Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbohem, Česko! Firmy jdou za levnější prací

Praha, Stříbro - Varovné předpovědi, že přílišná důvěra v jednoho velkého zaměstnavatele se může malým regionům vymstít, se začínají naplňovat.

4.8.2009 29
SDÍLEJ:

Zaměstnanci firmy vyjádřili podporu odborářům dvacetiminutovým pochodem pod okny vedení společnosti.Foto: Deník

Jako hadr, který vyždímají a zahodí. Asi tak by se dalo vyjádřit to, co teď cítí sedmadvacetiletá Daniela ze Stříbra. Podnik, ve kterém léta pracovala, postupně opouští Českou republiku a za ním zůstávají stovky nezaměstnaných. Má sice dostat odstupné, ale již teď ví, že když se má sama starat o dvě děti, peníze jí dlouho nevystačí. A naděje na novou práci? Podle ní prakticky nulová.

„Nevím, kde ji teď budu hledat. Pochybuji, že někdo zaměstná ženskou se dvěma dětmi,“ říká smutně a očividně jí je do pláče. Vyhazov, který udeřil jako blesk z čistého nebe, je podle ní ranou pod pás.

Nečekaný zvrat

Společnost AEES) Stříbro (Alcoa Fujikura Czech a Platinum Equity, dříve AFC) vyráběla svazky kabelů pro automobilový průmysl a ještě donedávna patřila ve Stříbře na Tachovsku k největším zaměstnavatelům. Svého času u ní pracovalo přes 2000 lidí.

Ale pak přišel zvrat. Společnost své výrobní aktivity přesouvá za levnější pracovní silou do Rumunska a v Česku začalo masivní propouštění. Brány závodu už muselo opustit 1600 zaměstnanců. Naposledy v pátek dostalo výpověď 600 lidí.

„Ještě na začátku loňského roku by to nikoho nenapadlo,“ přiznává stříbrský starosta Miroslav Nenutil. Z osmitisícového města, které se ještě donedávna mohlo pyšnit minimální nezaměstnaností, se pomalu stává město duchů. Osiřely obchody, restaurace.

Dědictví 90. let

Jednostranné zaměření ekonomiky a štědré investiční pobídky, které lákaly firmy v druhé polovině 90. let do Česka, si podle ekonomů začínají vybírat svou daň.

„V některých odvětvích průmyslu je přeinvestováno. Došlo k investiční bublině a musí se to vrátit zpátky do normálního stavu,“ soudí ekonom Pavel Kohout.

Laicky řečeno to znamená, že Stříbro nebude jediné a propouštět se bude dál. Nejhůře na to mohou doplatit města a regiony, kde jsou tyto firmy největším zaměstnavatelem. Když se totiž začne propouštět v těchto mamutích podnicích, nezaměstnaní už dost těžko najdou náhradu, protože jiná místa zkrátka nejsou.

Ve spirále úpadku se s nimi svezou i živnostníci. Klesnou jim tržby a začnou krachovat zhruba tak, jak se to teď děje ve Stříbře a před tím třeba ve Světlé nad Sázavou.

„Každý čtvrtý nebo pátý obyvatel Stříbra je bez práce. Tak si asi umíte představit, že to musí pocítit prakticky každý,“ řekl místní podnikatel Pavel Truc. „Lidé utrácejí jen za to, co nutně potřebují. Takže třeba vynechávají návštěvy restaurací,“ dodává. A ví, o čem mluví, sám jednu z nich vlastní.

„Když to srovnám s loňským rokem, tržby klesly asi o třetinu,“ uvedl Truc s tím, že pohostinství začne podle odhadu na Stříbrsku krachovat jako první.

Paradoxně stále dobře se daří hernám, přibylo i několik sázkových kanceláří.

„Je možné, že je to jedna z reakcí na vzniklou situaci. Lidé se snaží získat peníze, o které přišli, hazardem,“ předpokládá psycholog Karel Humhal.

Podle něho ale závislost na automatech nemusí být jediným problémem, který nezaměstnanost přinese.

„Možné jsou jakékoliv extrémní reakce, včetně sebevražd,“ varoval.

Podle Humhala zahraniční zkušenosti hovoří jasně. S nezaměstnanými se musí pracovat v prvních šesti měsících od ztráty zaměstnání, aby se předešlo depresivním stavům.

Pro samotnou stříbrskou radnici je tato situace cenným poučením. Podle jejího starosty Miroslava Nenutila chce město dát při hledání nových investorů šanci menším a středním firmám, které ovšem nebudou podnikat v jednom oboru. Nechce totiž, aby se něco podobného ještě jednou opakovalo.

Starosta Stříbra Miroslav Nenutil: Dáme přednost menším firmám

Praha, Stříbro - Poučili jsme se. Příště budeme upřednostňovat menší firmy, aby se s odchodem jednoho zaměstnavatele neocitla čtvrtina města na dlažbě. To nyní říká starosta města Stříbro na Tachovsku Miroslav Nenutil. Přesto radnice prý rozhodně ruce v kapsách nemá, i když město zažívá jedno ze svých nejhorších období. Brzy mají vzniknout stovky nových pracovních příležitostí.

Zažilo už Stříbro něco podobného v historii? Na osm tisíc obyvatel, co Stříbro má, přišlo už o práci 1600 zaměstnanců a další výpovědi jsou na spadnutí…

Nelze porovnávat počet zaměstnanců a počet obyvatel. V době největšího rozmachu firma zaměstnávala 2200 lidí a z toho polovina byli takzvaní agenturní pracovníci, a ti se sváželi z celé republiky.

Ale je pravda, že ještě před rokem tu byla nezaměstnanost kolem pěti procent. Před tím, než začala tato poslední vlna propouštění, to bylo 16 procent a dnešní odhady hovoří o 22 až 24 procentech.

Proč radnice už nezasáhla dřív? Vždyť muselo být zřejmé, že tak velký zaměstnavatel v poměrně tak malém městě bude znamenat v budoucnu problém.

Až vymyslíte způsob, jak samospráva bude moci ovlivňovat podnikatele, nechte si to patentovat a možná dostanete Nobelovu cenu.

Ale vážně, nic jsme s tím dělat nemohli. Na Stříbrsku byla donedávna přezaměstnanost. Firmy musely svážet lidi ze širokého okolí, takže připravovat investiční pobídky nebylo třeba. Navíc kdyby sem nějaká taková firma přišla, nenašla by dostatek zaměstnanců.

Takováto masivní propouštění většinou odnášejí i poskytovatelé služeb. Máte už signály, že začínají být v problémech i místní podnikatelé?

Tyto signály tu samozřejmě existují. Je to vidět ve službách, ale i v marketech. Kupní síla se zmenšuje. Zatím ale nevím o tom, že by kvůli tomu museli podnikatelé propouštět. Je to krátká doba.

Nebojíte se vylidňování města, když přijde o práci tolik lidí?

Propuštění jsou zpravidla lidé, kteří tu mají své kořeny. Takže vylidňování města se nebojím. Musím vám ale dát za pravdu, že v nejbližších měsících budou muset lidé za prací dojíždět. Ale je to spíš takový soudobý trend, na který si bude muset zvykat celá společnost.

Jak to podle vás vůbec celé dopadne? Najdou propuštění práci ve Stříbře?

Rozhodně nesedíme s rukama v kapsách. Během několika týdnů se tu objeví několik desítek nových pracovních míst. V příštím roce by mělo na Stříbrsku vzniknout na čtyři dalších. Někteří investoři chtějí jít do stávajících prostor a někteří mají zájem stavět nové firmy.

Sice teď jsme v situaci, kdy musíme brát každou nabídku, ovšem v případě, že se budeme rozhodovat, chceme upřednostnit menší a drobné firmy, které zaměstnávají řádově desítky lidí. Aby jich bylo více a měli široký záběr činností. Aby, když jedna firma odejde, nebyla čtvrtina města na dlažbě.

Takže jste se z toho poučili?

Ještě začátkem roku 2008 nikoho nenapadlo, že takový mamut, jako tato firma, by tu za rok neměl být. Ale máte pravdu, poučili jsme se z toho. V našich prostorách budeme upřednostňovat menší firmy a doporučil bych to i dalším městům naší velikosti.

Vojtěch Janda

Volných pracovních míst je stále méně

Praha - Velké napětí. tak by se dal označit stav před 10. srpnem, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejní údaje o míře nezaměstnanosti. Pro další odhady vývoje ekonomiky totiž bude důležité, zda se potvrdí trend posledních tří měsíců.

Zatímco na konci minulého a začátku tohoto roku totiž nezaměstnanost dramaticky rostla a každý měsíc přibývaly desetitisíce lidí propuštěných z práce, v dubnu jako by se propad zastavil. Nezaměstnanost se drží na osmiprocentní úrovni. To znamená, že bez práce je asi 460 tisíc lidí.

„Zdá se, že ten největší šok v podobě masového propouštění již máme za sebou,“ jásala tehdy analytička společnosti NextFinance Markéta Šichtařová.

Jiní analytici ovšem byli skeptičtější. Přičítají zastavění růstu nezaměstnanosti především dopadům německého šrotovného, které pomohlo rozjet český automobilový průmysl a podniky, které jsou na něj navázané. Také má podle nich velký vliv léto, kdy se zvyšuje nabídka práce v sezonních zaměstnáních.

„Nárůst nezaměstnanosti se v posledních třech měsících zpomalil díky mírnému oživení například ve stavebnictví či lesnictví,“ poukazuje MPSV. Vzhledem k probíhajícím pracím v zemědělství se zdá, že by sezonní vliv měl mít efekt minimálně ještě měsíc. Přesto by nezaměstnanost mohla překročit již zmíněnou osmiprocentní hranici.

„Na trh práce dorazí ve velkém počtu čerství absolventi škol,“ varuje Pavel Mertlík z Raiffeisenbank.

Hrozivé podle něj je navíc to, že ubývá počet volných pracovních míst. Meziročně se totiž počet nezaměstnaných na jedno inzerované místo zvýšil ze dvou na 10,7. Pokud to bude pokračovat, mohl by se podle Mertlíka v příštím roce ocitnout bez práce každý desátý Čech.

Pavel Cechl

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
3 24

Třicítky se vrací, víkend bude horký a slunečný

Miroslav Stejskal.
17

Dělejte víc, vyzval šéf strážníky z Prahy 1. Radnice přikyvuje

Oko za oko: V Pákistánu nařídili znásilnění dívky kvůli činu jejího bratra

Znásilnění za znásilnění či znásilnění „ze cti“, tak nazývají místní to, co se odehrálo v pákistánské vesnici poblíž města Multan. Vesnická rada zde rozhodla, že jako odplatu za znásilnění nezletilé dívky nechá znásilnit sestru pachatele. Tento případ vyvolal velkou pozornost úřadů v celé zemi a 29 lidí již bylo zatčeno.

Vandal poškodil fotoobrazy Jadrana Šetlíka v prachatické galerii

/FOTOGALERIE/ Po vandalovi, který poškodil díla Jadrana Šetlíka, vystavené v Galerii Dolní brána v Prachaticích, pátrá policie.

Studenti ČVUT vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu

Studenti z pražského ČVUT zvítězili vůbec poprvé v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup, kterou pořádá společnost Microsoft. Zde se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, porazili 54 týmů z celého světa a získali peněžní ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů, tedy zhruba 5,5 milionů korun.

AKTUALIZOVÁNO

Zaorálek: Egypt musí sdělit okolnosti útoku a zvážit odškodnění

Egypt musí sdělit, co přesně se odehrálo předminulý týden na pláži v letovisku Hurgada při útoku, na jehož následky v noci na dnešek zemřela občanka České republiky. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Egypt by podle něj měl rovněž zvážit, zda neodškodní pozůstalé v Česku. Záležitost chce Zaorálek řešit i s egyptským protějškem. Česká republika bude požadovat také záznam z pitvy. Tělo zesnulé by mohlo být převezeno z Egypta začátkem příštího týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení