzniku přispěla pozoruhodným způsobem i produkce Ridleyho Scotta.

Rodinným firmám se v Česku daří. Stále více investují do svého rozvoje

Rodinné firmy jsou ohledně budoucnosti optimistické a stále více investují do rozvoje svého podnikání. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který byl vyhotoven k příležitosti zahájení dalšího ročníku soutěže Rodinná firma roku. Podle tohoto průzkumu si malé firmy stále častěji berou investiční úvěry, přičemž u 62 procent firem, jež si tento druh úvěru vzaly, došlo k navýšení obratu či zisku o 15 procent.

Britští politici odsoudili Trumpa. Labouristé vyzvali ke zrušení jeho návštěvy

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že je důležité odsoudit krajně pravicové názory "kdekoli je slyšíme", když jí byla položena otázka ohledně reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa na střety ve Spojených státech.

Zabavení řidičských průkazů za alimenty se rozšíří. Hrozba je účinná

Exekutoři budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku. Poslaneckou novelu exekučního řádu dnes schválil Senát, nyní ji dostane k podpisu prezident. V současnosti mohou exekutoři pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení