SOBOTA

Muž, který vchází na oslavu svých narozenin zadním vchodem. To je Václav Havel. Představuji si, jak bloudil tím velkým prostorem, který miliardář Zdeněk Bakala kvůli večírku pro 600 lidí pronajal, a v duchu se ptal: „Co tady vlastně dělám?“ Možná myslel i na ty obyvatele bytů OKD, které Bakala koupil a nájemníkům odmítá za zvýhodněnou cenu prodat. Ale to patří k Havlovi. Jeho paradoxy. Stál u zrodu systému, který později nazval mafiánským kapitalismem. Třináct let byl hlavou státu, ale už v roce 1991 pronesl sebezpytnou větu: „Jsa u moci, jsem si permanentně podezřelý.“ Možná proto ho lidé mají rádi. Pro to věčné pochybování o světě i sobě samém.

ÚTERÝ

Premiér Petr Nečas zahájil vnitrostranickou i koaliční ofenzívu. Zbavil se všemocného šéfa ČEZ Martina Romana, který vodil na provázku opentleném zlatými penízky vlivné politiky ODS a ČSSD. Nečas do tohoto spolku nikdy nepatřil, neměl tedy co ztratit. Vzápětí dal najevo, že už se mu zajídá role lídra jen formálního. Odmítl asistovat při rozfrcání 60 miliard na pochybnou ekologickou superzakázku. Jejím duchovním otcem byli sice Topolánek s Kalouskem, ale fakticky ji připravil bývalý Kalouskův náměstek Ivan Fuksa. A protože je navíc členem zapovězeného Tluchořova fan klubu ve středních Čechách, Nečas to vzal při jednom. Jenže když poměrně úspěšného ministra zemědělství Fuksu nečekaně odvolal, v té euforii to přepískl. Nahradil ho šéfem středočeského regionálního sdružení ODS Petrem Bendlem. Původním povoláním strojařem, hasičem a ministrem dopravy. Taky místopředsedou ODS, který v roce 2004 řekl, že „nacismus přišel ze sociálně demokratických struktur tehdejšího Německa“. Teď bude Nečasovou pravou rukou a štítem českých farmářů v Bruselu. Co pokora a soudnost, pane premiére?

STŘEDA

Téměř denně se dovídáme o dalších policistech, kteří se zapletli s gangstery, inspekce odhalila další tři příslušníky tzv. Toflova brněnského gangu. O den později se zatýkalo mezi uniformovanými překupníky drog z Kolína. To jsou děsivé zprávy, ale nevím, jestli ještě horší nejsou ty, které mluví o prchajících elitních detektivech. Od policie do soukromé sféry odcházejí nejzkušenější z nich. Například vyšetřovatelé grandiózních armádních lumpáren zvaných Pandury, CASA a Tatra. V nich jde o miliardy. Nedivím se vrchnímu radovi Zahálkovi, že nechce zůstat, když někdo z jeho kolegů v policii nebo na státním zastupitelství ze spisu nechal uniknout jméno klíčového utajeného svědka v kauze Pandurů. Tím se totiž nad tímhle tunelem zavřela voda. Krade se a uplácí všude, tak proč by se to nemělo týkat policistů, žalobců a soudců. Jenže kdo v tom má žít? Tohle jsou bitvy, které by měl premiér vybojovat, ne kohoutí zápasy na středočeském dvorku.

PÁTEK

Po volebním nevítězství se k Jiřímu Paroubkovi bývalí kolegové v ČSSD otočili zády, funkci mu nedali, na sjezd ho nepozvali. A tak Paroubek sedí doma, sepisuje knihy a kuje plány. Jeden už dokul. Jmenuje se Národní socialisté – levice 21. století. V nové straně bude předsedou, ale tím to také skončí. Vedle sílící sociální demokracie a stabilní KSČM nemá šanci. Neměl ji ani zhrzený Zeman, ale ten se chtěl hlavně pomstít Paroubkovi a zrádcům ve vlastních řadách, kteří ho nezvolili prezidentem. Uloupnutými čtyřmi procenty se mu to povedlo. Teď možná Paroubek ruku v ruce se Zemanem bude okopávat kotníky Sobotkovi. Smutné konce mužů, kteří kdysi měli cosi víc než jen touhu po moci a perníčku ze státní chaloupky.

Můj syn říká, že všichni, o nichž píšu, nedosahují významu zakladatele Applu Steva Jobse, který zemřel v noci na čtvrtek. Šestnáctiletý počítačový fanatik nemůže soudit jinak. Ale pravda je, že Jobsova stopa je nepominutelná. Nejen fakticky, ale i metafyzicky. Jak se asi bude tvářit Pánbůh, až vizionář Jobs nakoukne do jeho příbytku a optá se: „Pane, nechtělo by to tady trochu upgradovat?“

Citáty

„Vezmu to od osobního vztahu, který mám s panem ministrem Kalouskem. My jsme spolu vždycky vycházeli dobře a myslím si, že jsme často dokázali – teď nevím, jestli to může být v novinách – vykouřit pár cigár a diskutovat o problémech. Fakt ho mám rád a měl jsem ho rád, ale teď už to přehnal. Je dobře, že omluva zazněla, ale jestliže čelní politici postupují tímto směrem, to znamená vulgarity, eventuálně, že i padne nějaká rána na sále, je to špatně. I vyčerpaný politik musí stále mít své vnitřní zábrany, aby tímto směrem nešel.“

Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu za ODS v rozhovoru pro Právo, 1, října 2011-10-29

„Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala.“

Karel Schwarzenberg, předseda TOO 09, 1. října 2011


„Nedovedu si představit, že by někdo svéprávný a gramotný ze Středočechů takovou nabídku přijal.“

Petr Tluchoř, místopředseda středočeského sdružení ODS tak reagoval na dotaz, co říká možnému jmenování Petra Bendla ministrem zemědělství, 4. října 2011

„Respektuji osobní rozhodnutí Jiřího Paroubka. Jestliže se nechce zpronevěřit principům, za které se dlouhodobě staví, měl by se vzdát poslaneckého mandátu. Zároveň věřím, že po měsících diskusí se současné vedení ČSSD bude moci konečně plně koncentrovat na změnu sociální demokracie na moderní levicovou reformní stranu a na programový souboj s Nečasovou pravicovou vládou,“

Michal Hašek, první místopředseda ČSSD k odchodu Jiřího Paroubka ze strany, 5. října 2011

„Žádný rozsudek nemůže změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter osobnosti pana Petra Bendy.“

Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu VV v reakci na soudní verdikt, že se musí Petru Bendovi omluvit a zaplatit 100 tisíc korun za výrok že „vedení ŘSD řídí „slavní kmotři ODS a sociální demokracie“ – podnikatel Patrik Oulický a Benda, 6. října 2011