Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S koncem regulovaných nájmů přijdou potíže

Praha - Více než 80 procent českých domácností čeká na počátku příštího roku nemilá věc. V 750 tisících bytech se totiž zvedne regulované nájemné. V průměru o 17,3 procenta.

2.7.2009 19
SDÍLEJ:

Bydlení - ilustrační fotoFoto: Deník/Ivan Babej

To je téměř o polovinu méně, než byl letošní nárůst. A pokud se majitel bytu s nájemníkem nedohodnou na nové činži, bude muset rozhodnout soud. Ty se však zatím nemají čím řídit.

Ministerská kalkulačka

O tom, jak vzroste nájem v jednotlivých bytech, rozhodne více faktorů. Například cena domu, kde se nachází, počet let deregulace či současné nájemné. Pokud totiž majitel v předcházejících dvou letech nájem nezvýšil, může jej nyní zvednout i o 150 procent. Oznámilo to včera ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které současně na svém webu www.mmr.cz v sekci bytová politika zveřejnilo kalkulačku pro výpočet regulovaného nájmu v letech 2010, 2011 a 2012.

V kalkulačce si zájemce vyhledá pouze region a do příslušných kolonek vyplní údaje o výši současného nájmu a město, kde bydlí. Dozví se tak maximální výši svého nájmu v příštím roce.

Konec regulace se odkládá

Zvyšování nájemného nebude ve všech lokalitách stejné. V menších městech může dosáhnout i 50procentní úrovně, v těch větších naopak může být nižší. Poslanci totiž prodloužili deregulaci v některých regionech.

Zatímco ve většině republiky skončí regulované nájmy v prosinci příštího roku, ve všech krajských městech, s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy, v Praze a v obcích Středočeského kraje s více než 10 tisíci obyvateli se odkládá přechod na tržní nájemné do konce roku 2012.

Důvody pro odklad jsou podle ministerstva především sociální. Nájemné je v těchto regionech příliš vysoké. „Přesáhlo částku 40 korun za metr čtvereční a jednorázové navýšení na cílové nájemné by znamenalo vysoké sociální zatížení nájemníků,“ tvrdí ministerstvo.

Celkem by tak v posledním roce regulačního období měly průměrné nájmy dosáhnout například v Praze výše až 140 korun za metr čtvereční. Oproti tomu v některých menších obcích do dvou tisíc obyvatel by částka neměla přesáhnout 20 korun za metr čtvereční.

Infografika - konec regulovaného nájemného

Po deregulaci nastanou problémy

Domácnostem, jimž skončí deregulace příští rok, mohou nastat značné problémy. Nikdo totiž neví, jak se budou po jeho uplynutí stanovovat v jejich bytech tržní nájmy. V parlamentu sice leží novela občanského zákoníku, která by mohla stanovit určitá pravidla, poslanci ji však zatím nezařadili na program jednání. Novela totiž určuje, že se nové nájemné stanoví dohodou podle nájmů, které jsou v dané lokalitě u bytů stejné kvality běžné.

V případě sporu se mohou obě strany obrátit na soud. MMR za tím účelem připravilo i databázi s doporučenými cenami. Nyní nic takového není. „Pokud Poslanecká sněmovna novelu nepřijme, bude Česká republika v situaci, kdy stanovit nájemné bude složité a otázkou je, zda si s tím soudy poradí,“ říká náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Situace by se příští rok mohla dotknout asi 60 procent regulovaných bytů.

Vzroste počet sociálních případů

Probíhající deregulace se zřejmě dotkne i sociálního postavení mnoha rodin. Ty totiž nebudou schopny deregulované nájemné splácet. Minulý rok odhadovalo ministerstvo jejich počet na zhruba dva tisíce. Mohlo by jich však být i mnohem více.

Hranice nájemného se v současnosti, tedy v době ekonomické recese, stanovuje podle cen nemovitostí v době ekonomického růstu. Při výpočtu se totiž berou v potaz ceny prodaných nemovitostí v posledních letech. Jejich současný pokles se však ze statistických důvodů na výši deregulovaného nájemného v příštím roce neodrazil. Navíc se k tomu přidružily problémy se vzrůstající nezaměstnaností.

Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj: „Trh s byty se bude ustalovat léta.“

Regulace nájemného příští rok pro 450 tisíc domácností skončí. Jeho další výši si musí mezi sebou domluvit majitel a nájemník. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připravilo novelu, podle které by se stanovovalo nájemné obvyklé v místě bytu. Ta v parlamentu neprošla. „Soudy tak budou muset hledat vlastní metodu a jejich rozhodnutí se může lišit,“ říká Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky MMR.

Výsledky soudního sporu tak budou velice nejisté. V roce 2010 skončí deregulace pro nadpoloviční většinu regulovaných bytů. Nemůže se stát, že majitelé bytů nasadí nájemníkům vysoké nájmy?
Vlastník nemůže nájemné jednostranně změnit. Ta možnost ze zákona není. Na zvýšení nájmu se musí dohodnout. Pokud se nedohodnou, musí se obrátit na soud.

Podle čeho budou rozhodovat?
Připravili jsme na ministerstvu novelu občanského zákoníku. Ta říká, že výše nájemného musí odpovídat tomu, jaké nájemné je u srovnatelných bytů v lokalitě v tu dobu. Dokonce jsme připravili i databázi obvyklého nájemného. Pronajimatel i nájemci by tak věděli, zda se do toho rozmezí vejdou a zda do sporu jít. Pravděpodobně by databáze odradila od většiny sporů a došlo by k dohodě. Ale ta novela zatím neprošla… Poslanecká sněmovna ji bohužel nezařadila na program jednání. Tak jsme práce pozastavili, ale připravené to máme. Pokud však nebude přijata včas, bude to problém. Nevíme totiž, jak soudy budou rozhodovat. Nebudou mít jednotný systém a jejich rozhodnutí se od sebe mohou podstatně lišit.

A nemůže majitel dát prostě nájemníkovi v nějakém časovém horizontu výpověď z bytu? Neocitne se tak mnoho lidí bez domova?
To není možné. Výpověď z nájmu bez udání důvodu není možná ani teď, a nebylo to ani v novele, kterou jsme připravovali.

Takže se nájemník nemusí z bytu vystěhovat, pokud nebude souhlasit s předloženým nájmem?
Když nenastane dohoda, tak nájemník bude platit totéž nájemné jako na konci regulace. To nemůže pronajimatel jednostranně zvýšit. Ani ho z bytu vystěhovat.

Takže žaloby budou podávat spíše majitelé bytů?
Dá se očekávat, že to budou obě strany. Majitelé i nájemníci.

Jaké budou ve své většině stanovovat majitelé nájemné po deregulaci?
Pravděpodobně to bude někde mezi tím nájemným, kde skončí regulace, a mezi volným tržním nájemným. Bude se to pohybovat někde v tomto intervalu. Jediné, co v tuto chvíli víme, je, kde bude končit regulované nájemné a jaké je to tržní nájemné u nově pronajímaných bytů. A to je velmi rozdílné!

Například?
Třeba v Ústí nad Labem je to čtyřnásobek rozdílu, v některých částech Prahy je to 20 procent. Rozdíl mezi tržním nájemným a nájemným po skončení regulace se město od města velmi liší. Je také potřeba vidět, že jak se regulované byty budou uvolňovat a dostávat na trh, tak to i tržní nájemné bude tlačit dolů. Trh si bude cestu hledat dlouhou dobu. Jestliže vrhnete na trh spotřební zboží, tak se ta cena bude vyrovnávat několik týdnů. Ale u bytů je to dlouhodobé. Ani ne měsíce, možná roky, několik let.

Majitelé bytů žalují stát o miliardy

S regulovaným nájemným nemají svou zkušenost pouze nájemníci, ale i majitelé domů. Jejich zkušenosti přitom nejsou vždy nejlepší. Stěžují si na nízké regulované nájemné, které jim často nezaplatí ani opravy domu. A nutno přiznat, že často právem.

„I u těch nejlevnějších bytů se pohybují náklady na jeho obnovu podle Ústavu stavebního inženýrství okolo 55 až 58 korun za metr čtvereční,“ říká předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Při této částce má majitel zaručeno, že nebude prodělávat. Skutečnost však tomu vždy neodpovídá.

Například u standardního bytu v Moravskoslezském kraji, který se nachází v obci do 2000 obyvatel, dostane podle ministerstva pro místní rozvoj jeho majitel z regulovaného nájemného příští rok na metr čtvereční necelých 20 korun. Podobně v Pardubickém kraji bude nájemné v obci do deseti tisíc obyvatel 44 korun za metr čtvereční.

„Ve velkých městech se regulované nájemné tomu tržnímu alespoň blíží,“ říká Šimeček. Nejhorší situace je podle něj ve vesničkách v okolí Prahy, kde se regulované nájemné pohybuje okolo 25 korun za metr čtvereční, zatímco standardní tržní nájemné je zhruba osminásobné. Je ovšem nutné dodat, že takových bytů mnoho není.

Majitelé domů se proto před časem obrátili na mezinárodní soud ve Štrasburku. Poslali tam zhruba pět tisíc žalob na český stát. Celkové škody přitom odhadují na deset miliard korun, které bude stát muset vyplatit jim i dalším majitelům. A možná to bude brzy. „Obdrželi jsme od soudu dotaz, jakým způsobem jsme odškodňováni,“ říká Šimeček. Vzhledem k tomu, že však podle něj žádné odškodné není, bude muset soud v dohledné době rozhodnout.

Autor: Pavel Cechl

2.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Romové napadli posádku záchranné služby. Ta se ubránila

Kostel v Tennesse zachvátila střelba

V kostele v Nashvillu zaútočil střelec. Jeden mrtvý a šest zraněných

AKTUALIZOVÁNO

Herec Jan Tříska se zranil při pádu z Karlova mostu, je ve vážném stavu

Herec Jan Tříska leží ve vážném stavu v nemocnici. Zranil se včera po pádu z Karlova mostu v Praze. Populární český herec měl od pondělí natáčet film Na střeše. 

Trump se vulgárně opřel do slavných sportovců. Hvězdy se bouří

Prezident Donald Trump čelí v poslední době vlně kritiky, a to kvůli tomu, že se vulgárně opřel do sportovců, kteří klečí při hymně. Tímto gestem sportovci uctívají černošské oběti policejního násilí a shodují se na tom, že všichni mají právo na svobodu projevu. V této tradici i přes kritiku pokračují i nadále. Naposledy poklekly hvězdy amerického fotbalu na londýnském stadionu ve Wembley, kdy proti sobě nastoupily dva týmy – Baltimore Ravens a Jacksonville. 

Ústavní soud odmítl stížnost exhejtmana Davida Ratha

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath neuspěl se svou stížností, v níž poukazoval na domnělou podjatost senátu Nejvyššího soudu a zpolitizovanost jeho rozhodování. Ústavní soud jeho stížnost odmítl s tím, že neexistují objektivní důvody pochybovat o nestrannosti tří soudců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení