Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rok 2015? Bez poplatků u lékaře, s vyššími platy a penzemi

Po letech hubených možná přichází tučnější rok. Peněženky rodin, hlavně těch s dětmi, na tom budou v roce 2015 lépe. Rodiče získají novou slevu, tzv. školkovné, zvýší se porodné a dětská výživa bude v nižší, nově vzniklé 10procentní sazbě DPH. Koneckonců rok 2015 je podle čínského horoskopu rokem Dřevěné Kozy, což je prý období vhodné pro plození potomků.

2.1.2015 62
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

Zaplesá i srdce sportovního fanouška, v březnu bude Praha hostit evropský atletický halový šampionát, v květnu budou Ostrava a Praha dějištěm hokejového mistrovství světa. Možná se konečně poprvé svezeme v největším evropském tunelovém komplexu Blanka, který má být na jaře konečně otevřen v Praze. Co všechno nás čeká v roce patnáct?

Oslavy 70 let od konce války. Státníci míří do Česka

Kdy: po celý rok
Na pozvání prezidenta Miloše Zemana a Evropské židovské federace by měla 26. a 27. ledna v Praze a Terezíně proběhnout část vzpomínkových akcí k 70. výročí osvobození Osvětimi. Pozvánku dostali prezidenti a předsedové parlamentů 47 zemí. Svoji účast zatím potvrdil třeba ukrajinský prezident Petro Porošenko, pozvání dostal i ruský prezident Vladimir Putin. Poprvé by do Česka měl dorazit nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Celý rok bude ve znamení oslav 70 let od konce II. světové války
(2. září 1945).

Konec poplatků u lékaře

Kdy: od ledna
Po sedmi letech končí poplatky ve zdravotnictví, které jsme až dosud platili za návštěvu ordinace, za recept či za den hospitalizace. Jediný poplatek, který zůstává, je 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Stranické sněmování

S umírněnou zvědavostí se 13. a 14. března očekává sjezd nejsilnější vládní strany – ČSSD. Ačkoliv předseda strany a vlády Bohuslav Sobotka nemá konkurenta a je jasným vítězem, bude to důležité setkání. Poprvé se sejde na 800 delegátů, kteří budou především schvalovat nové stanovy. Na základě loňského vnitrostranického referenda by měli zakotvit přímé sestavování stranických kandidátek, 40procentní zastoupení žen na listinách pro krajské a sněmovní volby i zákaz kumulace funkcí. Nebude to tak jednoduché, neboť ideoví reformátoři se při vypsání plebiscitu příliš nezabývali technickými detaily modernizace sociální demokracie.

Zajímavé bude i klání o místopředsedy strany. Prvním Sobotkovým zástupcem se pravděpodobně stane ministr vnitra Milan Chovanec, do vedení se ale také poprvé mohou dostat dvě ženy, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Nominace získali i šéf sněmovny Jan Hamáček, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a pro lidská práva Jiří Dienstbier. Méně šancí má šéf poslaneckého klubu Jeroným Tejc.

Ještě před sociálními demokraty se ve dnech 28. února a 1. března sejdou delegáti hnutí ANO. Rok odkládaný kongres jistě nebude řešit, kdo bude stát v čele úspěšného projektu Andreje Babiše. Zato musí vybrat nástupce Věry Jourové i další politické figury do vedení druhého nejsilnějšího vládního subjektu. Nejčastěji se mluví o předsedovi poslanců Jaroslavu Faltýnkovi a ministrovi obrany Martinu Stropnickém. Nelze ale vyloučit ani nominaci některého z nových primátorů. Andrej Babiš nutně potřebuje změnit ANO z hnutí jednoho muže na formaci, za níž vystupuje řada kompetentních lidí. Rozhodně by měl svůj tým doplnit o někoho, kdo rozumí zahraniční politice a dlouhodobě se tomuto tématu věnuje.

23. a 24. května se sejdou na volebním sněmu lidovci, strana v posledních dvou letech velmi úspěšná, která naplňuje v praxi dlouhodobé heslo o klidné síle. Vrátila se do sněmovny i vlády, uspěla v Senátu a v komunálních volbách získala víc mandátů než ČSSD. Do značné míry je to výsledek práce omlazeného vedení, především trojice Pavel Bělobrádek, Marian Jurečka a Jan Bartošek. Ti také zajisté obsadí místa v čele KDU-ČSL, i když Pavel Bělobrádek hodlá kandidovat na šéfa strany naposledy. Skutečně zajímavé to tedy bude až příště.

Hokejový šampionát v Praze a Ostravě

Kdy: od 1. do 17. května
Česká republika bude po 11 letech opět hostit mistrovství světa v hokeji. Tým českých hokejistů se v základní skupině utká s Kanadou, Švédskem, Švýcarskem, Lotyšskem, Francií, Německem a Rakouskem. V Praze se hokejové MS uskuteční už po desáté.

Úředníci podle pravidel

Kdy: od ledna
Konečně začal platit služební zákon, na který Česko a Evropská komise čekaly třináct let. Úřednictvo se bude řídit jasnými pravidly pro výběr vedoucích pracovníků od postů státních tajemníků a ředitelů odborných sekcí až po vedoucí odborů, dočká se neměnných podmínek pro kariérní růst a ochrany před politickou zvůlí. Během ledna by měla vláda vybrat náměstka ministra vnitra pro státní správu a další vysoké úředníky na základě doporučení výběrových komisí.

Plzeň se stává Evropským hlavním městem kultury

Kdy: od 17. ledna
po celý rok
Západočeská metropole bude v průběhu roku hostit přes 600 akcí. Půjde o koncerty, výstavy, představení v divadle i pod širým nebem. Kompletní program akcí, které můžete navštívit, najdete na www.plzen2015.cz.

Vyšší mzdy ve veřejné sféře

Kdy: od ledna
Platy ve veřejné sféře se už v listopadu zvýšily o 3,5 procenta. Ve zdravotnictví ke zvýšení mezd o pět procent dochází až s novým rokem. Stejně tak lidé v sociálních službách dostanou od ledna další čtyři procenta navíc, dohromady s listopadovým zvýšením je to růst o 7,5 procenta.

Mohly by zlevnit léky, knihy, dětská výživa

Kdy: od ledna
Vedle 21procentní a 15procentní sazby DPH začíná fungovat i třetí 10procentní sazba DPH na knihy, hudebniny, léky, dětskou výživu a také na některá veterinární léčiva a na bezlepkové potraviny. Pokud na to obchodníci zareagují, mohly by se koncové ceny snížit. O rok se odsouvá zavedení nejvyšší 21procentní DPH na pozemky.

Vláda zavádí školkovné 8500 korun

Kdy: od ledna
Jde o úplnou novinku. Už na jaře bude možné si při podání daňového přiznání nárokovat až 8500 korun za každé dítě. Daňovou slevu může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. K uplatnění daňové slevy stačí potvrzení ze školky (lhostejno zda státní či, soukromé) o výši zaplaceného školného za rok 2014. Uplatňuje se jen „školné", nikoliv třeba výdaje za jídlo či kroužky. Na školkovné dosáhnou jak zaměstnanci, tak i OSVČ uplatňující paušály. Výše školkovného je odvislá od aktuální výše minimální mzdy, do budoucna tak rodiče ušetří ještě více.

Nagyová, Rath i lihová mafie před soudem

Kdy: v lednu a únoru
Rok 2015 bude ve znamení významných soudních klání. Už 5. ledna před soudem stanou údajní aktéři tzv. lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Sedm obžalovaných podle policie připravilo stát o 6,7 miliardy Kč na daních. O týden později bude pokračovat soudní líčení s Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, obžalovanou ze zneužití Vojenského zpravodajství. Před soudem stanou také bývalí šéfové vojenské tajné služby Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Rozsudky by v obou případech mohly padnout v průběhu jara. V únoru pak pokračuje hlavní líčení s bývalým hejtmanem Davidem Rathem.

