„Vláda takzvaného boje proti korupci rozhodně nezabránila tomu, aby pokračovalo vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes. A to vše má bohužel za následek všeobecnou krizi důvěry občanů, všeobecnou krizi odpovědnosti, která oslabuje výkonnost a kvalitu správy naší země," prohlásil. Upozornil také, že bývalý kabinet, který se nazýval vládou rozpočtové odpovědnosti, po sobě zanechal relativní nejrychlejší zvýšení státního dluhu v moderní historii. Část koaličních poslanců během Rusnokovy řeči opustila jednací sál.

Rusnok dále řekl, že jeho vláda byla jmenována „v souladu s ústavním pořádkem" a vznikla jako přímá reakce na demisi Nečasovy vlády „po skandálu, který nemá obdoby". Označil za něj zneužití Vojenského zpravodajství šéfkou Nečasovy kanceláře Janou Nagyovou.

Sněmovna po Rusnokově zhruba hodinovém projevu přerušila své jednání o důvěře vládě. Pokračovat bude od 14:30, kdy mají vystoupit zástupci parlamentních frakcí.

Nová pravidla pro využívání peněz z EU

Premiér v rámci programových záměrů uvedl, že chce především obnovit důvěru ve veřejné a státní instituce, oživit ekonomiku, snížit nezaměstnanost a zlepšit čerpání financí z evropských fondů. Sliboval například, že do konce letošního roku připraví jednodušší pravidla pro využívání peněz z těchto fondů.

„Vláda se zaměří jen na aktuální a naléhavá rozhodnutí, které je nutné učinit," řekl. Byla podle něho vesměs připravena minulou vládou, čekají je prý ale korekce. „Nemůžeme být jen udržovací vládou," podotkl premiér.

Zástupci koalice již dříve plány Rusnokova týmu označili za předvolební program, který nynější vláda nestihne splnit. Sociální demokraté s většinou cílů nejsou v rozporu. Jejich předseda Bohuslav Sobotka ale připustil, že nynější vláda nemá reálné nástroje na realizaci svého programu. Prezident Miloš Zeman naznačil, že Rusnokova vláda se udrží minimálně několik týdnů i v případě, že důvěru nezíská. Novou vládu totiž hodlá jmenovat až po ukončení vyšetřování kolem kauzy Nagyové.