Novinářům to po úterním jednání s rektory řekl náměstek ministra pro vysoké školy Jan Koucký. Peníze ze zápisného by podle něho stejně nepokryly schodek v rozpočtu univerzit. Proto prý hledají jiné cesty, jak školám přilepšit. Návrh zápisného v maximální výši 6000 korun ročně představilo ministerstvo před dvěma týdny, okamžitě se však zvedla vlna kritiky od škol i studentů.

„Zápisné byla jenom jedna z možností, kterou my jsme dělali jenom kvůli vysokým školám… problém to neřeší, takže zrovna tak ústup od toho nebude zas tak strašná ztráta,“ uvedl Koucký. Dodal, že definitivně o zápisném rozhodnou až poté, co obdrží stanovisko České konference rektorů. I pokud by bylo zápisné zavedeno už příští rok, školy by si polepšily maximálně o 700 milionů. Kvůli škrtům však přijdou o 2,3 miliardy.

Jiné cesty

Úřad se prý proto spolu s rektory snaží najít jiné cesty, jak školám nahradit chybějící peníze. „Představy jsou konkrétnější, ale v tuhle chvíli jsou velmi choulostivé, a já musím říct, že jejich medializace by mohla ublížit jejich realizaci,“ odpověděl dnes Koucký novinářům na dotaz, jak přesně by měla pomoc pro univerzity vypadat.

„Postoj rektorů k zápisnému není v tuto chvíli jednotný, respektive tento postoj se teprve formuluje,“ uvedl předseda České konference rektorů Petr Fiala. I on ale upozornil, že zápisné je pro ně spíše okrajové téma, protože v žádném případě nemůže vyřešit situaci podfinancovaného českého školství.

„Jestliže jsme v roce 2007 na jednoho studenta dostali 72.000 korun, dneska už jsme na částce 60.000, a to je skutečně na hranici toho, co je ještě přijatelné,“ dodal. Již dříve rektoři uvedli, že plánované snížení peněz by mohlo v příštím roce vést například ke krácení semestru, pozastavování zápisů, přerušení výuky v topné sezoně nebo snižování počtu přijímaných studentů. Jedna z cest, jak chce ministerstvo řešit nedostatek peněz, je proto změna systému financování škol. Na lepší peníze by si měly přijít školy s dobrými výsledky ve vědě a výzkumu nebo ty, které podporují výjezdy studentů na zahraniční univerzity.

Zápisné, poplatek v maximální výši 6000 korun ročně navrhlo ministerstvo školství s tím, že by jej studenti prvních ročníků mohli začít hardit už od příštího akademického roku. Studenti pobírající sociální dávky by přitom zápisné neplatili, hradil by je za ně stát. Zápisné by mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013.