Zvyšuje se minimální mzda

Kdy: od ledna
Vláda se snaží postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby se její úroveň přiblížila 40 procentům průměrné mzdy. Nově bude minimální mzda činit 9200 korun.

Zvýšené starobní penze a vrácení slevy pro penzisty

Kdy: od ledna
Penze budou opět valorizovány podle 100 procent nárůstu spotřebitelských cen a o jednu třetinu nárůstu reálné mzdy. Důchodci si tak již od nového roku polepší v průměru o 200 korun měsíčně. Pracující penzisté opět získají slevu na dani, ročně 24 840 korun. Na požádání bude finanční správa vracet i původně odepřené slevy na dani za rok 2013.

Vyšší porodné pro více rodičů

Kdy: od ledna
U prvního dítěte zůstane částka porodného na 13 tisících korun, u druhého půjde o 10 tisíc korun. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) prosadila zvýšení koeficientu z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima rodiny, takže na porodné bude mít nárok širší okruh rodičů. Na porodné u prvního dítěte by tak měly dosáhnout domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, u matky samoživitelky do 13 176 korun. Polepší si také ženy, kterým se narodí vícerčata. Zatímco dosud dostávaly od státu maximálně 19 500 korun, nově získají 23 tisíc korun. A nezáleží, zda půjde o jejich první, nebo následný porod.

Roste daňová sleva u druhého dítěte

Kdy: od ledna
U prvního dítěte zůstává dosavadní sleva
1117 Kč. Měsíční daňové zvýhodnění na druhé dítě se ale zvyšuje z 1117 Kč na 1317 Kč a na třetí a další dítě z 1117 Kč na 1417 Kč.

Vznikají dětské skupiny

Kdy: zákon již platí, bude novelizován
Založení skupiny bude administrativně i finančně méně náročné, než je tomu u klasických školek. Sněmovna v průběhu roku schválí novelu, která umožní další fungování tzv. lesních školek.

Pozor na výdajové paušály

Kdy: od ledna
Rozšiřují se limity pro uplatňování výdajových paušálů OSVČ; „zastropování" maximální výše výdajů, dosud platící pouze pro paušály ve výši 30 % a 40 %, se rozšiřuje i na zbylé dvě kategorie, a to na stejném principu. Kritériem je tedy maximální příjem do výše 2 mil. Kč. To znamená, že u paušálu ve výši 80 % (příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, řemeslných živností) bude možné uplatnit výdaje nejvýše do částky 1,6 mil. Kč, u paušálu ve výši 60 % (příjmy z živnostenského podnikání mimo řemeslného) do výše 1,2 mil. Kč.

Atletická elita je opět u nás

Kdy: od 5. do 8. března
Po dlouhých 37 letech se do ČR vrací vrcholná atletická akce. V pražské O2 areně se uskuteční halové mistrovství Evropy v atletice. Udělají nám radost Denisa Rosolová, Zuzana Hejnová, Pavel Maslák, Petr Svoboda, nebo někdo úplně jiný?

Technické vzdělání má zelenou

Kdy: od ledna
Především podnikatelský tlak způsobil, že následujících dvanáct měsíců bude ve znamení technického vzdělání. Důraz na výuku přírodních věd a matematiky si vynutila praxe, neboť ta bije na poplach, že bez výrazné změny nebude v Česku dost inženýrů, projektantů a počítačových expertů. Proto ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) vhodlá změnit tvář maturit, které by na učilištích měla do tří let nahradit mistrovská zkouška. Už za čtyři roky naopak gymnazisty a žáky středních odborných škol kromě uměleckých (letošní deváťáky) bude čekat povinná maturita z matematiky. Letos také odstartuje pilotní projekt plošných přijímacích zkoušek na střední školy bez výjimky. V tomto ohledu má šéf resortu velkou oporu především v ředitelích základních a středních škol. Kromě zmíněných novinek by se svého zákona měly dočkat i vysoké školy. Ten má přinést zásadní změnu při akreditaci univerzitního studia. Místo oborů bude stát povolovat fungování institucí. Vyznavač běhu i basketbalu Marcel Chládek chce také prosadit do výuky třetí hodinu tělocviku, která by měla být víc zábavná a zaměřit se na konkrétní sporty, v létě třeba na cykloturistiku, v zimě na bruslení. Do rozvrhu by se pod patronátem sportovních klubů mohla dostat už za rok, maximálně za dva.

600 let od upálení mistra

Kdy: 6. července 2015
Česká společnost si připomene statečnou smrt mistra Jana Husi, reformátora církve, učence a kazatele. Jan Hus je symbolem člověka, který byl ochoten hájit svůj názor až k sebezničení. Koneckonců slova na prezidentské standartě Pravda vítězí mají původ právě v éře husitství. Heslo Veritas vincit se například objevilo na husitské korouhvi v Jenském kodexu. Na oslavy se chystá především Československá církev husitská, rodný Husinec a také Karlova univerzita, jejímž byl v letech 1409–1410 rektorem. Nositel Templetonovy ceny, katolický kněz Tomáš Halík v LN k výročí uvedl: „Jsem trochu skeptický. Obávám se, že pokusy o vážné zamyšlení nad touto velkou postavou přehluší duté fráze a jistě i pokusy o politické zneužití. Rád bych se mýlil, protože Hus je mi po celý můj život drahý." Na připomenutí této velké osobnosti se chystá i developer Luděk Sekyra, který letos otevřel výukové místnosti v areálu Oxfordské univerzity. „Kořeny jedné z nejdůležitějších kapitol české historie – husitství – můžeme hledat na Oxfordu, odkud čeští studenti přinesli učení Jana Viklefa, které se stalo klíčovou inspirací pro Jana Husa. Jeho 600leté výročí upálení si připomeneme v roce 2015 a já jsem se v této souvislosti domluvil s rektorem Karlovy univerzity na podpoře těchto oslav i vztahů mezi Oxfordskou a Karlovou univerzitou," sdělil Deníku podnikatel.

Malé fotbalové Euro v Česku

Kdy: 17. až 30. června
Nejvýznamnější fotbalová akce, kterou při úrovni našich stadionů můžeme pořádat, se letos stane skutečností. Praha, Olomouc a Uherské Hradiště budou hostit Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let. V dějinách českého fotbalu jde o největší akci, kterou jsme dosud pořádali. Protože hráčům může být podle pravidel turnaje ve skutečnosti až 23 let, dorazí do Česka i hvězdy velkých klubů. Česko je jako pořadatel ve skupině A, kde nás čeká Německo, Dánsko a Srbsko.

Konec polopřevodů aut

Kdy: od ledna
V případě zápisu změny údajů o vlastníkovi či provozovateli silničního vozidla se upouští od dosavadního postupu sestávajícího ze dvou samostatných úkonů – odhlášení a přihlášení –, kdy značné množství vozidel končilo ve stavu tzv. polopřevodu. Nově bude zápis změny vlastníka nebo provozovatele vozidla včetně vydání nových dokladů prováděn na jednom úřadě na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka či provozovatele. Osobní přítomnost žádného z nich nebude vyžadována, k vyřízení převodu mohou zmocnit třetí osobu.

Konec plynových turbo kotlů

Kdy: od září
Nařízení Evropské komise č. 813/2013 zakazuje od září 2015 výrobu a prodej plynových turbo kotlů (plynové kotle s nuceným odtahem spalin), přičemž výrobci mohou po tomto datu pouze vyprodat stávající skladové zásoby. Zájemci o plynový turbo kotel si tak musejí s koupí pospíšit, nebo zvolit dražší, ale mnohem úspornější kotel kondenzační. Ten je až dvakrát dražší, ale náklady se podle odborníků vrátí za dva až čtyři roky podle spotřeby.

Největší tunel se otevírá

Kdy: přelom března a dubna
Podle nového vedení pražského magistrátu by se na jaře měl konečně otevřít tunel Blanka. Nejdelší silniční tunel v ČR a nejdelší městský tunel v Evropě (6,4 km). Stavba začala v roce 2007 a měla stát 21 miliard korun. Dosud není tunel zprovozněn, stát bude přes 42 miliard korun.

Desetinásobná pokuta od berňáku

Kdy: od ledna
Ignorovat komunikaci s finančními úřady se od ledna rozhodně nevyplatí. Nový daňový řád zvyšuje maximální hranice pořádkové pokuty z 50 tisíc na 500 tisíc Kč pro závažné případy ztěžování daňové správy. Častěji se také bude užívat takzvaného delegování, aby kontrolu daní mohl konat finanční úřad v místě skutečného podnikání. Nikoliv tam, kde je papírové sídlo firmy.

Průkazy pro handicapované

Kdy: od ledna
Držitelé průkazu TP, ZTP a ZTP/P si budou moci vyměnit tyto průkazy bez zbytečných administrativních průtahů a správního řízení, které by znovu posuzovalo jejich zdravotní stav. Nárok na příspěvek na mobilitu bude navíc nově vázán přímo na nárok na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P.

Vyšší přivýdělky bez pojištění

Kdy: od ledna
Řada zaměstnanců si přivydělává samostatnou výdělečnou činností. Ta je pro ně vedlejším zdrojem příjmů, neboť hlavní činností zůstává zaměstnání. Protože zaměstnanci již platí pojistné na sociální zabezpečení ze své hrubé mzdy, nemusejí z hrubého zisku do určitého limitu z vedlejší samostatné výdělečné činnosti platit sociální pojištění. Za celý rok 2014 se neplatí sociální pojištění z vedlejší činnosti do hrubého zisku 62 261 Kč (příjem – výdaje). Pro celý rok 2015 se tento limit zvyšuje na částku 63 865 Kč ročního hrubého zisku. Při výkonu vedlejší výdělečné činnosti jen po část roku se limit poměrně snižuje.

Autor: Jan Klička, Kateřina Perknerová

2.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 62
SDÍLEJ:
Dialyzační středisko. Ilustrační foto.
16

Dialýza? Radši vyměnit ledvinu, spočítala pojišťovna

Saddám Husajn.
DOTYK.CZ

Saddám Husajn měl jít raději na psychiatrii, místo léčby zaútočil na Írán

Příliš levné dálnice. Ať to není na úkor kvality, varují odborníci

Třetinovou slevu nabízí u zakázek většina firem. Sílí tak hlasy, aby hlavní roli nehrála jen cena.

Na farmářských trzích jen farmářské výrobky. Pro někoho nesmysl

/ANKETA/ Zachraňme farmářský trh. Tak zní název aktivní veřejné výzvy, která před časem vznikla v Havířově. Jejím autorům se nelíbí rozhodnutí Městského kulturního střediska (MKS) Havířov o tom, že na zdejších farmářských trzích se smí nově prodávat pouze farmářské produkty. Přáli by si, aby se trhů mohli účastnit i řemeslníci a prodejci dalšího zboží, například nejrůznějších rukodělných výrobků.

Ceny energií zatím stagnují. Zdražit by mohla elektřina

Když v Německu zafouká, cena klesá. Když je bezvětří, cena roste. Tak dnes vypadá realita každodenního obchodování na burzách, především s elektřinou. S nástupem větrných a solárních elektráren se cena mění ve dnech, či lépe řečeno po hodinách. A někdy i podle počasí.

Jablek je málo, jejich cena poroste

Ovocnáři zahájili hlavní sklizeň jablek. Někde stromy spíš pročesávají než češou, jablek je podle prognóz o třicet procent méně než vloni. Na Jičínsku se na jablkové kalamitě podepsaly mrazy a kroupy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení