Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rušení televizního signálu? Kvůli internetu

Praha /INFOGRAFIKA, ROZHOVOR/ – Zavádění jedné moderní technologie může uškodit jiné technologii. Asi tak by se dal nejvýstižněji popsat stav, který nyní společně musí řešit Český telekomunikační úřad (ČTÚ), mobilní operátoři, České Radiokomunikace (ČRa) a televizní společnosti.

3.9.2014 30
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK/PICTURE ALLIANCE

Od začátku léta se začaly množit stížnosti diváků na rušení televizního signálu. V některých částech republiky obraz najednou „kostičkuje", krátkodobě „zamrzá", vůbec jim nenaskočí, případně lidé hlásí i totální ztrátu zvuku 
a obrazu.

Zatím jde o 40 oprávněných stížností, které však mají společného jmenovatele: lidem se obraz zhoršil poté, co v jejich bezprostředním okolí některý z mobilních operátorů postavil a uvedl do provozu „stožár", který šíří vysokorychlostní internet do mobilních telefonů, takzvaný 4G LTE internet.

Varování 
pro všechny

Problémy se objevují hlavně 
u diváků, kteří přijímají televizi na kanálech 59 a 60, které téměř sousedí s pásmem, na němž běží rychlý internet. Jde o severní a východní Čechy, část západních Čech a pak široké okolí Prahy a Brna.

Zatím podle radiokomunikací a ČTÚ nejde o fatální problém, ovšem do pěti let bude LTE internet zaveden na 98 procentech území ČR a počet stížností se tak patrně zvýší.

Včera proto ČTÚ, ČRa i zástupci televizních společností společně vyzvali diváky, aby se, pokud žijí v bezprostřední blízkosti stožárů s LTE internetem, nebáli nahlásit případné poruchy obrazu či zvuku.

Odborníci z ČTÚ přijedou speciálním vozem a danou oblast proměří. Pokud se prokáže, že internetový stožár ruší signál televize, musí mobilní operátor divákovi zaplatit výjezd technika, který televizní signál „opraví" (u rodinných i bytových domů).

„Je to problém, o kterém jsme hovořili dlouhodobě 
a na nějž jsme upozorňovali," uvedl včera náměstek předsedy Rady ČTÚ Marek Ebert. Úřad na svých internetových stránkách už dříve zveřejnil návod, jak mohou nespokojení diváci postupovat. Kromě toho jsou k dispozici i telefonní čísla a e-mailové kontakty na regionální centra ČTÚ, kam mohou lidé směřovat své stížnosti.

ČTÚ schvaluje každý nový „stožár" včetně toho, že dva měsíce funguje pouze v testovacím režimu. Úřad navíc pravidelně informuje starosty o spouštění rychlého internetu v jejich městě či obci. Rušení signálu se zatím projevilo jak u individuálních antén, tak u společných antén na bytovkách, ale také u kabelové 
a satelitní televize. „Pozitivní je, že průměrná doba od nahlášení poruchy do nápravy je 12 dní," uklidňuje Marek Ebert.

S napětím očekávají budoucí vývoj i televizní společnosti. „Jsme na stejné lodi jako diváci, chceme, aby byl signál nerušený," potvrzuje technický ředitel České televize Karel Trpák. „Zúčastnili jsme se i měření v některých lokalitách," potvrzuje technický šéf ČT. „Jsou to zatím jen jednotky případů, které nám diváci hlásí. Všechny je odkazujeme na ČTÚ, aby si zařídili měření signálu," dodává technický ředitel Primy Patrik Slavík.

Kde už byly výpadky obrazu či zvuku.

Marcel Procházka, ředitel pro regulaci a strategii Českých Radiokomunikací, říká v rozhovoru pro regionální Deník:

Až mobilní operátoři rozšíří síť, problémů může být více

Praha – V případě šíření vysokorychlostního internetu nejde stavět jen velké vysílače na kopcích, jak to známe v případě televize. Nestačily by kapacitně, vysvětluje v rozhovoru pro regionální Deník Marcel Procházka, ředitel pro strategii a regulaci Českých Radiokomunikací.

Rušení televizního signálu se podle zkušeností diváků objevilo v multiplexu 3, v jehož rámci třeba vysílají některé kanály Primy, Šlágr TV či kanály ČT „déčko" a ČT art. Je to věcí jenom těchto programů, nebo i dalších televizí?
Ten problém s rušením signálu ze strany rychlého internetu LTE se týká všech multiplexů, které jsou provozovány v ČR. Jde jak o ty celostátní, ale stejně tak mohou být rušeny signály regionálních stanic. U multiplexu tři je ale pravděpodobnost rušení televizního signálu nejvyšší, protože vysílač na Černé Hoře, který pokrývá velkou část východních a severních Čech, pracuje na kanálu 60. A tento kanál přímo sousedí s frekvencemi, které jsou dnes používány pro šíření rychlého internetu. V Praze a Brně je obdobný problém na kanálu 59.

Stožárů s rychlým internetem zatím není moc, v celé republice asi necelá tisícovka. Očekáváte ale problém v budoucnu, až se stožáry začnou stavět všude?
Ano, dnes je v provozu asi tisícovka stožárů, které správně nazýváme základnové stanice. Jejich počet ale výrazně vzroste, každý mobilní operátor plánuje mít asi čtyři tisíce těchto základnových stanic. Máme tři operátory, takže celkově se do pěti let můžeme dostat na finální počet asi dvanácti tisíc „stožárů". Tedy v případě, pokud nedojde ke sdílení sítí mezi jednotlivými operátory. Když srovnáte dnešní tisícovku 
s plánovanými až 12 tisíci základnových stanic, tak se do budoucna může situace zhoršit a případů rušení TV signálu může být výrazně více. Další možné zhoršení může přijít s tím, až se internetové sítě začnou naplno využívat. Dnes totiž sice základnové stanice vysílají, ale není přes ně veden plný datový provoz. Až se přes ně začnou přenášet data, zvýší se i výkon a rušení může opět nastat. Může se také stát, že vám mobilní operátor vedle domu postaví stanici s LTE internetem, dlouhou dobu se nic neděje a teprve po nějaké době, až ta stanice najede na plný výkon, může nastat rušení signálu.

Velké televizní vysílače se většinou stavěly na kopcích, aby se signál šířil krajinou. Proč to nejde u internetu a tyto stožáry se staví přímo ve městech, v zástavbách, kde to ale může rušit televizi?
Důvod, proč mobilní operátoři umisťují své základnové stanice blíže k domovům, je kapacitní. Operátoři potřebují k vybudování sítě více stanic. Bylo by třeba možné umístit jen jednu základnovou stanici na vysílač Praha-město, ovšem ta jedna stanice by neměla takovou kapacitu, aby přenášela velké objemy dat, proto operátoři tyto vysoké vysílače tolik nevyužívají 
a budují své stanice v nižší výšce. Často tak vidíme třeba základnovou stanici na postavenou na škole, přestože vedle stojí například vysoký komín. Ten není vhodný, protože by rušil ostatní stanice.

Co má člověk dělat, pokud zjistí, že mu televize začala „kostičkovat" a zároveň ví, že mu nedaleko domu postavili stožár s internetem?
Nejjednodušší postup je navštívit internetové stránky Českého telekomunikačního úřadu, kde je přehledná mapa všech spouštěných stanic. Operátoři mají povinnost nahlašovat všechny spouštěné stanice. Pokud je stanice blíže než 500 metrů od domu, tak je velká pravděpodobnost, že to rušení signálu televize může být způsobeno právě stanicí 
s LTE internetem. Na stránkách Českého telekomunikačního úřadu jsou všechny informace, kam se obrátit.

Co se stane, pokud ČTÚ zjistí, že rušení televize je skutečně kvůli vysokorychlostnímu internetu?
Pokud ČTÚ zjistí, že stížnost diváka byla oprávněná, postoupí to mobilnímu operátorovi, který objedná technika. Ten přijede k člověku postiženém rušením signálu 
a odstraní rušení signálu pomocí montáže filtru.

Jak filtr vypadá?
Je to hodně zjednodušeně řečeno malý váleček, který se vkládá co nejblíže k televiznímu přijímači. Mezi televizi 
a koaxiální kabel od antény. Když ani to nepomůže, je třeba se podívat, zda anténa nemá takzvaný předzesilovač, musí se použít anténa bez předzesilovače plus onen filtr. Když ani použití filtru nepomůže, může Český telekomunikační úřad snížit výkon základnové stanice, či dokonce šíření internetu úplně zastavit. 

Autor: Jan Klička

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 30
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otec a syn Bushovi
16

Rodina Bushů se připojila ke kritikům Trumpa. Jeho poradní tým se rozpadl

Ilustrační foto
4

Ve Dvoře Králové přišli o hrocha. Zemřel dva měsíce od převozu

RECENZE: Retro pro tátu. Strniště pro Jana Svěráka

Laskavé retro z těžké doby. Natočené podle klíče Obecné školy. To je v kostce nový film Jana Svěráka Po strništi bos, který režisér natočil spíš kvůli otci nežli kvůli sobě.

Pohledem Stanislava Šulce: Slyšet HDP růst

Výkon ekonomiky je stále obdivuhodnější. Tedy alespoň to tak vypadá u stolů makroekonomů, kteří sledují výlučně růst hrubého domácího produktu. Růst HDP o 4,5 procenta by nám mohli ostatní snad i závidět. Proti tomu však stojí rostoucí počet nespokojených lidí, kterým je růst HDP lhostejný, protože jej jednoduše neprožívají. Kvalita jejich životů stagnuje stejně jako platy, mírný růst vyváží stále sílící zdražování, které se zdaleka neomezuje jen na máslo.

Libanon zrušil zákon, který umožňoval pachatelům znásilnění vzít si své oběti

Aktivisté za práva žen se radují. Dlouho požadovali zrušení článku 522 trestního zákona, ke kterému nyní došlo. Jejich kampaň podpořil ministr pro záležitosti žen Jean Oghassabian, který uvedl, že zákon je "z doby kamenné". Podobné právní předpisy byly nedávno zrušeny také v Tunisku a Jordánsku.

Podvodníci zaplavují sociální sítě. Chtějí získat peníze skrze falešné profily

Neposílejte nikomu svoje číslo, policie varuje před podvodníky, kteří vytvářejí falešné profily na Facebooku a chtějí získat peníze. Méně pozorné uživatele dokáží připravit o tisíce korun. Snaží se získat ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení