Neděle 27. března 2011

„Já tyhle magory znám, demonstrovat budou dlouho,“ pustil se před pár lety do rakouských odpůrců jádra Karel Schwarzenberg. „Je to svinstvo,“ bojí se teď Česka lidé z rakouských vesnic těsně u hranic. Máme totiž v plánu jim pod nosem vybudovat úložiště vyhořelého jaderného paliva a chystají se protestovat. Nejsou to magoři. My se bijeme do prsou a říkáme si, že tady přece zemětřesení nehrozí. Ale to přece neříkají ani Rakušané. Jde tu o něco jiného. ČEZ se těší, jak budeme na evropském strachu z jádra vydělávat, a že si dokonce něco jaderného ještě postavíme. Vy se netěšte, proud to českým domácnostem nezlevní.

Byl jsem nedávno na hodině fyziky na gymnáziu poblíž Salcburku. Pobírala se tam energetická budoucnost. Mladí chápou, že potřebujeme energii a že na rozdíl od nich nemáme Alpy, a tedy ani vodní elektrárny. Nechápali ale dvě věci: zaprvé, proč si ti Češi nepořizují na domy solární panely. Zadruhé: Jak nám nemůže vadit, že jaderný odpad je nevypočitatelný a že zatěžujeme budoucí generace. U nás to chodí tak: místo solárních panelů pro rodinné domy se napakovala solární lobby a postavila ohyzdná solární pole kde se jen dalo. A s jádrem? Buďto jsme tak chytří, nebo hloupí. Stejně tak se to ukáže v Bádensku-Würtembersku, kde poprvé v německých dějinách (i kvůli strachu z jádra) bude zemským premiérem politik strany Zelených.

Úterý 29. března 2011

Když si vypůjčím slovník moderátora Jana Krause, bylo dění před a po komunálních volbách v Praze prasárna. Ústavní soud sice volby a rozparcelování města na obvody tak, aby to nahrálo velkým stranám, nezrušil (a nevrátil tak na magistrát horolezce Pavla Béma), ale už po verdiktu se ukázalo, že se pobémovská ODS ruku v ruce s ČSSD může s chutí vrhnout za A do práce nebo za B do nových „prasáren“. „Jsem rád, že co děláme, budeme moci dělat i nadále,“ usmíval se primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Hlavně že víme, jak jasné má strana myšlenky. „Nemám žádnou preferenci, kolik má být v Praze volebních obvodů. Může být jeden, ale může jich být i sedm,“ dodal.

Kdyby v pražské organizaci nebyli skuteční vládci podnikatelé typu Hrdličky či Janouška, asi by ODS před volbami váhala, zda takhle zneužít svou tehdejší většinu v zastupitelstvu. V kaši plave i Ústavní soud. Politici si z něj udělali místo, kam si jezdí léčit rány politických porážek. A na druhou stranu ho obviňují, že se jim do politiky míchá. Z omylu, že soudcům můžeme věřit, mě vyvedl výrok předsedy Pavla Rychetského, že někteří soudci mohou být motivováni snahou zalíbit se politikům: „Nepochybné je, že ve věcech, které mají politické dopady, není přístup všech soudců shodný.“

Čtvrtek 31. března 2011

Úsvit odysey a Sjednocený ochránce. Akci spojenců Západu v Libyi můžete dát jakýkoli název, ale i přes vznešený cíl (Kaddáfí nesmí zabíjet civilisty) pachuť bude mít vždycky. To bylo chvástání, že půjde o bleskovou akci. Spíš se ale zdá, že libyjský diktátor postupuje vpřed nebo je pat. To bylo řečí, že primárně nejde o jeho svržení: teď už se nemluví o ničem jiném.

Také jste slyšeli, že nejde o to, stavět se na stranu rebelů proti němu, ale chránit civilisty? Tak proč se najednou objevují zprávy z USA, že by možná stálo za to hůře vyzbrojené rebely ozbrojit. Přitom vůbec nevíme, co jsou zač a jestli mezi nimi nejsou i radikálové. „Ten film už jsme jednou viděli – a to po prvé válce se Saddámem, kdy jsme uzavřeli vzdušný prostor a uvalili sankce, které trvaly 10 let,“ řekl hořce exkandidát na prezidenta USA John McCain. Mocnosti jsou vyčerpané a zadlužené. Bojím se, že čím déle se Kaddáfí bude držet, tím dřív začne držitel Nobelovy ceny za mír Barack Obama přemýšlet i o nasazení pozemních sil.

Perly týdne, 28. března až 1. dubna 2011

„Zbrojaři budou mít radost. Bude-li pan ministr Vondra u nich poptávat materiál pro armádu stejně, jako poptával tlumočení a ozvučení u firmy Promopro, tak se budou mít jako v ráji.“
ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek

„Já chápu, že jsem některým lidem na ministerstvu obrany nepohodlný. Zároveň nemám jinou možnost, protože rozpočet ministerstva obrany je za dva roky o dvacet procent nižší, než hledat úspory a skončit s rozhazováním prostředků. Na rozdíl od Miroslava Kalouska jsem člověk, který nemá za kamarády zbrojaře, který nemá v rodině galerku.“
ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra

„Naprosto odmítám, aby tu pan ministr Kalousek byl arbitr mé cti, nebo dokonce cti předsedy vlády této země… Jsem člověk, který se snaží dobře dělat svoji práci, a rozhodně odmítám, aby tady kdokoli sahal do mé cti nebo do svědomí. Se svým svědomím se umím vypořádat sám.“
ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra

„Mám stejný názor jako moje žena, že manželé Bártovi budou volit Radka Johna.“
Vít Bárta, ministr dopravy a kandidát na předsedu Věcí veřejných

„Jsem rád, že co děláme, budeme moci dělat i nadále. Zavolal jsem rodině, že mě i nadále uvidí tak málo jako dosud.“
pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) po rozhodnutí, že volby v metropoli jsou platné

„Instalace Pavla Osvalda do pozice náměstka pro řízení lidských zdrojů bohužel v tuto chvíli vypadá spíše jako odměna ze strany Petra Lessy. Je to smutný začátek nového policejního prezidenta, který pokračuje ve výběrovém kočkopsu."
šéf sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD)

„Vydělal jsem si netto 32 milionů korun za poslední tři roky. Nedělám to proto, že se chci něčím chlubit. (…) Nejsem zvyklý o penězích uvažovat v kontextu toho, jestli byly dostatečné nebo nedostatečné. (…) Chci maximálně pracovat a za cenu toho jsem rád nadstandardně ohodnocen.“
Vít Bárta, ministr dopravy (VV) při zveřejňování svých osobních účtů

„Fotit do novin se nenechám. Kdybych chtěl exhibovat, půjdu do vysoké politiky.“
Michal Rath, zástupce vedoucího odboru životního prostředí krajského úřadu a bratr středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) pro MF Dnes