Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátorka: Janáčkovágate může paradoxně českým Romům pomoci

OSTRAVA - Když před deseti roky nabídla senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková místním Romům letenky do Kanady za to, že vrátí radnici obecní byt, nebývale tím rozvířila hladinu mínění poklidného českého rybníka.

13.8.2007
SDÍLEJ:

Senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková si svou razancí vysloužila spoustu přezdívek. Například Lady Li někdy i s přívlastkem železná.Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Po letech se o Janáčkové mluví znovu. Svrhla na mariánskohorské radnici starostu za ODS a usedla na jeho místo. Na veřejnosti se objevila nahrávka, v níž Janáčková v souvislosti s Romy hovoří o vysokém plotě s elektřinou, dynamitu a střílení. Vysloužila si za to obvinění z rasismu, nadávky ze všech stran stejně jako nehynoucí podporu mnoha lidí. Všechna média rozpitvávají třiapadesátiletou ženu z nejrůznějších úhlů, mnohá neváhají použít i podpásovky – kritizují její vzhled i soukromý život.

Prý se teď každou noc natíráte černou barvou a spolu s předsedou lidovců Jiřím Čunkem chodíte zapalovat ohně na náměstí. Také jsem slyšela, že na rozdíl od pana Čunka, který to dotáhl „jen“ do vlády, vy míříte výše - na Hrad. S upravenou prezidentskou standardou a heslem Bílí vítězí…

No jo, chápu, že kreslíři a bulvár se musejí něčím živit. Někdy jsou i vtipní a pobaví mě.

Viditelně jste zhubla. Je to cíleným shazováním kil navíc, nebo stresy a nervovým vypětím, které v posledních dvou měsících prožíváte?

Hubnu cíleně už několik měsíců a jsem ráda, že se mi to daří. Když jsem teď o dvacet kilo lehčí, cítím se mnohem lépe. Zvyšuje se mi sebevědomí a problémy, které teď řeším, se mi kupodivu zvládají lépe. Zjistila jsem, že napětí se dá překonat i jinak než jídlem.

Vyměnila jste šatník, trochu jinak se líčíte. Mohou za ty změny ironické narážky politických kolegů a mediální útoky na vaši „nemožnou fialovou rtěnku“? Vadí vám, že v některých komiksech a karikaturách vám dávají kreslíři podobu esesačky v uniformě?

Šatník jsem musela vyměnit, protože jsem zhubla. Nikdy jsem fialovou rtěnku nenosila, na senátní fotografii to sice vypadá, že ano, ale na té fotce se barvy nějak divně slily. Fialovou rtěnku nesnáším, ty výpady mě jako ženu mrzí, lhala bych, kdybych řekla, že se mě nedotýkají. Připadá mi však směšné a hloupé, když novináři spojují moji vizáž s řešením romské otázky.

Ráda malujete. Kdybyste měla na malířské plátno zachytit svoji současnou psychickou konstelaci, ten mediální boom, který se kolem vás rozvířil, co by na tom obrazu bylo? Jaké barvy by na něm převládaly?

Pocity mám smíšené, takže by se to odrazilo i v použitých barvách. Asi bych použila i ty, které k sobě neladí. Konkrétní představu nemám, ale kdybych si stoupla před plátno, určitě by ze mě něco takového vypadlo.

Jak vnímají celý ten humbuk kolem vaše dospělé dcery?

O všem doma mluvíme. Nezlehčujeme situaci, ta možnost, že po trestním oznámení může následovat soud a odsouzení, tady existuje. Holky mají obavy. Nechápou ale, proč by měla být jejich matka stíhána, když jenom nahlas mluví o problému, který tíží celou společnost, byť možná nevybíravými slovy. Mnohokrát se setkaly s názory, že díky tomu, že jsem ve funkcích, mají různá privilegia. Ve skutečnosti to bylo spíše naopak. Málokdy dostaly v životě něco zadarmo. Mladší dcera třeba chtěla vstoupit do ODS, nevzali ji.

Když potkáte skupinu Romů, sáhnete si podvědomě po kabelce a zkontrolujete si peněženku? Bojíte se, že vás okradou?

Romové mě už dvakrát okradli, takže podvědomí pracuje. Obava z napadení se však dostaví, když večer potkám jakoukoliv skupinu hlučných přiopilých lidí. Barvu pleti přitom nezkoumám.

Jste tedy rasistka?

Je těžko stanovit, jestli je rasista ten, kdo říká věci, které se mohou dotknout určité skupiny lidí, nebo ten, který dělá skutky vedoucí k potlačování lidských práv. Rasista je podle mě ten, jehož jednání ve svém důsledku poškozuje menšinu. Já si takových skutků nejsem vědoma. Myslím si, že vyžadování dodržování zákonů pro všechny není rasismus.

Proč jste to tedy o sobě tvrdila v nahrávce z loňského srpna, která byla pořízena při jednání s bílými obyvateli kolonie Bedřiška?

Bylo to v afektu. Po neustálých stížnostech bílých starousedlíků na nemožné chování rodin Romů na Bedřišce a tlaku, ať s nimi prostě něco dělám, to ze mě vyletělo.

Řekla jste tehdy mnohem více, co by kultivovaný člověk, a zejména vrcholový politik, asi říkat neměl. Mrzí vás to?

Myslím si, že kterýkoliv politik na všech úrovních by měl říkat pravdu a neskrývat problémy, které by se ve společnosti měly řešit. Otázka je, jakou formou. Třeba ta nevhodná forma, kterou jsem použila já, může paradoxně pomoci na Bedřišce vyřešit některé problémy.

Dáte si propříště pozor na pusu?

Budu asi lépe volit slova, ale i nadále říkat, co si myslím. Je to moje heslo, se kterým jsem šla do Senátu a kvůli kterému mě volili.

Proč jste neodstoupila ze senátního výboru pro lidská práva, jak to požadovaly mnohé romské instituce, občanská sdružení i někteří politici?

Náš výbor se ve své náplni věnuje nejen lidským právům, ale i školství, vzdělání a peticím. Má široký záběr. Mě zajímají lidská práva celé společnosti. V mnoha případech jsou slušní, pracovití lidé utlačováni křiklouny, kteří znají jen svá práva, a na povinnosti zapomínají. Také kvůli těm okřikovaným neodstoupím.

Proč říkáte cikáni a ne Romové?

Jde o historicky daný termín. Nedokážu si představit, že bychom nově zpívali písničky Romko, ty krásná nebo Romský baron jsem já. Když jdu do obchodu, tak si také nekupuji romskou pečeni, ale deset deka cikánské. Že bychom od roku 1989 měli výhradně používat slovo Rom, mi nepřipadá úplně normální. Romové jsou pro mě ti, kteří žijí slušně, ostatní si hanlivější termín cikán zaslouží.

Máte mezi Romy také přátele? Znáte rodinu, která žije spořádaně, slušně, nebo jsou prostě všichni neplatiči, „bordeláři“, co žijí jen ze dne na den?

Mám mezi Romy přátele. Nerada zevšeobecňuji. Pokud lidé žijí slušně, starají se o děti a všechno je v pořádku, můžou být i fialoví, je jedno, jakou mají barvu pleti.

Proč si myslíte, že ta nahrávka z Bedřišky vyšla po roce na povrch?

Před několika týdny jsem se vrátila na radnici a vystřídala ve funkci dosavadního starostu. Ten pak nahrávku, kterou mu údajně dal někdo do schránky, zveřejnil. Jde o politický boj, někomu se prostě nelíbí, že jsem se vrátila. Jen tak mimochodem by mě zajímalo, do které schránky mému předchůdci nahrávku anonymní dárce vložil. Bývalý starosta fyzicky v Mariánských Horách už od roku 2005 nebydlí a svůj byt pronajímá. Není to košer vůči voličům.

Proč jste se vlastně na mariánskohorskou radnici vrátila? Stálo vám to za to? Mohla jste mít klid v Senátu a pohodové prázdniny.

Mohla, ale nemám. Situace je taková, jaká je, a tak ji také beru.

Oponenti říkají, že za vaším návratem na radnici je snaha o ututlání nepravostí, které jste měla páchat při svém dřívějším starostování. Že toužíte po moci a po penězích.

Jak mám odpovědět na otázku, zda toužím po moci a po penězích? Ať řeknu, co řeknu, těm, kteří jsou přesvědčeni o tom, že ano, to stejně nevyvrátím. Práci na radnici beru jako poslání a službu lidem a nenaplňuji si tak nějaké své mocenské choutky. Myslím, že většina občanů to chápe, vyjadřují mi velkou podporu. Pokud jde o „nezávislé“ audity pana Michniaka, nepřinesly žádné převratné odhalení. Mediální bublina ohledně množství trestních oznámení na moji osobu se rozplývá a pomalu se začínají divit i ti, které Michniak přesvědčoval o mém zločinectví.

Před lety jste kvůli neshodám vystoupila z ODS, tvrdíte o sobě, že jste pravičák. Jak se to shoduje s tím, že jste „palácovým“ převratem na radnici umožnila dostat se do vedení komunistovi?

Komunální politika není o ideologii. Je o zametání chodníků, a pak je jedno, jestli je uklízíme zprava nebo zleva. Dobrý návrh podpořím, ať je z kterékoliv strany. V Senátu většinově podporuji návrhy ODS, i když jsem v mnoha případech hlasovala i jinak. Snažím se zachovat si svůj zdravý rozum a promítat do hlasování o zákonech svou komunální praxi.

Podpoříte i rozumný návrh ODS i přes ty problémy, které s ODS máte?

Nemyslím si, že mám problém s ODS, můj problém je čistě personální, problémy bych nespecifikovala jako stranické.

V Ostravě žije asi třicet tisíc Romů, většina ve vašem obvodě. Jak budete řešit problémy na Bedřišce, v Železné ulici?

Já už je chtěla řešit někdy před dvanácti lety výstavbou něčeho podobného, jako je známá Vesnička soužití. Jenomže tehdy to nevyšlo. Nepodařilo se na to sehnat peníze. Součástí takové vesničky by totiž nutně musela být služebna policie a také komunitní centrum.Ty plány ještě existují a třeba paradoxně celá ta kauza nastartuje řešení v této oblasti a najdou se i finanční prostředky. Množná, kdyby se s projektem seznámila ministryně Stehlíková, třeba by mohla pomoci. Svého času projekt posuzoval i pan Uhl a byl nadšen. Dost dobře nechápu, proč teď na mě podává trestní oznámení.

Jak by se měl český stát podle vás stavět k řešení romské otázky?

Český stát by se měl při řešení podobných potíží poohlédnout i jinde ve vyspělé Evropě. Zdaleka ne všude jsou v řešení problematiky menšin a sociálních dávek tak vstřícní jako my. A teď nejde vůbec o Romy. Kdo nedodržuje zákony a slušné mravy, kdo chce žít na okraji společnosti, ať si tam žije. Ale bez podpory a nekonečných dotací státu. Je to jeho volba. Ať žije v souladu se slušnou většinou, nebo ať jde na ulici a nenatahuje ruku pro státní peníze.

13.8.2007
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
17

Rozpočet 2018: Jednomyslně a s 50miliardovým schodkem

Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček
4

ANO je premiant Rekonstrukce státu

Polovina Čechů si pěstuje své plodiny. Vede Vysočina

Moderní doba Čechy nepřipravila o chuť pěstovat si vlastní plodiny. Jejich pěstování se věnují tři pětiny z nich. Vyplývá to z průzkumu, který vypracovala společnost Ipsos. Oslovila osm stovek respondentů.

Smrtelné nehody chodců. Nejvíce jich umírá v noci

Nejdříve ta lepší zpráva: počet mrtvých při dopravních nehodách obecně spíše klesá. Ta horší: pořád se výrazně nedaří snížit úmrtí chodců. Loni zemřelo při nehodách 545 lidí (nejméně od roku 1961), z čehož 111 bylo chodců. A viník? V 90 případech to byl řidič, chodec v 21 případech.

Kominíků je dost. Pozor však na nájezdníky

/ROZHOVOR/ Lidé často ve víru letních radovánek zapomínají, že si do zimy musejí nechat vyčistit komín. Co mají dělat v případě, že se sazí chtějí zbavit až na poslední chvíli před začátkem topné sezony? Kde muže v černém najít, poradil kominický prezident Jaroslav Schön.

Odešel Jan Tříska, fascinující chlap plný sil

Těšil se na hlavní roli v Mádlově filmu. Na to, zda ji náhradník zvládl, se bude Jan Tříska dívat už shůry. Z neděle na pondělí, po víkendovém pádu z mostu, herec zemřel. V Čechách, které nikdy nepřestal považovat za svůj domov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení