Vytopené sklepy, polámané a podemleté stromy, řeky vylévající se z koryt, zaplavené silnice a neprůjezdné železniční tratě – takovou spoušť zatím nepáchaly povodně v Moravskoslezském kraji. Z nejohroženějších míst již museli být evakuování lidé. Povodně si vyžádaly i lidský život – v Třinci-Guty byla v korytě potoka nalezena utonulá devětašedesáti­letá žena.

V Ostravě již začala evakuace. Lokalitu Žabník v Koblově muselo v noci opustit dvacet osadníků. Tři další opustili svůj dům v Petrovicích u Karviné. Deníku to sdělil Petr Faster z odboru operačního řízení krajských hasičů.

A bude zřejmě hůře. Pršet má až do úterka. Ničivé povodně, podobné těm, které nás zasáhly v roce 1997, by ale hrozit neměly.

Během noci došlo k tragické dopravní nehodě ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde při automobilové havárii jeden člověk zemřel a dva lidé byli zraněni. Svou roli zřejmě sehrálo nepříznivé počasí. Někde musela policie uzavřít zatopené silnice a odklánět dopravu. Stalo se tak například v Šenově na Ostravsku.

Na čtrnácti místech kraje již vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Voda se již někde vylila ze břehů. Plné ruce práce mají hasiči, kteří odčerpávají vodu ze zatopených lokalit a odstraňují polámané stromů. Na Moravě již byla přerušena doprava na třech tratích. Dvakrát v Moravskoslezském kraji (Frýdlant nad Ostravicí – Kunčice pod Ondřejníkem a Frenštát pod Radhoštěm – Veřovice) a jednou na Vsetínsku (Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm).

Komise

V neděli večer a v noci v řadech měst zasedaly povodňové komise, sešla se i povodňová komise Moravskoslezské­ho kraje.

„Krajské operační středisko moravskoslezských hasičů v Ostravě neustále monitoruje stav na tocích v celém Moravskoslezském kraji a je v neustálém kontaktu s ostravskou pobočkou Českého hydrometeorolo­gického ústavu a vodohospodářským dispečinkem podniku Povodí Odry,“ řekl Petr Faster z odboru operačního řízení krajských hasičů.

Do Ostravy má přiletět vrtulník, který bude přichystán k zásahu a případné další evakuaci obyvatel ohrožených částí Ostravy.

„Nejpostiženějšími oblastmi jsou kromě koblovské části v okolí Žabníku chatová oblast v Martinově a Třebovicích. Obvod Slezská Ostrava je připraven na případnou evakuaci obyvatel této části Koblova. Všechny rodiny, které v oblasti žijí, budou v případě nebezpečí odvezeny autobusy dopravního podniku do kulturního domu v Muglinově, případné ubytování je připraveno na kolejích ve Slezské Ostravě,“ řekla v neděli v noci po zasedání ostravské povodňové komise mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. O několik hodin později k evakuaci skutečně došlo.

Nadále platí výstraha Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ). Odborníci v ní varují před dešti, které mají zasáhnout Moravu a Slezsko. Někde by mohlo napadnout až 150 milimetrů srážek.

Hráz

V oblasti Žabník v Ostravě-Koblově, která patří k nejohroženějším místům, hasiči již v pátek z preventivních důvodů postavili protipovodňovou hráz. I přes tato opatření však bylo nutné asi dvacet zdejších obyvatel v noci na neděli evakuovat.

„Tato ochrana místní zástavby byla již v minulosti využita několikrát, poprvé při jarních povodních v roce 2006 a naposledy v březnu loňského roku, kdy Odra vylitím z břehů hrozila,“ řekl Faster.

„Když jsem jela v pátek z práce, viděla jsem, jak hasiči začali hráz budovat. Samozřejmě, že se bojíme. Dobře víme, co dokáže voda udělat. V roce 1997 jsme v baráku měli 1,2 metru vody. I dalších v letech hrozilo vylití, ale provizorní hasičské hráze tomu zabránily,“ řekla Marta Hejdová ze Žabníku, podle které by řešením bylo vybudování pevné stálé hráze. „Velmi nás mrzí, že se tu ještě nepostavila pevná hráz, o které se již delší dobu mluví. Dokonce jsou již vykoupeny pozemky, kde by se mělo stavět. Ale nejsou na to peníze a stále se to posouvá. Takže možná až příští rok,“ dodala Hejdová.

Varování

Podle nové prognózy hydrometeorologů by mělo pršet i počátkem týdne. „Předpokládáme, že do úterního poledne naprší od dvaceti milimetrů až po devadesát milimetrů, na severním návětří Beskyd až 150 milimetrů. Srážky se budou vyskytovat v této oblasti denně až do příštího víkendu, ale předpovídané denní úhrny se budou od středy pohybovat jen od tří do patnácti milimetrů. V důsledku intenzivních srážek bude docházet k intenzivním vzestupům hladin vodních toků,“ uvádí se ve výstraze ČHMÚ. V pondělí můžeme navíc očekávat vítr, který má v nárazech dosahovat až pětadvacet metrů za sekundu, na hřebenech Jeseníků a Beskyd až kolem třiceti metrů za sekundu.

Omezení dopravy

Kvůli velké vodě byla omezena doprava na řadě míst.

* omezení na ulici 1. května v Polance nad Odrou (část od železničního přejezdu po ulici Na Lukách), předmětná část je zatopena vodou

* Stará Ves nad Ondřejnicí – silnice mezi Košatkou a Jistebníkem je rovněž pod vodou

* situaci v části Žabník a dále v Ostravě na Havlíčkově nábřeží policisté monitorují

* Velká Polom – na silnici mezi Zbyslavicemi a Kyjovicemi jsou spadané stromy

* Mariánskohorská ulice (podjezd pod tratí, tzv. myší díra ) neprůjezdná. Doprava na této ulici zkolabovala. Policisté doporučují trasu od křižovatky Vodárna po ulici 28. října

* omezení na Ostravské ulici v Šenově rovněž zatopena vodou
o omezení na Rudné ulici (ve směru na Havířov, železniční most) na silnici jsou větší kaluže, je omezena rychlost jízdy

* Orlovská ulice – také omezení rychlosti jízdy vzhledem k současnému stavu vozovky

Výjezd z města na Český Těšín uzavřen

Karviná – Výjezd z Karviné na Český Těšín je podle aktuální informace policie uzavřen. „Hned za kruhovým objezdem u Tesca je uzávěra, která platí pro osobní, nákladní i autobusovou dopravu,“ uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

V nejbližších hodinách, možná ještě dřívě bude pravděpodobně zaplavan i dálnice Bohumín – Ostrava v části Vrbice. Policisté prosí řidiče, aby nekomplikovali situaci a respektovali uzávěry a pokyny policistů. (toj)

Detailní předpověď počasí čtěte zde