Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SedmiDeník: Uplynulý týden očima Kateřiny Perknerové

ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorů Deníku.

21.8.2011 19
SDÍLEJ:

SedmiDeník Kateřiny Perknerové.Foto: Kresba Milan Kounovský

Sobota

Ctirad Mašín: hrdina, nebo vrah?
V Americe zemřel Ctirad Mašín. Muž, jehož činy názorově půlí národ. Byl hrdinou, nebo vrahem, když se spolu s bratrem, strýcem a dvěma přáteli probili na Západ, přičemž zabili šest lidí? Premiér Petr Nečas a většina jeho vlády soudí, že Mašínovi bojovali proti zločinnému komunistickému systému, zaslouží si úctu, ba i vyznamenání. A jsou tady levicoví politici i mnozí historikové, kteří věc vnímají opačně: Mašínové byli dvacetiletí kluci toužící po dobrodružství. Přepadávali policejní stanice, aby si opatřili peníze. Za ty si koupili motorky, oblečení, nábytek. Z uloupených zbraní chtěli střílet, a tak stříleli. Když se usídlili v USA, sloužili v armádě. Nikdy nevěnovali ani korunu zahraničnímu protikomunistickému odboji, nijak se do něj dlouhých 36 let nezapojili. Jejich odpor proti minulému režimu spočívá všeho všudy v tom, že zapálili pár stohů, zastřelili čtyři příslušníky ozbrojených sborů, jednoho policistu omámili a podřezali, účetního -civilistu jako nepohodlného svědka zabili.

Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman uvedl: „Mašínové ukazují, že to nemuselo být tak, že do jisté míry kolaborovali všichni. Zůstávají proto vzorem i pro budoucí generace.“ Osobně nechci, aby moje děti měly takové vzory. Důvodem jsou slova, která před rokem a půl před novináři pronesl zesnulý Ctirad Mašín: „To, jak se píše, že jsme chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi.“

Pondělí

Anglické rabování a české maturity
Premiéra státních maturit se blíží k závěru. Šéf Cermat Pavel Zelený oznámil, že podzimního opravného termínu se zúčastní 20,5 tisíce středoškoláků. Očekává, že uspěje zhruba polovina. Jinými slovy, na zkoušku dospělosti se státním razítkem celkově nedosáhne pouhá desetina žáků. Maturitní síto s velkými dírami přišlo daňové poplatníky na 868 milionů korun. Upřímně jsem se nad těmito čísly rozčilovala. Až do rabování v anglických ulicích. Tam vzali mladí lidé útokem všechno, na co nemají šanci dosáhnout prací. Jsou to kluci a holky bez budoucnosti. Publicista Benjamin Kuras napsal: „Pařížská lůza hladověla po chlebu, anglická lůza hladoví po smyslu života, o který ji připravilo půl století degradace státního školství, v němž dnes hlavní starostí učitelů je, jak z každého pracovního dne vyváznout bez zranění.“ Tak si říkám, čert vem tu promrhanou miliardu i zkoušku, která oddělí jen pár plev od zrna kvalit nevalných. A chvála českým kantorům za každého teenagera, kterého přivedou až k maturitě, dají mu ochutnat ovoce poznání, nabídnou perspektivu. Kdybych měla tu moc, na výplatní pásku bych jim poslala měsíčně aspoň dvojnásobek jejich současné mzdy.

Středa

Eurozóna v ohrožení
Jenže realita je jiná, těch peněz bude spíš méně a méně. U nás i ve státech EU. Francouzský prezident Sarkozy a německá kancléřka Merkelová hasili požár na společném summitu, uvažují o společné hospodářské vládě. Eurozóna se otřásá v základech, její jižní část si neví rady s rostoucím dluhem. Ba co hůř, ODS bude před příštími volbami moci strašit nejen Řeckem, ale i totálně zadluženou Amerikou. Vrtá mi hlavou, proč do dluhové pasti spadla i ona, ačkoliv má nízké daně, mizivé sociální dávky, nepovinné zdravotní pojištění a řídí se heslem o všemocném trhu? A jak je možné, že jednoznačně nejlepší hodnocení získávají od ratingových agentur skandinávské země, kde jsou nejvyšší daně z příjmu a stát hraje klíčovou roli? Proč o těchto zásadních tématech Nečasova vláda nevede diskusi s občany?

Čtvrtek

Bátora v akci
No protože se zabývá prkotinami, naposledy přestřelkou dvou pánů v letech, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga a vysokého úředníka ministerstva školství Ladislava Bátory. Schwarzeneberg nazval Bátoru pomatencem, ten na jeho adresu utrousil cosi o starém chudáčkovi. Bátora samozřejmě nemá ve státní správě co dělat. Nejen proto, že tento svědomitý katolík a národovec ( tak ho charakterizoval jeho nadřízený, ministr Josef Dobeš) koketoval s ultranacionální Národní stranou, ale také proto, že není chytrý. Kdyby byl, věděl by, že s předsedou vládní strany si nemůže vyměňovat špílce. Neboť Quod licet iovi, non licet bovi, čili Co je dovolenou bohovi, není dovoleno volovi.

Citáty týdne:

„Pařížská lůza hladověla po chlebu, anglická lůza hladoví po smyslu života, o který ji připravilo půl století degradace státního školství, v němž dnes hlavní starostí učitelů je, jak z každého pracovního dne vyváznout bez zranění.“
Benjamin Kuras, publicista v MfD 15.8. 2011
„Skupina okolo Mašínů je důkazem toho, že někteří lidé si od počátku uvědomovali, že komunistický režim je špatný a nelze s ním spolupracovat. Mašínové ukazují, že to nemuselo být tak, že do jisté míry kolaborovali všichni. Zůstávají proto vzorem i pro budoucí generace.“
Daniel Herman, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, 15.8. 2011
„Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct ‚ruce vzhůru‘, odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat. To, jak se píše, že jsem chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi.“
Ctirad Mašín zdůvodňuje vraždu policisty Honzátka v rozhovoru z roku 2009, jehož úryvky přinesla MfD 16. srpna
Chudáček starej…To se mu to bezostyšně prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemohu vyzvat na souboj…“
Ladislav Bátora, vedoucí personálního odboru MŠMT komentoval na Facebooku 9. srpna výrok Karla Schwarzenberga, že se na ministerstvo „hodí s odpuštěním jako pazdeří k jisté části těla…“
„Mohl nastat dojem, že na jeho velikosti ubraly ony dvě věty, které zazněly, které sdělil můj úředník.“
Josef Dobeš, ministr školství tak zdůvodnil svou omluvu Karlu Schwarzenbergovi za Bátorovy výroky
„Pan Bátora je už půl roku terčem sprostých útoků, lží, urážek,
zesměšňování, pomluv a nátlaku. Sám se ale, zdá se, bránit nesmí.“
Ladislav Jakl, prezidentův tajemník, 17. srpna 2011
„Nevěřím zcela bezelstné upřímnosti předkladatelů tohoto zákona (o protikomunistickém odboji), nevěřím hloubce přesvědčení těch, kteří ho schvalovali, nevěřím pokusu zákonem
popisovat dějiny a 22 let po pádu komunismu tímto alibistickým způsobem 'vyřešit' naši minulost.“
Václav Klaus, prezident ČR při podpisu zákona o 3. odboji, 17. srpna 2011

Autor: Kateřina Perknerová

21.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:
Hodonínský zastupitel Roman Sedlačík svolal shromáždění před hodonínskou radnicí, aby vysvětlil svůj postup v případě, kdy zavolal městské strážníky na cizince procházející na Národní třídě.
2 7

Zastupitel Hodonína zavolal na černošský pár policii, prý kvůli bezpečnosti

Servírka Barbora Horská byla jednou z těch, která ženu obsluhovala. Na snímku u stolu, kde podvodnice seděla.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, policie je na ní krátká

Manažer Českého Švýcarska: Chalupáři zachránili celý fond starých domů

/ROZHOVOR/ České Švýcarsko je podle názoru Jiřího Raka, manažera stejnojmenné obecně prospěšné společnosti z Krásné Lípy, jednou z nejatraktivnějších a nejromantičtějších krajin u nás. Krásné rozeklané skály kombinované s čedičovými kopci, vzniklými sopečnou činností mu učarovaly již v dětství.

Venkovské prodejny končí kvůli zvyšování platů. Má je stát dotovat?

Češi chtějí zachránit venkovské obchody. Šedesát šest procent lidí v České republice souhlasí s tím, že by měl stát ztrátové prodejny v malých obcích do 500 obyvatel finančně podporovat. Pouze 26 procent lidí je proti tomu. Z vesnic pomalu mizí hospody, obchody i pošty.

Chceme nižší daně a zrušení EET, jinak nepůjdeme do vlády, hlásá ODS

ODS dnes představila 12 podmínek pro svůj vstup do vlády po podzimních volbách. Strana mimo jiné bude požadovat snížení daní, zrušení elektronické evidence tržeb (EET), odmítnutí povinných kvót na přijímání migrantů nebo zvyšování výdajů na obranu. 

Finanční poradce: Zažíváme skvělé časy, které nebudou trvat věčně

/ROZHOVOR/ Česká národní banka nedávno zvedla úrokové sazby. Znamená to zdražení úvěrů, naopak střadatelé mohou být potěšeni. Pro koho je to ještě dobrá zpráva a kdo si pohoršil, přibližuje finanční poradce Partners Josef Uchytil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení