Pokud by premiér Petr Nečas (ODS) smlouvu nepodepsal, hrozí Schwarzenberg odchodem ministrů za TOP 09 z vlády. Řekl to dnešním Lidovým novinám (LN). Proti smlouvě je naopak prezident Václav Klaus. Nová smlouva má být reakcí Evropské unie na dluhovou krizi.

„Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace. Je naším bytostným zájmem sedět u stolu a podílet se na zásadních rozhodnutích, která nás silně ovlivňují,“ řekl listu Schwarzenberg.

Deník píše, že na zásadní rozhodnutí nemá kabinet moc času. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělí prohlásil, že smlouva o rozpočtové unii by měla být podepsána do konce ledna.

Šéf TOP 09 upozornil, že Česko je na EU, kam míří 80 procent tuzemského vývozu, ekonomiky naprosto závislé a nemůže tak stát mimo evropskou politiku. „Všechny ostatní země s výjimkou Velké Británie se k rozpočtové unii připojí, nemůžeme zůstat jediní mimo v izolaci,“ dodal.

Proti smlouvě je naopak prezident. Jeho mluvčí Radim Ochvat deníku potvrdil, že Klaus odeslal Nečasovi dopis, v němž mu oznámil, že novou smlouvu o rozpočtové unii v žádném případě nepodepíše.

Kompromisem může být referendum

Premiér se zatím jasně nevyjádřil, jak se ke vstupu do rozpočtové unie postaví ODS. Podle něj bude záležet hlavně na tom, co ve smlouvě nakonec bude, a to se mění každou hodinu. „Ve hře je samozřejmě i alternativa, že pro nás budou podmínky nepřijatelné a ke smlouvě se nepřidáme,“ řekl listu Nečas. Jedním z kompromisů, o němž ODS uvažuje, by mohla být ratifikace smlouvy o rozpočtové unii v referendu. To ale zásadně odmítá Schwarzenberg, píše deník.

Nová rozpočtová unie počítá například s tím, že každá signatářská země si dá do ústavy závazek, že její celkové státní dluhy nepřekročí 60 procent hrubého domácího produktu (HDP) a roční schodek rozpočtu nebude vyšší než tři procenta HDP. Za porušení těchto limitů přichází finanční sankce, kterou bude po jednotlivých signatářských zemích vymáhat Evropský soudní dvůr v Lucemburku.

Smlouva počítá také s větší koordinací hospodářské politiky a je v ní zárodek cestovní mapy ke společnému evropskému dluhopisu. Úmluva má začít platit od začátku příštího roku, pro země mimo eurozónu ale až ve chvíli, kdy přijmou euro, napsaly dnešní LN.